Den ve 30 vteřinách: OLAF tvrdí, že Čapí hnízdo byl dotační podvod, Babiš odjel za Ficem na Slovensko

ČTK, vkr

Podle poslanců, kteří nahlédli do spisu Evropského úřadu boje proti podvodům, byla kauza Čapí hnízdo podvod. Premiér Andrej Babiš, který je centrální postavou této aféry, dnes odjel na svou první zahraniční cestu na Slovensko, kde se setkal s premiérem Robertem Ficem. Co dalšího se dnes děje v Česku i za jeho hranicemi? 

Čapí hnízdo byl dotační podvod, tvrdí poslanci, kteří nahlédli do zprávy OLAFu

Zpráva Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) o Čapím hnízdu odpovídá policejnímu spisu a obsahuje i termíny dotační podvod a poškozování zájmů Evropské unie. Uvedli to poslanci z mandátového a imunitního výboru, kteří se dnes se zprávou seznámili. Podle poslance Jakuba Michálka OLAF případ, v němž čelí obvinění i premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš a první místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek, podrobně zmapoval a vybízí k tomu, aby jednání přezkoumala česká justice. Podle dalšího člena výboru Miroslava Kalouska je zpráva cenná v tom, že nezávislá evropská autorita v závěrech potvrzuje, že postup české policie není účelový, jak tvrdí právě Babiš a Faltýnek.

Volební kalkulačka: Se kterým prezidentským kandidátem se nejvíce shodujete?

Babiš se poprvé jako premiér vydal na Slovensko, jednal s premiérem Ficem

Český premiér Andrej Babiš v pátek přicestoval do Bratislavy a zahájil tak svou první bilaterální zahraniční návštěvu ve funkci předsedy vlády. Úvodním bodem jeho cesty je setkání se slovenským premiérem Robertem Ficem, který ho uvítal při příjezdu na úřad slovenské vlády. Hlavním tématem jednání Babiše s Ficem bude podle úřadu české vlády dvoustranná česko-slovenská spolupráce, a to především v dopravní infrastruktuře, obraně a bezpečnosti a v energetice.

Nemocnici Na Františku chtějí čtyři firmy. Babišův fond Hartenberg má smůlu

Zemřel slavný slovenský herec Marián Labuda, bylo mu 73 let

Známý slovenský herec Marián Labuda dnes zemřel v jedné z bratislavských nemocnic ve věku 73 let. Podle informací serveru tvnoviny.sk herec chtěl vyjet autem z garáže, a když do vozu nastupoval, ztratil vědomí. Jeho manželka okamžitě zavolala záchranku. Na pomoc jí přispěchal kolemjdoucí muž, který za asistence operátora záchranné služby začal umělce oživovat. V oživovaní ho pak vystřídali záchranáři, ale bohužel neúspěšně, uvedl server. Herec dlouhé roky trpěl cukrovkou.

Hradní kancléř Mynář přiznal majetek. Má přes sto pozemků, miliony na účtě

Hradní kancléř Vratislav Mynář vlastní na 125 pozemků, mezi nimi značnou část v městysu Osvětimany, domy v Praze či Brně v hodnotě desítek milionů korun a akcie Unipetrolu nebo Pražské teplárenské. Na účtu v bance má 13,5 milionu korun a další desítky milionů půjčil svým vlastním firmám, vyplývá z Mynářova majetkového přiznání. To kancléř dlouho odmítal zveřejnit, přimělo ho k tomu až rozhodnutí soudu, který vloni stvrdil, že se povinnost zveřejňovat majetek vztahuje i na hradního kancléře.

Zoufalec týdne: Jiří Ovčáček. Komentář Petra Holce

Babiš otočil. Nařízení o mzdách řidičů se nemění, kraje chtějí čtyři miliardy

Nařízení, kterým minulá vláda Bohuslava Sobotky k začátku minulého roku zvedla minimální mzdy řidičů linkových autobusů, se měnit nebude. Peníze na mzdy zajistí kraje, uvedl dnes na twitteru premiér Andrej Babiš po jednání s předsedkyní Asociací krajů Janou Vildumetzovou a šéfem Odborového svazu dopravy Lubošem Pomajbíkem. Ve čtvrtek přitom předseda vlády po jednání s hejtmany hovořil o tom, že chce vládní nařízení zrušit.

KLDR vs. USA: jak vznikl nelidský režim a proč se (ne)bát jaderného konfliktu

Čeští hokejisté do 20 let si na MS zahrají o bronz. S Kanadou prohráli 2:7.

Česká hokejová dvacítka podlehla v semifinále mistrovství světa v Buffalu Kanadě 2:7 a bude hrát dnes od 22:00 SEČ o bronz s domácími Spojenými státy americkými. Svěřenci trenéra Filipa Pešána tak budou mít ještě druhý pokus dosáhnout na medaili poprvé od bronzu z Grand Forks z roku 2005. Kanaďané se v noci na sobotu utkají o zlato se Švédskem.

SDÍLET
sinfin.digital