Den ve 30 vteřinách: Policie požádala Sněmovnu o vydání Babiše, Egypt neodškodní rodinu zemřelé Češky

ČTK, vkr

10. 08. 2017 • 20:22

Policie požádala Poslaneckou sněmovnu o vydání šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a prvního místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Rozhodovat o něm bude mandátový a imunitní výbor Sněmovny, který se žádostí bude zabývat 18. srpna. Egypt se mezitím brání odškodnění rodiny Češky, která zemřela v turistickém letovisku Hurgadě. Obává se údajně vytvoření precedentu a hledá alternativní řešení, jak gestem pozůstalým pomoci. Co dalšího se v Česku a ve světě právě teď děje?

Policie požádala sněmovnu o vydání Babiše a Faltýnka, zřejmě kvůli Čapímu hnízdu.

Policie požádala Poslaneckou sněmovnu o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Na twitteru to uvedl předseda Sněmovny Jan Hamáček. „Dnes jsem obdržel od policie žádost o udělení souhlasu s trestním stíháním dvou poslanců, a to poslance A. Babiše a poslance J. Faltýnka," napsal Hamáček. Mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová řekla, že žádost souvisí s kauzou dotací na farmu Čapí hnízdo. Sněmovní mandátový a imunitní výbor se má žádostí zabývat 18. srpna, vyplývá z pozvánky na jeho jednání. Faltýnek sdělil serveru Seznam Zprávy, že se vydání nebude bránit.

Egypt nejspíš neodškodní rodinu Češky, která zemřela po útoku na pláži.

Egypt se brání odškodnění rodiny Češky, která byla zavražděna na pláži v Hurgadě. Obává se vzniku precedentu pro podobné případy. Hledá ale jinou formu gesta, řekl dnes ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Česká turistka zemřela na následky útoku na konci července. Česká diplomacie v souvislosti s útokem požádala Egypt o vyšetření útoku, pitevní zprávu a také odškodnění pro pozůstalé. Dnes Zaorálek řekl, že Egypťané dosud případ neuzavřeli. "Ani nejsou schopni odpovědět na otázku, co byl ten jasný motiv a co bylo pozadí toho, co se stalo," poznamenal ministr.

KLDR chce mít během pár dnů hotový plán pro útok na americký ostrov Guam.

Severní Korea dnes pohrozila, že do poloviny srpna připraví plán pro raketový útok na americký tichomořský ostrov Guam. Podle světových agentur to uvedla severokorejská armáda s tím, že o konečném provedení plánu rozhodne vůdce Kim Čong-un. KLDR tak dále vyhrotila slovní přestřelku s USA, v níž obě strany používají nejsilnější výrazy za dlouhá léta. Slova amerického prezidenta Donalda Trumpa o možnostech jaderného útoku USA dnes Pchjongjang označil za "snůšku nesmyslů".

RRTV: Reportáž Primy o burkinách byla neobjektivní, televizi hrozí pokuta.

Ostrá reportáž o muslimkách se televizi Prima nevyplatila. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) na svém srpnovém zasedání rozhodla, že reportáž, ve které se 10. července redaktor Karel Rychlý koupal v aquacentru v mnišské kutně a přirovnával ji k burkinám, nebyla objektivní a vyvážená. Rada zahájila s provozovatelem FTV Prima řízení o přestupku. „Dotyčná reportáž se zpronevěřila povinnosti informovat ve zpravodajství objektivně a vyváženě,“ uvádí se v tiskové zprávě ze 13. zasedání RRTV.

IOM: Pašeráci u břehů Jemenu znovu topili migranty, mrtvých může být až 55.

U jemenských břehů se zřejmě utopilo dalších 55 migrantů z Afriky poté, co je pašeráci násilím přinutili naskákat do vody. Na lodi bylo na 180 běženců z Etiopie a Somálska uvedla dnes Mezinárodní organizace pro migraci (IOM), podle níž jde už o druhý podobný čin za dva dny. „Viděli jsme pět mrtvých těl a můžeme potvrdit pět obětí. Padesát lidí se stále pohřešuje, takže bude zřejmě 55 mrtvých," řekla mluvčí IOM Oliva Headonová.

Znalec záměrně zkreslil posudek v kauze nehody lobbisty Janouška, dostal podmínku.

Za úmyslné hrubé zkreslení posudku ve prospěch lobbisty Romana Janouška dnes soud uložil dopravnímu znalci Jiřímu Dolečkovi podmíněný trest vězení v délce 18 měsíců. Obžalovaný má také zaplatit státu 7800 korun, které za posudek obdržel jako znalečné. Čtyřiaosmdesátiletý důchodce trvá na svých odborných závěrech a tvrdí, že případ Janouškovy nehody byl justiční omyl. Verdikt není pravomocný. Podle soudce Obvodního soudu pro Prahu 2 Milana Rossiho si Doleček počínal zcela v rozporu jak s etikou, tak i s povinnostmi znalce. Mimo jiné dělal závěry také z odvětví lékařství, což mu jako expertovi z oboru silniční dopravy vůbec nepříslušelo.

SDÍLET