Den ve 30 vteřinách: Poslanci nejspíš vydají Babiše, průměrná mzda vzrostla ke 30 tisícům

ČTK, vkr

05. 09. 2017 • 19:48

Většina poslanců zdvihne během zítřejšího hlasování ruku k vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo. Vyplývá to z vyjádření jednotlivých politických stran, zatím pouze hnutí ANO nechává na svých poslancích, jak mají hlasovat. Průměrná mzda v České republice ve druhém čtvrtletí letošního roku vzrostla ke 30 tisícům korun. Podle Českého statistického úřadu na ni nicméně většina Čechů stejně nedosáhne. Co dalšího se dnes děje v Česku i za jeho hranicemi?

Černý den Babiše: Většina poslanců bude zítra hlasovat pro jeho vydání.

Většina stran zastoupených ve Sněmovně bude na středečním jednání hlasovat pro vydání předsedy a prvního místopředsedy hnutí ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Zástupci stran to dnes řekli na tiskových konferencích. Policie požádala o vydání Babiše a Faltýnka kvůli financování farmy Čapí hnízdo. Podle předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Michala Kučery by v západních zemích oba poslanci kvůli podobnému případu sami odstoupili. Poslanecký klub hnutí ANO nedal svým členům pokyn, jak mají hlasovat.

Průměrná mzda v Česku se vyšplhala k 30 tisícům. Většina lidí na ni ale nedosáhne.

Průměrná mzda v České republice ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostla o 7,6 procenta na 29 346 korun. Zaměstnanci si tak oproti loňskému druhému kvartálu polepšili v průměru o 2074 korun. Reálně, bez zahrnutí inflace, se jejich měsíční výdělek zvýšil o 5,3 procenta. Medián, tedy střední hodnota mezd, vzrostl ve sledovaném období meziročně o 8,2 procenta na 24 896 korun. Medián je hodnota mzdy zaměstnance přesně uprostřed mzdového rozpětí, takže polovina hodnot mezd je nižší než medián a druhá polovina vyšší. Podle Českého statistického úřadu 80 procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 12 022 a 47 058 korunami.

Na Floridu míří hurikán. Je o dva stupně silnější než ten, který zpustošil Houston.

Hurikán Irma, který se blíží ke karibské oblasti, dnes zesílil na pátý, nejvyšší stupeň hurikánové škály. Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) se tak zvyšuje riziko, že by mohl hurikán zasáhnout koncem týdne i Floridu. Zatím hurikán Irma míří na severovýchod karibské oblasti, kam by měl na první ostrovy dorazit už dnes v noci. Zatím není jisté, v jaké míře či zda vůbec zasáhne hurikán jih USA, podle některých meteorologických výpočtů by ale už v pátek mohl dorazit na Floridu. Předtím se očekává, že minimálně jeho okraj zasáhne karibské ostrovy, včetně Portorika, Haiti, Dominikánské republiky a Kuby.

V Česku jsou tuny kontaminovaných vajec, varovali Němci. Obsahují jedovatý fipronil.

Do Česka dorazilo několik tun vaječných výrobků kontaminovaných jedovatým insekticidem fipronil, varování z Německa dnes obdrželi čeští veterináři. Uvedl to Petr Majer ze Státní veterinární správy (SVS). Firmu, která zásilku dostala, neuvedl. „Státní veterinární správa aktuálně šetří informaci o příchodu několika šarží fipronilem kontaminovaných vaječných výrobků v celkovém množství několika tun určených pro zpracování do cukrářských a pekařských výrobků,“ řekl Petr Majer ze Státní veterinární správy. Podrobnosti nesdělil, veterináři nyní šetří, kde zásilky jsou, kolik zboží již bylo zpracováno a případně prodáno.

Školské odbory vyhlásily stávkovou pohotovost, žádají vyšší platy.

Školské odbory v úterý vyhlásily stávkovou pohotovost a další odboráři ze svazů veřejné sféry o ní hlasují. Výsledek jejich předáci oznámí ve středu. Odborům vadí to, že vládní koalice odkládá rozhodnutí o zvýšení platů učitelů a dalších pracovníků ve školství i mimo něj. Požadují zvýšení platových tarifů od listopadu o 15 procent pro učitele a o deset procent pro ostatní zaměstnance. Podle školských odborů se jinak nepodaří naplnit slib vlády o zvýšení platů učitelů do roku 2020 na 130 procent průměrné mzdy v Česku, která v letošním druhém čtvrtletí činila 29 346 Kč.

Novinářka tajně pracovala v nejhůře placených zaměstnáních, teď zveřejní reportáže.

Šest měsíců, pět různých pracovních úvazků, provoz na směny v náročných podmínkách a minimální odměna. Novinářka Saša Uhlová žila od ledna v několika městech České republiky a pracovala v těch nejhůře placených provozech: v továrně za pásem, v drůbežárně, v třídírně odpadů, v prádelně a v supermarketu za pokladnou. Pobírala nízkou mzdu a zjišťovala, jak se žije lidem, pro které je to každodenní realita. „Je pro mě absolutně nepochopitelný, proč lidé, kteří dělají pro společnost užitečnou práci, nemohou vydělávat tolik, aby z toho mohli normálně žít,“ říká Uhlová v exkluzivním rozhovoru pro INFO.CZ.

SDÍLET

Nejnovější podcasty

PODCASTY

Všechny originální pořady INFO.CZ ve vašich sluchátkách