Den ve 30 vteřinách: Prezident jmenoval vládu Babiše a Evropská komise se obula do Tuska kvůli kvótám

ČTK, ekb

Prezident Miloš Zeman jmenoval novou menšinovou vládu Andreje Babiše. Důvěru musí získat do měsíce, většina stran se ale nechala slyšet, že jeho kabinet nepodpoří. Horké chvilky zažívá i Brusel, kde to vře mezi šéfem unijních summitů a Evropskou komisí. Důvodem jsou uprchlické kvóty, které Tusk označil za neefektivní. Jaké další události by vám neměly uniknout? 

Prezident jmenoval menšinovou vládu Andreje Babiše. Do měsíce musí žádat o důvěru

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval jednobarevnou vládu Andreje Babiše. Z Hradu pak ministři odjeli společně autobusem do Strakovy akademie na první jednání vlády. Ze 14 ministrů je devět nováčků, pět jich pracovalo v dosavadní vládě Bohuslava Sobotky. Do měsíce musí nový kabinet požádat o důvěru. Vyjednávat o podpoře nebo toleranci své vlády chce Babiš začít příští týden, druhé kolo jednání plánuje po Novém roce. Většina stran ale předem vyslovení důvěry kabinetu odmítla. Pouze KSČM nechává věc otevřenou. I kdyby ale komunisté vládu podpořili, bude ANO potřebovat přinejmenším toleranci alespoň jedné další strany.

Babišovi spasitelé? Toto je nová vláda, která má proměnit Česko

Mezi Evropskou komisí a Tuskem to krátce před summitem EU vře kvůli kvótám

Do ostrého sporu se kvůli „kvótám na uprchlíky“ dostali krátce před prosincovým summitem Evropské unie šéf vrcholných unijních schůzek Donald Tusk a Evropská komise. Její mluvčí Margaritis Schinas dnes totiž za nedostatečně propracovaný označil podkladový materiál, který Tusk ve středu rozeslal do hlavních měst EU jako základ pro diskusi premiérů a prezidentů o migrační problematice. Tusk v něm kromě jiného napsal, že koncept přerozdělování žadatelů o azyl podle kvót je neefektivní a otázka členské státy jen rozděluje. Takový pohled mluvčí komise odmítl. „(Dokument) podle našeho názoru jen částečně odráží rozsáhlou povahu kolektivního přístupu EU k migraci,“ poznamenal Schinas.

V továrně u rakouského Lince unikl chlor. Čtyřicet lidí utrpělo zranění

Při úniku chloru v továrně na výrobu škrobu v severorakouské obci Aschach an der Donau dnes bylo zraněno na 40 lidí, z toho až devět vážněji. Lidé si většinou stěžovali na problémy s dýcháním po úniku plynu. Další stovky pracovníků byly evakuovány. Záchranné týmy zasahovaly na místě v hojném počtu. Nasazeny byly i tři vrtulníky a 20 sanitek. Jen z Červeného kříže zasahovalo 60 zdravotníků. Firma Agrana, v jejímž provozu se incident odehrál, se domnívá, že únik způsobila technická závada. Přesná příčina neštěstí je však nejasná, stejně jako rozsah škod.

Zeman o Češích říkal, že jsou debilové, nepochybuji o ovlivňování voleb, říká Drahoš

Peking čelí kritice za sbírání vzorků DNA obyvatel neklidné oblasti Sin-ťiang

Čínské úřady shromažďují vzorky DNA, otisky prstů a další biometrické údaje obyvatel neklidné Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Uvedla to dnes organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW), která to označila za hrubé porušení mezinárodních norem. Oblast leží na západě Číny a je domovem milionů menšinových muslimských Ujgurů. „Tato data lze použít ke sledování osob na základě jejich etnické příslušnosti, náboženského vyznání a názorů,“ uvedla HRW. Čínské úřady podle ní vytvářejí i databázi vzorků duhovky či krevních skupin.

Krúpa se vzdává dominantní pozice v Arca Capital. Část jeho podílu získá Velič

Slovenský miliardář Pavol Krúpa se vzdává dominantní pozice v česko-slovenské investiční skupině Arca Capital. Informoval o tom server E15. Krúpa na svém facebookovém profilu uvedl, že se rozhodl převést část svého podílu ve skupině Arca na Rastislava Veliče. Uvedl také, že Veliče vnímá jako dlouholetého rovnocenného partnera. „Jako původní vlastník a zakladatel skupiny mám zájem ohodnotit a motivovat své partnery a manažery, kteří se aktivně podílejí na řízení naší skupiny a přispívají k jejímu rozvoji a růstu,“ dodal. Krúpa tak bude mít podle E15 v nové vlastnické struktuře podíl 30 procent, stejně jako Velič a spoluzakladatel skupiny Peter Krištofovič. Zbývající desetinu vlastní Henrich Kišš.

Nový díl ságy Star Wars má za sebou už i evropskou premiéru. Zítra dorazí do českých kin

Osmý díl ságy Hvězdných válek má po nedělní světové premiéře v Los Angels za sebou i tu evropskou v Londýně. Na film Star Wars: Poslední z Jediů se přišli podívat i britští princové William a Harry. Kromě nich na evropskou premiéru dorazila i řada filmových hvězd, které si v pokračování kultovní série zahrály. Fanoušky pozdravili například Daisy Ridleyová, Adam Driver či Mark Hamill. Kromě nich se po červeném koberci prošli i herci v bílých kostýmech takzvaných stormtrooperů. Do českých kin bude film uveden 14. prosince.

SDÍLET
sinfin.digital