Den ve 30 vteřinách: Okamurově SPD hrozí rozpuštění, Babiš provádí čistku ve státní správě

ČTK, vkr

Straně Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury hrozí rozpuštění. Spolupředseda Strany zelených v Praze Ondřej Mirovský se totiž chce obrátit na ministerstvo vnitra, aby zahájilo proceduru vedoucí ke zrušení strany kvůli její protizákonnosti. Státní správa se mezitím otřásá. Premiér Andrej Babiš, ač zatím nezískal důvěru poslanců, totiž oznámil zrušení desítek pracovních míst ve veřejné sféře. Místa zaniknou už na začátku příštího roku. Co dalšího se dnes dělo v Česku i za jeho hranicemi? 

Komplikace pro Okamuru: Na ministerstvo míří podnět k rozpuštění SPD

Spolupředseda pražských Zelených Ondřej Mirovský se chce obrátit na ministerstvo vnitra s podnětem na rozpuštění strany Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. Mirovský to potvrdil INFO.CZ s tím, že chce nechat patřičné orgány prověřit, zda je strana protiústavní. Podle právního posudku spolupředsedy pražských Zelených je „situace kolem SPD a možných porušení paragrafu čtyři zákona o sdružování v politických stranách a hnutích velmi podobná Dělnické straně.” Právě Dělnickou stranu Tomáše Vandase přitom vymazal Nejvyšší správní soud z politické mapy Česka před sedmi lety.

SPD Babišovu vládu nepodpoří ani odchodem ze sálu. Hnutí vadí rozpory v programu

Otřesy ve státní správě: Babišova vláda zrušila 23 služebních a 50 pracovních míst

Na ministerstvech a Úřadu vlády ubude 14 sekcí, zrušeno bude celkem 23 služebních a 50 pracovních míst. Na návrh ministerstva vnitra dnes úpravy v rámci systemizace schválila vláda, řekl premiér Andrej Babiš. Změny jsou účinné k začátku příštího roku, týkají se především Úřadu vlády, který spadá pod premiéra. Ministerstvo vnitra v materiálu uvedlo, že změny souvisí s reorganizací práce ministerstev a s cílem naplnit programové priority Babišovy vlády. „My se chováme jako vláda, která má pracovat," řekl Babiš na tiskové konferenci po jednání vlády k připomínkám opozice, že jeho kabinet změny dělá dříve, než požádal o důvěru sněmovnu.

Babišova vláda bez důvěry překopává státní správu. Zbavuje se desítek úředníků

Kauza Čapí hnízdo: Česko bude vracet dotace na stavbu farmy, naznačuje Evropská komise

Zprávu Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) shrnující vyšetřování Babišovy kauzy Čapí hnízdo už posuzuje Evropská komise. Ta uvedla, že české úřady farmu vyňaly z projektů spolufinancovaných skrze dotace EU. Kvůli padesátimilionové dotaci na farmu bylo obviněno 11 lidí, mezi nimi i premiér Andrej Babiš a předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. „Můžeme potvrdit, že jsme obdrželi doporučení OLAF ohledně českého projektu známého jako Čapí hnízdo. Doporučení prostudujeme a vyhodnotíme. Byli jsme dále informováni, že české úřady už rozhodly, že výdaj vztahující se k tomuto projektu bude vyjmut z programu financovaného z evropských fondů,“ uvedla bez dalších podrobností mluvčí Evropské komise.

Spis na Babiše nedáme, vzkazuje policie poslancům. Bojí se vynášení informací a neoprávněných kopií

Volby v Katalánsku ovládli separatisté, Puigdemont žádá dialog a propuštění exministrů

Den po ostře sledovaných volbách v Katalánsku, v nichž si separatistické strany udržely absolutní většinu v místním parlamentu, se zdá, že řešení katalánského konfliktu je stále v nedohlednu. Lídr nejsilnější separatistické strany Carles Puigdemont dnes opět vyzval španělského premiéra Mariana Rajoye k dialogu, ten však zopakoval, že španělská vláda je otevřena jednání pouze v rámci zákona a ústavy. Jednání by se podle Puidgemonta mělo konat v Bruselu či jinde v Evropské unii kromě Španělska. Tam totiž Puigdemontovi hrozí zatčení kvůli obvinění ze vzpoury. Rajoy na nabídku reagoval vyhýbavě. „Pokud bych se s někým měl sejít, tak s tím, kdo vyhrál volby, a to je paní Arrimadasová," řekl s odkazem na šéfku promadridské strany Ciudadans, která v katalánském parlamentu získala nejvíce křesel.

Katalánské volby zasadily ránu trhům. Španělské akcie i euro oslabují

Kim Čong-un kritizuje Trumpovu novou strategii. USA prý usilují o světovou nadvládu

Nová bezpečnostní strategie amerického prezidenta Donalda Trumpa je zločinecký dokument, který usiluje o naprosté podřízení celého světa zájmům Spojených států, uvedlo severokorejské ministerstvo zahraničí. Šéf Bílého domu představil novou bezpečnostní strategii USA tento týden. Zdůraznil v ní mimo jiné, že KLDR nesmí být nadále pro svět hrozbou a že Washington a jeho partneři v budoucnu podniknou nejtvrdší možné kroky k jadernému odzbrojení Pchjongjangu. "Tato (strategie) plně odhalila, že politika stavějící Ameriku na první místo, kterou Trumpův gang hlasitě prosazuje, není ničím jiným než proklamací agrese určené k svévolnému udržení nadvlády nad světem," prohlásil podle severokorejské oficiální tiskové agentury KCNA mluvčí diplomacie KLDR.

ANALÝZA Kimova partie: 4 důvody, proč poráží Trumpa – a hrozba, která mu může zlomit vaz

Vrtkavý bitcoin: Cena klesla pod 13 tisíc dolarů, za 5 dnů ztratila třetinu hodnoty

Cena digitální měny bitcoin dnes klesla pod 13 tisíc, ještě v neděli se přitom blížila hranici 20 tisíc dolarů. Tato kryptoměna tak v uplynulých pěti dnech přišla zhruba o třetinu své hodnoty a mohla by zaznamenat nejhorší týden od roku 2013. Během pátku ztratil bitcoin na lucemburské burze Bitstamp téměř 20 procent a prodával se za 12.560 dolarů. Mohl by tak zaznamenat svůj nejhorší denní propad za tři měsíce. Podle analytiků si investoři na konci roku vybírají zisky. Bitcoin má za sebou těžký týden, ve kterém se množila varovná znamení před investováním na volatilních a neregulovaných trzích.

Trh virtuálních měn prochází manickou fází. Je otázkou času, kdy přijde kolaps, míní odborník

SDÍLET
sinfin.digital