Den ve 30 vteřinách: Ministr Pelikán zbavil žalobce mlčenlivosti, americká armáda v Afghánistánu zůstává

ČTK, vkr

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán zbavil mlčenlivosti nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, aby jej mohla vyslechnout sněmovní komise pro vyšetřování úniku informací z vyšetřovacích spisů. Americký prezident Donald Trump změnil názor a rozhodl, že USA v Afghánistánu svou vojenskou posádku posílí. O počtu vojáků, kteří stav americké armády zvýší, však Trump hovořit nechtěl. Co dalšího se právě teď děje v Česku i za jeho hranicemi?

Pelikán zbavil žalobce Zemana mlčenlivosti, může vypovídat o únicích ze spisů

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán se rozhodl zbavit mlčenlivosti nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Učinil tak poté, co mu dnes sněmovní komise pro vyšetřování úniku informací z vyšetřovacích spisů objasnila důvody, proč chce žalobce vyslechnout. Pelikán to po výpovědi před komisí řekl novinářům. „Konečně jsem se dozvěděl, v jakém rozsahu a proč potřebuje zbavit pana nejvyššího státního zástupce mlčenlivosti, takže jsem to do protokolu učinil, abych to dále neprotahoval,“ uvedl Pelikán. Podle něj byl Zeman zbaven mlčenlivosti "v potřebném rozsahu". Žalobce by mohl být komisí vyslechnut během příštího týdne.

Pelikán zbavil žalobce Zemana mlčenlivosti, může vypovídat o únicích z policejních spisů

Americká armáda v Afghánistánu zatím zůstává. Trump změnil názor

Spojené státy budou pokračovat v boji proti teroristům v Afghánistánu, aby se vyhnuly nepřijatelným důsledkům rychlého stažení americké armády ze země, řekl prezident Donald Trump. Ten rovněž na vojenské základně Fort Myer poblíž Washingtonu představil novou americkou strategii pro Afghánistán a jižní Asii. Zájmem Washingtonu ve vztahu k Afghánistánu a Pákistánu je podle něj především zajistit, aby se nestaly útočištěm pro teroristy ohrožující USA. Washington posílí svou přítomnost v Afghánistánu, kolik vojáků do země nově pošle, Trump ale neřekl. „Sdílím frustraci amerického lidu,“ dodal Trump, podle kterého jsou Američané vyčerpaní z "války bez vítězství".

Americká armáda se z Afghánistánu stahovat nebude, Trump změnil názor

Na Kypru zemřela česká turistka. Její bezvládné tělo našli v moři

Kyperská pobřežní hlídka nalezla v pondělí odpoledne v moři u letoviska Aja Napa bezvládné tělo české turistky, podle policie žena nezemřela cizím zaviněním. Po převozu do nemocnice byla žena prohlášena za mrtvou. Na bezvládné tělo 59leté ženy v moři narazila pobřežní hlídka v pondělí kolem 14 hodin místního času u pláže Aja Thekla poblíž letoviska Aja Napa na jihovýchodním cípu ostrova. I přes pokus o resuscitaci žena nenabyla vědomí. Po transportu do nemocnice ve městě Famagusta na východním pobřeží byla žena prohlášena za mrtvou.

Na Kypru zemřela česká turistka, její tělo našla pobřežní hlídka

Odkup vepřína v Letech může zkomplikovat malý akcionář. Chce znát cenu

Vláda včera odsouhlasila odkup vepřínu v Letech na Písecku, který stojí na místě bývalého protektorátního koncentračního tábora pro Romy. Chov vepřů by měl dle plánů vlády skončit do jara. Jeden z akcionářů však začal psát žalobu na rozhodnutí firmy vepřín prodat. Akcionáři z Bratislavy vadí, že nezná cenu, kterou stát za areál zaplatí. Vláda ji chce odtajnit až po uzavření kupní smlouvy. Odhaduje se na stovky milionů korun. Odkup vepřína však nejprve musí odsouhlasit akcionáři vlastníka, firmy AGPI, na valné hromadě.

Odkup vepřína v Letech může zhatit malý akcionář, na firmu chce podat žalobu

Zemětřesení na ostrově Ischia zabilo dva lidi. Otřesy dosáhly 4. stupně škály

Přinejmenším dva mrtvé a 39 zraněných si vyžádalo zemětřesení, které v pondělí večer poblíž Neapole zasáhlo jihoitalský ostrov Ischia. Podle listu Corriere della Sera záchranáři celou noc dostávali zpod trosek zavalené lidi. V důsledku otřesů o síle zhruba čtyř stupňů se především na severu ostrova zřítilo několik domů i část kostela. Přibližně 400 českých turistů, kteří jsou na Ischii, je v pořádku, informovala Asociace cestovních kanceláří a prodejců zájezdů. Zemětřesení dosáhlo síly 4,3 stupně.

Zázrak na Ischii. Záchranáři vytáhli z trosek po zemětřesení živého sedmiměsíčního chlapce

Prodej OKD se komplikuje. Firma Alcentra zvažuje arbitráž proti Česku

Evropská komise začala vyhodnocovat stížnost americké firmy Alcentra ze skupiny BNY Mellon týkající se jejího vyloučení z nabídky na koupi černouhelné společnosti OKD. Podle dřívějších informací firma proti Česku zvažuje arbitráž. OKD je v úpadku od loňského května. Tento čtvrtek se bude konat schůze věřitelů, na níž se má schvalovat reorganizační plán firmy. Pokud věřitelé plán schválí, budou doly a provozní majetek vloženy do nově založené společnosti OKD Nástupnická. Sto procent akcií v této společnosti získá státní podnik Prisko.

Americká společnost podala stížnost na vyloučení z koupě OKD. Česku hrozí arbitráž

SDÍLET
sinfin.digital