Den ve 30 vteřinách: Podvod s Čapím hnízdem měl zosnovat Babiš, KLDR má hotový plán útoku na Guam

ČTK, vkr

Podle vyšetřovatelů předseda hnutí ANO Andrej Babiš s dokonalou znalostí všech skutečností řídil a koordinoval celou akci, jejímž cílem bylo získat neoprávněně finanční prostředky z evropských dotací pro malé a střední podnikatele na výstavbu farmy Čapí hnízdo. Podle vyšetřovatelů hrozí Babišovi stíhání za zvlášť závažný trestný čin dotačního podvodu spáchaný formou účastenství a za zvlášť závažný zločin poškozování finančních zájmů Evropské unie. Kandidát na prezidenta ČR Jiří Drahoš pro Info.cz řekl, že by kohokoliv, o koho se zajímá policie, premiérem nejmenoval. Co dalšího se dnes děje v Česku i za jeho hranicemi? 

Babiš zosnoval a řídil údajný dotační podvod s Čapím hnízdem, předpokládají vyšetřovatelé

Podle vyšetřovatelů předseda hnutí ANO Andrej Babiš s dokonalou znalostí všech skutečností řídil a koordinoval celou akci, jejímž cílem bylo získat neoprávněně finanční prostředky z evropských dotací pro malé a střední podnikatelé na výstavbu farmy Čapí hnízdo. Informuje o tom deník Právo s odkazem na pětistránkovou žádost policistů o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka, která minulý týden doputovala do Poslanecké sněmovny. Kvůli průběhu údajného dotačního podvodu předsedovi hnutí ANO hrozí nepodmíněný pět až deset let dlouhý trest. V případu figurují také Babišova dcera z prvního manželství, jeho současná manželka či první místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek a náměstkyně jihlavského primátora Jana Mayerová, která se letos uchází o hlasy voličů na Vysočině.

Babiš údajný dotační podvod s Čapím hnízdem zosnoval a řídil, tvrdí vyšetřovatelé

Trestně stíhaného Babiše bych premiérem nejmenoval, uvedl pro INFO.cz Jiří Drahoš

Případné obvinění může do budoucna zkomplikovat politickou kariéru šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Podle průzkumů nejvážnější soupeř Miloše Zemana Jiří Drahoš si totiž nedokáže představit, že by pověřil formováním kabinetu někoho, o koho se zajímá policie. „Určitě bych využil všechny možnosti k tomu, aby trestně stíhaný člověk nesestavoval vládu,“ říká uchazeč o prezidentskou funkci v rozhovoru s Pavlem Štruncem. Nelze přitom vyloučit, že k takovému scénáři skutečně dojde. V případě patového výsledku říjnových parlamentních voleb, a následujících složitých vyjednáváních, se Babiš s Drahošem na Hradě po březnu příštího roku skutečně můžou setkat.

Jiří Drahoš exkluzivně: Trestně stíhaného Babiše bych premiérem nejmenoval

Kim Čong-un má plán útoku na americký ostrov Guam, zatím ho ale neuskuteční

Severokorejský vůdce Kim Čong-un dostal plány útoku na americký tichomořský ostrov Guam, ale rozhodne se až podle toho, jak se zachovají USA. Podle severokorejské agentury KCNA je Severní Korea připravena zahájit palbu na Guam, ale počká, až co udělají Američané. KCNA uvádí, že si Kim plány prohlédl a hovořil o nich s vojenskými veliteli. Severokorejský vůdce ocenil armádu za přípravu „přesného a detailního plánu“ a řekl také, že bude sledovat „šílené a hloupé počínání Amerikánů“. To, že chce vyčkat na to, jak se zachovají Spojené státy, je však podle agentur znamením, že provokativní rétorika obou stran z minulých dní ochládá.

Kim má hotový plán útoku na Guam. Teď chce sledovat „šílené a hloupé počínání" USA

Hlavní stratég prezidenta USA Steve Bannon to má nahnuté. Tlak na jeho odvolání sílí

Hlavní stratég amerického prezidenta Donalda Trumpa Steve Bannon nemá v Bílém domě jistý už ani týden. Shodují se na tom americká média, podle nichž se rapidně stupňuje tlak na prezidenta, aby svého blízkého spojence odvolal. K tlaku přispěla zejména Trumpova zprvu zdrženlivá reakce na násilnosti ve Virginii vyprovokované bělošskými rasisty, jež někteří dávají do souvislosti s Bannonovými radikálními postoji. Bannon se po víkendovém krveprolití v Charlottesville, kde zemřela účastnice poklidné demonstrace po nárazu auta řízeného bělošským radikálem, ocitl v palbě kritiky demokratů i řady republikánů, kteří jsou přesvědčeni, že razí toleranci vůči skupinám propagujícím nadřazenost bělochů či krajně pravicovou ideologii.

Trpký osud Trumpových mužů: Jeho hlavní poradce Bannon dostane každým dnem padáka, věří analytici

Únikům ze spisů musí zabránit hlavně policie a státní zástupci, říká premiér Sobotka

Únikům z vyšetřovacích spisů musí zabránit hlavně policie a státní zastupitelství, oznámil premiér Bohuslav Sobotka po výslechu před sněmovní komisí, která se zabývá úniky ze spisů. Pokud komise dospěje k závěru, že bude potřeba změnit zákony, bude to podle Sobotky jeden z úkolů pro příští vládu. Podle Sobotky byl jeho výslech krátký a stručný. „Nebylo tam žádné překvapení. Já jsem těžko mohl vypovídat o nějakých konkrétních záležitostech, protože s žádnými konkrétními záležitostmi nemám nic společného. Já nejsem spojen s žádnou kauzou jakéhokoliv zveřejňování informací z nějakých trestně právních spisů,“ řekl Sobotka.

Svědek Sobotka: S úniky ze spisů nemám nic společného, musí jim zabránit policie a státní zástupci

Odkup vepřína v Letech státem je nejistý. Menšinový akcionář AGPI podá žalobu.

Jeden z minoritních akcionářů společnosti AGPI, které patří vepřín v Letech na Písecku, hodlá žalobou zpochybnit záměr firmy odprodat vepřín státu, řekl pro Českou televizi místopředseda představenstva AGPI Jan Čech. Menšinový akcionář se tak rozhodl po červencové valné hromadě, která rozhodla nabídku státu přijmout. Podle Čecha by postoj menšinového akcionáře neměl ohrozit předběžnou dohodu o budoucí smlouvě. „To je jeden akcionář, který chce od nás získat nějaké prostředky, a nemá rozhodující slovo, takže je to jedno,“ řekl ČT24 Čech. Vepřín stojí na místě bývalého sběrného tábora pro Romy, stát chce na jeho místě postavit památník obětem romského holokaustu.

 

 

SDÍLET
sinfin.digital