Den ve 30 vteřinách: Poslanci vydali Babiše i Faltýnka, v Karibiku řádí hurikán Irma

ČTK, adk

Poslanci souhlasili s vydáním Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka  k trestnímu stíhání. Policie je chce obvinit kvůli dotaci na farmu Čapí hnízdo. Na Floridu míří hurikán Irma, který patří k nejsilnějším za poslední století. Co dalšího důležitého se dnes v Česku a ve světě děje?

Sněmovna vydala Babiše: Šéf hnutí ANO si o něj sám řekl

Poslanecká sněmovna vydala předsedu hnutí ANO Andreje Babiše i mítopředsedu hnutí Jaroslava Faltýnka. Umožní tak jejich policejní stíhání. Policie chce oba politiky obvinit kvůli 50milionové dotaci na farmu Čapí hnízdo, která byla podle ní podvodem. Babiš sám požádal poslance, aby ho vydali. Kauzu označil za účelovou a za snahu ovlivnit nadcházející volby.

Proč to trápení? Zbytečné okolky okolo vydávání Babiše. Glosa Vratislava Dostála

Nejsilnější hurikán za desetiletí: Irma pustoší Karibik a míří na Floridu

Hurikán Irma dorazil na první z karibských ostrovů, ostrov Barbuda a míří dále na severozápad. Už dnes zřejmě zasáhne Portoriko a koncem týdne pravděpodobně hurikán dorazí na Floridu. Informovalo o tom dnes americké Národní středisko pro hurikány (NHC). Irmu, která se zatím stále drží na nejvyšším pátém stupni hurikánové škály, provází vítr o rychlosti až 295 kilometrů v hodině, což z něj činí jeden z nejsilnějších hurikánů v oblasti za předchozí století.

Sobotka: Kvóty na migranty nefungují. To, že soud zamítl žaloby některých států, na tom nic nemění

Slovensko a Maďarsko neuspěly s žalobou na migrační kvóty, hrozí další soudy

Evropský soudní dvůr zamítl žalobu, kterou Slovensko a Maďarsko napadly unijní systém přerozdělování žadatelů o azyl podle kvót. Slovenský premiér Robert Fico řekl, že verdikt soudu respektuje, i když se systémem přerozdělování nadále nesouhlasí. Budapešť rozhodnutí označila za nepřijatelné, otřesné a nezodpovědné. Verdikt naopak uvítala Evropská komise, která zároveň znovu varovala Česko, Maďarsko a Polsko, že jim kvůli odmítavému postoji vůči kvótám hrozí žaloba u unijního soudu.

Rekordní hurikán se žene Karibikem. „Školy jsou zavřené, na moře nesmíte,“ říká Čech pro INFO.CZ

Zeman: Je lepší se vzdát dotací, než se podrobit kvótám na migranty

Prezident Miloš Zeman míní, že se Česko nesmí hrbit před Evropskou unií. Kdyby bylo nejhůř, je lepší se vzdát evropských dotací, než se podrobit migračním kvótám. Zeman výrokem na náměstí v Novém Jičíně reagoval na rozhodnutí Soudního dvora EU, který zamítl žalobu Slovenska a Maďarska proti migračním kvótám.

Radši se vzdát miliard z EU, než se podrobit migračním kvótám, radil Zeman

Lídr Tak jo! Rozumek: Chceme s Macronem vytvořit proevropskou stranu

Francouzský prezident Emmanuel Macron a lidé v jeho hnutí En Marche! plánují vytvořit novou proevropskou liberální stranu. Macronovi čeští příznivci, kteří nedávno založili nové hnutí Tak jo!, se na tom hodlají podílet. V rozhovoru pro INFO.CZ to uvedl jeden z lídrů nového českého hnutí a ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek. Straně pomáhá také Lex Paulson, který s kampaní radil právě Macronovi.

Zajišťovací příkazy Finanční správy zlikvidovaly další firmu. Tiskárnu Europrint dohnaly do insolvence

Odbory vyhlásily stávkovou pohotovost, vyšší platy chtějí od listopadu

Odboráři veřejného sektoru vstoupili do stávkové pohotovosti. Chtějí zatlačit na vládu, aby vyhověla jejich požadavku a od listopadu zvedla platové tarify učitelům o 15 procent a ostatním pracovníkům o deset procent. Ministr financí Ivan Pilný (ANO) řekl, že důvod k razantním odborářským akcím nevidí. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) požadavek odborů podporuje a chce od šéfa státní pokladny do pondělí slyšet, kolik peněz jednotlivá ministerstva na zvýšení platů našla.

SDÍLET
sinfin.digital