Den ve 30 vteřinách: Miliardář Dědek za STAN kandidovat nebude, v Římě se uprchlíci bili s policisty

ČTK, vkr

Majitel firmy Jablotron Dalibor Dědek se rozhodnul, že nebude v nadcházejících parlamentních volbách kandidovat za politickou stranu Starostové a nezávislí. „Uvědomil jsem si, že místo toho, abych výrazně pomáhal, tak spíš trošku škodím,“ objasnil Dědek své rozhodnutí. Ve věčném městě se mezitím pobili migranti s policisty, kteří se je snažili dostat z náměstí, které uprchlíci ze Somálska a Eritreje obsadili. Co dalšího se děje právě teď v Čechách i za jeho hranicemi?

Starostové ztratili lídra v Ústeckém kraji. Dědek se rozhodl, že nebude kandidovat.

Podnikatel Dalibor Dědek nakonec nepovede kandidátku hnutí Starostové a nezávislí (STAN) v Ústeckém kraji, rozhodl se, že nebude kandidovat. Na první místo se tak vrací bývalý starosta Litvínova Milan Šťovíček, oznámil dnes celostátní lídr kampaně STAN Jan Farský. Dědek bude s hnutím dál spolupracovat. „Bude nám pomáhat s celorepublikovými tématy a bude naším výsostným podporovatelem,“ komentoval budoucí spolupráci Farský. 

Miliardář Dědek opouští po necelém měsíci kandidátku STAN. „Škodil jsem hnutí,“ říká

Římští policisté se střetli se stovkou uprchlíků. Vzduchem létaly kameny a lahve.

Italská policie se ráno střetla se stovkou uprchlíků na římském náměstí Piazza Indipendenza. Uprchlíci na policisty házeli kamení a zápalné lahve a používali pepřový sprej. Policejní těžkooděnci proti nim nasadili vodní děla, napsal deník Corriere della Sera s tím, že dvě osoby byly zatčeny. Lékaři bez hranic informovali, že ošetřili šest osob. Uprchlíci, převážně azylanti z Eritreje a Somálska, se v parku uprostřed náměstí utábořili poté, co byli před čtyřmi dny vypovězeni z nedaleké budovy.

Bitka v centru Říma: Policisté se střetli s desítkami uprchlíků

Islamisté opět hrozí terorem ve Španělsku. Atentátníky oslavují jako hrdiny.

Organizace Islámský stát (IS) zveřejnila video, na němž hrozí Španělsku dalšími teroristickými útoky. Dva členové IS španělsky s arabským přízvukem na videu také vyzdvihli atentátníky z Katalánska, kteří minulý týden zabili 15 lidí. „Žádám Alláha, aby přijal naše bratry z Barcelony. Naše válka proti vám bude pokračovat až do konce světa," říká na videu muž se zahalenou tváří, jímž je podle španělských médií abú Salmán Al-Ándalus. Druhý muž v uniformě IS, který má tvář odhalenou, vyzývá ke svaté válce. „Džihád nemá hranice. Pokud nemůžeš odejít do Islámského státu, dělej džihád tam, kde jsi,“ říká muž.

Islámský stát vyhrožuje Španělsku dalšími útoky, atentátníky z Barcelony oslavuje jako hrdiny

Zeman se po delší době objevil na veřejnosti. Na Zemi Živitelce kritizoval EU.

Prezident Miloš Zeman zkritizoval Evropskou unii za dotace na snižování výroby mléka. „Je to zvěrstvo,“ prohlásil dnes při zahájení agrosalonu Země Živitelka v Českých Budějovicích. Chovatelé krav a prasat měli dostat jako pomoc při snižování cen mléka a vepřového masa peníze od Evropské unie i z českého rozpočtu. Celkem šlo o 559 milionů korun, což schválila i česká vláda. Část peněz jim ale mohla být vyplacena pouze v případě snížení stanovené nadprodukce. Nesměli ale chovy úplně zavřít. Čeští chovatelé tehdy slíbili, že sníží výrobu o 13.700 tun. „Zdá se mi, že v poslední době Evropská unie, na kterou už tady bylo řečeno několik kritických slov, přikračuje ke krokům, o kterých jsme dosud četli jenom v románech - vyplácí dotace na nevýrobu, nikoliv na výrobu, ale na nevýrobu. Mně to připadá jako naprosté zvěrstvo,“ řekl prezident.

„Je to zvěrstvo.“ Prezident Zeman zkritizoval Evropskou unii, jde o mléko

Americký ministr obrany navštívil Ukrajinu. Potvrdil, že USA neuzná anexi Krymu.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes v Kyjevě hovořil s americkým ministrem obrany Jamesem Mattisem o možnosti vojenské mise OSN v Donbasu a o americké vojenské podpoře. Mattis po schůzce oznámil, že Rusko se snaží překreslit státní hranice a že USA neuznají ruskou anexi ukrajinského autonomního poloostrova Krym. Porošenko dodal, že je spokojený s vývojem v otázce možných dodávek amerických bojových zbraní ukrajinské armádě. Moskva takovou podporu odmítá, Mattis však kritiku Moskvy odmítl s tím, že to není provokace a že takové vyzbrojení by znamenalo posílení obranyschopnosti Ukrajiny.

Krym patří Ukrajině. Americký ministr obrany varoval Rusko před snahou o překreslování hranic

Češi patří mezi nejméně tolerantní národy světa, ukázal výzkum.

Silný protiuprchlický postoj české společnosti není jenom pouhým zdáním. Nejnovější výzkum Gallupova ústavu potvrzuje, že Češi patří k zemím, kterým přítomnost migrantů vadí nejvíce. Česko přitom poskytlo azyl jen zlomku uprchlíků, kteří v současnosti přicházejí do Evropské unie. Na žebříčku zemí tolerantních k imigrantům se Česko umístilo na 131. pozici z celkových 138. Ještě více nesouhlasí s imigrací Lotyši, Izraelci, Slováci, Srbové, Maďaři, Černohorci a Makedonci, kteří se umístili na posledním místě a jsou dle Gallupova indexu tedy nejmíň tolerantní zemí, co se týče přistěhovalců na světě. Přátelští k imigrantům jsou naopak obyvatelé Islandu, Nového Zélandu a Rwandy.

Češi patří k nejméně tolerantním národům na světě. Nechtějí přijímat uprchlíky, ukázal výzkum

SDÍLET
sinfin.digital