Den ve 30 vteřinách: Pilný pohřbívá naděje na zvýšení platů a hurikán Irma stále ohrožuje miliony lidí

ČTK, adk

Podle ministra financí Ivana Pilného (ANO) členové kabinetu nenašli v rozpočtech svých rezortů žádné rezervy na zvýšení platů. Zasadil tak tvrdou ránu nadějím, že se pracovníci ve veřejné sféře dočkají víc peněz. Pilný uvedl, že ministerstva naopak potřebují další desítky miliard a to by spolu s platy zvýšilo schodek rozpočtu na dvojnásobek. Co důležitého se dnes děje v Česku a ve světě?

Pilný: Ministři nenašli žádné rezervy na zvýšení platů ve veřejném sektoru

Ministerstva a úřady nemohou poskytnout žádné peníze ze svých výdajů na růst platů učitelů a dalších pracovníků veřejné sféry. Naopak zažádaly ministerstvo financí v souhrnu o dalších 33 miliard korun, což by dohromady s požadavkem na růst platů zvýšilo schodek rozpočtu až ke 100 miliardám korun. Informoval o tom ministr financí Ivan Pilný (ANO). Premiér Bohuslav Sobotka ještě v pátek tvrdil, že předpokládá, že se koalice na navýšení platů dohodne. Podobně mluvil i vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Ministr zahraničí Zaorálek na slova Pilného reagoval prohlášením, že jeho ministerstvo má na platy 120 milionů.

Pilný zmrazil naděje na vyšší platy státních zaměstnanců. Nejsou žádné peníze, přiznal

Hurikán Irma zeslábl, ale zůstává nebezpečný

Hurikán Irma, který za sebou v Karibiku zanechal zdevastované ostrovy a nejméně 19 mrtvých, zeslábl na druhou nejsilnější kategorii. I tak je ale mimořádně nebezpečný, neboť ho doprovází vítr o rychlosti až 250 kilometrů v hodině a také vzedmuté moře. Živlu nyní čelí Bahamy a severovýchod Kuby. Ve francouzské části ostrova Svatý Martin zabil hurikán nejméně devět lidí, jednu oběť už dříve oznámila také nizozemská část Svatého Martina. Z obou částí ostrova úřady hlásí případy rabování. Na zásah Irmy se nyní připravuje Florida.

Poslanci navrhli speciál pro vyšetřování státních zástupců. Nekoncepční nesmysl, oponují žalobci

Zeman jmenuje Babiše premiérem, i kdyby byl kvůli Čapímu hnízdu ve vazbě

Prezident Miloš Zeman by jmenoval předsedu hnutí ANO premiérem i v případě, že by ho policie vzala kvůli kauze okolo Čapího hnízda do vazby. Uvedl to v rozhovoru pro server Parlamentní listy. Podobně se Zeman vyjádřil už při návštěvě Moravskoslezského kraje. Již dříve prostřednictvím svého mluvčího Jiřího Ovčáčka vzkázal, že premiérem jmenuje vítěze voleb. Policejní vyšetřování pro jmenování předsedou vlády podle něj není překážkou, o vině má rozhodnout soud.

Ruská kampaň na facebooku postrčila Trumpa do Bílého domu. Ovlivnila 70 milionů Američanů

Mexiko zasáhlo nejsilnější zemětřesení za 100 let

Zemětřesení, které v noci na dnešek zasáhlo jih Mexika a v menší intenzitě i Guatemalu, si vyžádalo v Mexiku nejméně 32 obětí. Nejvíce mrtvých zatím úřady hlásí ze státu Oaxaca, jehož guvernér Alejandro Murat už zvýšil bilanci z tohoto státu na 23. Národní seizmologický úřad uvedl, že po nejsilnějším nočním zemětřesení, zaznamenal na 185 následných otřesů. Úřady vyhlásily varování před přívalovou vlnou cunami a dalšími otřesy. Mexický seizmologický ústav uvedl, že otřesy měly sílu 8,4 stupně, což znamená, že jde o nejsilnější zemětřesení v Mexiku od zahájení měření, tedy za více než 100 let.

Čínská CEFC se rozšoupla v Rusku. Za 200 miliard koupila část Rosněfti

V srpnu bylo bez práce nejmíň lidí od roku 1998

Nezaměstnanost v Česku v srpnu klesla na čtyři procenta z červencových 4,1 procenta. Uchazečů o práci bylo podle Úřadu práce 296.826, což je nejnižší počet od června 1998. Podle analytiků nezaměstnanost bude v dalších měsících ještě klesat a již v září se zřejmě dostane pod čtyři procenta. Napětí na trhu práce tak kvůli nedostatečnému počtu volných pracovníků podle nich vzroste, což povede k dalšímu růstu mezd.

Babiše jmenuji premiérem, i když bude ve vazbě, potvrdil Zeman

Násilí proti muslimské menšině v Barmě má podle OSN přes 1000 obětí

Násilnosti v Arakanském státě na severovýchodě Barmy si podle zvláštní vyslankyně OSN zřejmě vyžádaly přes 1000 obětí, převážně z řad muslimských Rohingů. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky uteklo z Barmy do Bangladéše za poslední dva týdny 270 tisíc Rohingů. Nová vlna násilí se v Arakanském státě rozpoutala 25. srpna, kdy povstalci z řad Rohingů zaútočili na několik desítek policejních stanic a vojenských stanovišť.

SDÍLET
sinfin.digital