Den ve 30 vteřinách: Policie rozesílá obvinění kvůli Čapímu hnízdu, většina Kurdů hlasovala pro nezávislost

ČTK, vkr

Policie již vybraným lidem rozesílá obvinění v kauze Čapí hnízdo, tvrdí server Neovlivní.cz. Kromě špiček politického hnutí ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka by dopis mohl doputovat také ke členům Babišovy rodiny - k manželce Monice, dětem Adrianě a Andrejovi a švagrovi Martinovi Herodesovi. V Iráku mezitím Kurdové hlasovali v referendu o nezávislosti na zemi a faktickém vytvoření vlastního státu, "pro" se jich podle prvních odhadů vyslovilo až 90 procent. Co dalšího se dnes děje v Čechách i za jeho hranicemi? 

Policie už rozesílá obvinění kvůli Čapímu hnízdu, Zeman o kauze jednal s Chovancem.

 

Policie v posledních dnech rozesílá obvinění hlavním aktérům kauzy Čapí hnízdo, uvádí server Neovlivni.cz. Muži zákona takto činí dvacet dní poté, co Poslanecká sněmovna kvůli stejnému případu zbavila imunity předsedu hnutí ANO Andreje Babiše a místopředsedu hnutí Jaroslava Faltýnka. Jak policie, tak i státní zástupci odmítají věc komentovat, takže zatím není zřejmé, kdo již obvinění dostal a komu jej teprve doručí. Babiš ani Faltýnek se zatím ke kauze vyjadřovat nehodlají, obvinění by se kromě nich mohlo podle všeho týkat i Babišovy manželky Moniky, dětí z prvního manželství Adriany a Andreje a švagra Martina Herodese.

 

Nový stát: Pro nezávislost iráckých Kurdů hlasovalo až 90 procent voličů.

 

V pondělním referendu se pro nezávislost iráckých Kurdů vyslovilo až 90 procent hlasujících, oznámila dnes televizní stanice Rudaw působící v iráckém Kurdistánu. Zatím jde sice jen o odhad, obrázek o předpokládaném výsledku si na něm však udělat lze. Oficiální výsledek se čeká až později, možná ve středu. Televize rovněž oznámila, že k urnám přišlo 72 procent z více než čtyř milionů oprávněných voličů. Referendum se týkalo autonomních kurdských oblastí na severu Iráku a také několika míst, na něž si dělají nárok jak Kurdové, tak irácká vláda. Kurdské vedení chce na základě výsledku referenda začít s centrální vládou jednat o případném odtržení autonomie od Iráku, to však odmítá jak Bagdád, tak i okolní země s početnou kurdskou menšinou – zejména Turecko.

 

 

Hradní kancléř Mynář dál bez prověrky, soud jeho žalobu do jarních voleb neprojedná.

 

Pražský městský soud nestihne do prezidentských voleb vyřešit žalobu hradního kancléře Vratislava Mynáře na neudělení bezpečnostní prověrky, uvedla pro server Aktuálně.cz mluvčí instituce Markéta Puciová. Mynář podal žalobu před dvěma lety, soud však nyní řeší kauzy z roku 2014. Aplikace Infosoud sice uvádí, že soud vyřešil i žaloby mladšího data podání, to se však týká zejména žalob na nečinnost správního orgánu, proti nezákonnému zásahu nebo vyhoštění. Ty jsou projednávány přednostně. „Případ prověrky pana Mynáře do toho nespadá,“ konstatovala Puciová.

 

 

Rusko řeší situaci kolem KLDR na vlastní pěst, do Moskvy letí severokorejská diplomatka.

 

Rusko se v zákulisí snaží nalézt politické řešení krize kolem Severní Koreje, řekl dnes v Moskvě novinářům představitel ruského ministerstva zahraničí. Silový postup, který zvolily Spojené státy, podle něj vede do slepé uličky. Podle agentury RIA Novosti do Moskvy k jednání míří vysoká severokorejská diplomatka. Jasné je podle Ruska jedno: Severokorejská krize nemá vojenské řešení, potvrdil diplomat Michail Uljanov dosavadní přístup Moskvy, který se Rusko snaží prosadit i na půdě Rady bezpečnosti OSN.

 

Převrat v AfD: Po volebním úspěchu ze strany odchází její předsedkyně Petryová.

 

Předsedkyně protiimigrační a protiislámské Alternativy pro Německo (AfD) Frauke Petryová v úterý v Drážďanech uvedla, že se chystá vystoupit ze strany. Stranu opouští i její manžel a zemský šéf AfD v Severním Porýní-Vesfálsku Marcus Pretzell. Pokračují tak vnitřní problémy uskupení, které se v nedělních volbách poprvé dostalo do parlamentu, navíc jako třetí nejsilnější politická strana. „Jasné je, že tento krok bude následovat,“ řekla Petryová podle německých médií ke svému odchodu ze strany. Kdy se tak přesně stane, nedodala. 

 

Po dlouhé nemoci zemřela herečka Květa Fialová, bylo jí 88 let.  

 

Vtip, eleganci a nadhled oceňovali nejbližší kolegové na herečce Květě Fialové, která dnes ve věku 88 let podlehla dlouhotrvající nemoci. Režisér Petr Svojtka, který s ní pracoval v Městských divadlech pražských (MDP), ji označil za první dámu českého divadla a filmu. Dokumentaristka Alena Činčerová bude na Fialovou vzpomínat jako na okouzlující bytost. „O Fialové bylo známo, že se konce života nebojí, a proto se jí snad odcházelo snadno. Těm, kdo ji měli rádi, ale bude chybět,“ řekla Činčerová. U pokladny Divadla ABC je improvizované pietní místo s obrázkem zesnulé herečky, kam lidé mohou přinést svíčku a květinu, ve foyeru u vstupu do divadla je kondolenční kniha.

 

Policie už rozesílá obvinění kvůli Čapímu hnízdu, Zeman o kauze jednal s Chovancem.

Policie v posledních dnech rozesílá obvinění hlavním aktérům kauzy Čapí hnízdo, uvádí server Neovlivni.cz. Muži zákona takto činí dvacet dní poté, co Poslanecká sněmovna kvůli stejnému případu zbavila imunity předsedu hnutí ANO Andreje Babiše a místopředsedu hnutí Jaroslava Faltýnka. Jak policie, tak i státní zástupci odmítají věc komentovat, takže zatím není zřejmé, kdo již obvinění dostal a komu jej teprve doručí. Obvinění by se mohlo týkat i Babišovy manželky Moniky, dětí z prvního manželství Adriany a Andreje a švagra Martina Herodese. O kauze Čapí hnízdo pak dnes na Hradě mluvil prezident Miloš Zeman s ministrem vnitra Milanem Chovancem, policejním prezidentem Tomášem Tuhým a ředitelem finanční policie Petrem Lysákem. 

Policie začala rozesílat obvinění v kauze Čapí hnízdo. Dopis může přijít i Babišovým příbuzným

sinfin.digital