Den ve 30 vteřinách: Muž v Paříži najel do vojáků a KLDR hrozí Spojeným státům útokem

Info.cz, abe

Neznámý muž najel v Paříži autem do vojáků a šest jich zranil. Policie ho později dopadla a celou záležitost řeší jako terorismus. Vůdce KLDR Kim Čong-un hrozí raketovým útokem na americký ostrov Guam. Podle tajných služeb má země k dispozici dostatečně malé jaderné hlavice, které se už vejdou do jejich raket. A co dalšího se dnes dělo?

Muž v Paříži zaútočil na vojáky

Protiteroristický odbor pařížské prokuratury převzal vyšetřování ranního incidentu ve čtvrti Levallois-Perret. Při něm najelo auto do skupiny vojáků před kasárnami a šest jich zranilo, z toho tři vážně. Úřady označily čin za úmyslný. Agentura AP poznamenala, že krok prokuratury signalizuje, že podle vyšetřovatelů byl útok předem připraven a má teroristický motiv. Policie už muže zadržela, potvrdil francouzský premiér. Policisté po muži stříleli a několikrát jej zasáhli, nyní je v nemocnici.

Otevřená válka, nebo atentát na Kima. Američané mají tyto možnosti, jak zastavit Severní Koreu

KLDR prý zvažuje útok na americký Guam

Napětí mezi USA a Severní Koreou eskaluje. Americké tajné služby ve své zprávě potvrdily, že Korea má k dispozici dostatečně malé jaderné hlavice, které se vejdou do jejich raket. Prezident Donald Trump v reakci na to varoval KLDR, že bude čelit síle, jakou nezažila, pokud neustoupí od provokací. Režim diktátora Kim Čong-una poté pohrozil útokem na americký tichomořský ostrov Guam. Stále rychlejší pokrok korejského jaderného programu však USA zneklidňuje. Američané přemýšlejí, jak Kimův nevyzpytatelný režim co nejrychleji a nejúčinněji zneškodnit. Ve hře je preventivní útok, zneškodnění severokorejského jaderného programu, ale údajně i atentát a pokus o státní převrat.

Česko podalo žalobu na unijní směrnici o zbraních

Česko dnes podalo k Soudnímu dvoru EU žalobu na evropskou směrnici o zbraních. Země požaduje zneplatnění směrnice a s žalobou podala také návrh na odklad účinnosti směrnice, kterou by měly členské státy EU zavést do svých právních řádů nejpozději do poloviny září 2018. Cílem směrnice je zabránit teroristům ve vyzbrojování. Podle kritiků ale omezuje hlavně majitele legálně držených zbraní, trh s legálně drženými zbraněmi a výrazně zasahuje do vnitřní bezpečnosti státu, což je v rozporu s právem EU.

Rakousko posílí kontroly hranic, zaznamenalo vyšší počty ilegálních přechodů

Rakousko zintenzivní kontroly na hranicích, protože v posledních dnech zaznamenalo vyšší počty ilegálních přechodů. Oznámil to dnes rakouský ministr vnitra Wolfgang Sobotka. Podle agentury APA se budou nová opatření týkat pohraničních oblastí s Maďarskem, Slovinskem, Slovenskem a Itálii. O českých hranicích se agentura nezmiňuje. Podle Sobotky budou až do odvolání na hranicích intenzivnější kontroly ze strany policie, které by měli pomáhat vojáci. Přísněji budou v příhraničí kontrolována například osobní auta, ale také nákladní vlaky, které přes rakouské území projíždějí z Itálie do Německa.

Inflace rostla 2,5% tempem

Meziroční růst spotřebitelských cen v červenci zrychlil na 2,5 procenta z červnových 2,3 procenta. Rostly hlavně ceny potravin, výrazněji zdražilo mléko, máslo či vejce. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Největší vliv na meziroční zvyšování cenové hladiny mělo v červenci i nadále právě zdražení potravin o 5,8 procenta, nájemného o 2,9 procenta a vodného o 1,2 procenta. Ceny ve stravování a ubytování vzrostly úhrnem o šest procent, v dopravě zdražily automobily o 3,8 procenta.

Pražský magistrát nemá nárok na náhradu škody kvůli opencard

Pražský magistrát nemá podle Obvodního soudu pro Prahu 4 nárok na tři miliony korun, které požaduje po bývalém úředníkovi Jiřím Chytilovi v souvislosti s kauzou opencard. Soudkyně Hana Kadańová vyhověla námitce Chytilova právního zástupce, nárok je podle ní promlčený. Rozhodnutí není pravomocné, magistrát se může odvolat k pražskému městskému soudu. Chytil byl na magistrátu v době vzniku opencard, ve stejnojmenné kauze byl jako šéf hodnotící komise pravomocně odsouzen k podmíněnému trestu. K dnešnímu jednání nepřišel. Podle žaloby Chytil nevymáhal po firmě Haguess pokutu, která vyplývala ze smlouvy s magistrátem.

SDÍLET
sinfin.digital