Den ve 30 vteřinách: Proti Drahošovi se šíří vlna dezinformací a Rusko se podle Lavrova Krymu nevzdá

ČTK, ekb

S prvním povolebním pondělkem se začala rozjíždět kampaň před druhým kolem prezidentských voleb, ve kterém se za necelé dva týdny utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Zemanův vyzyvatel dnes oznámil, že do kampaně před druhým kolem investuje 10 milionů, které získá od dosavadních i nových sponzorů. Začíná se však zároveň šířit vlna dezinformací, která má Jiřího Drahoše před důležitým hlasováním poškodit. Jaké další události by vám dnes neměly uniknout?

Prezident 2018: Drahoš dá na další kampaň 10 milionů, Zeman odhalí plán pro debaty

Tým prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše počítá s tím, že před druhým kolem voleb do kampaně vloží deset milionů korun. Příslib finančního daru už Drahoš získal od některých dosavadních sponzorů, hlásí se i sponzoři noví. Peníze slíbila poslat třeba společnost Y Soft Corporation, která před prvním kolem voleb Drahošovi poslala milion korun, ale také Nadace Blížksobě nebo manželé Horákovi, kteří stojí za nakladatelstvím Albatros Media. Novým sponzorem by měl být mecenáš Václav Dejčmar. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček pak dnes oznámil, že Hrad bude o účasti prezidenta Miloše Zemana v televizních duelech před druhým kolem voleb hlavy státu informovat v úterý.

Volby jsou terčem brutálních dezinformací: Vítač, iluminát, pokyn nevolit... Vyvracíme 4 největší

Se začátkem kampaně pro 2. kolo se objevují další dezinformace proti Drahošovi

Kampaň před druhým kolem prezidentské volby začíná ovládat vlna dezinformací. Terčem je především Jiří Drahoš, který je lživě osočován ze spolupráce s StB nebo z podpory uprchlických kvót. Na sociálních sítích však koluje zpráva také o tom, že se sešel s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, které měl přislíbit, že v případě jeho zvolení Česko přijme od Německa množství uprchlíků. „Ve skutečnosti fotka pochází z vědeckého sympozia, kterého se Drahoš a Merkelová účastnili jako experti na oblast chemického výzkumu,“ řekl pro INFO.CZ Petr Nutil z občanské iniciativy Pravda vítězí.

Lavrov: Rusko se Krymu nevzdá. Ukrajině vzkázal, že Donbas zabírat neplánuje

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes potvrdil, že Rusko se přes nesouhlas mezinárodního společenství nemíní vzdát Krymu, který zabralo Ukrajině v roce 2014. Na tiskové konferenci v Moskvě věnované bilancování ruské zahraniční politiky v uplynulém roce přitom naznačil, že Rusko nemá ambice vzít sousední zemi i separatistický Donbas. Lavrov se věnoval i řadě dalších témat, včetně napjaté situace kolem Severní Koreje. Prohlásil, že následky vojenského řešení problému raket a jaderných zbraní KLDR by byly katastrofální. Ministr dále řekl, že Rusko nepodpoří snahy Spojených států o změnu jaderné dohody šesti mocností s Íránem.

Drahoš postoupil do druhého kola voleb. Profil kandidáta přehledně

Německá vláda: CSU Merkelové schválila koaliční rozhovory, SPD ještě vyčkává

Předsednictvo Křesťanskosociální unie (CSU) se dnes v Mnichově jasně vyslovilo pro zahájení koaličních rozhovorů se sesterskou Křesťanskodemokratickou unií (CDU) a se sociální demokracií (SPD). Sociální demokraty předsednictvo bavorské vládní strany zároveň vyzvalo, aby se nesnažili měnit to, na čem už byla jednou shoda. V sociální demokracii totiž není situace zdaleka tak jasná jako ve dvojici konzervativních stran, které si jednoznačně přejí pokračování dosavadní velké koalice. Ze 13 vyjednavačů SPD se sice proti výsledkům sondovacích rozhovorů, které v Německu tradičně předcházejí vlastnímu koaličnímu vyjednávání, nikdo nepostavil, na předsednictvu strany už ale bylo několik hlasů proti. Ještě větší nespokojenost dává najevo členská základna.

Vražda v chatové oblasti v Ústí: Ve vazbě je kvůli 3 mrtvým druhý podezřelý

Policie zadržela druhého podezřelého, po němž pátrala v souvislosti s dvojnásobnou vraždou a sebevraždou v chatové oblasti u Střížovic na Ústecku. Podle důvěryhodných zdrojů ČTK je muž od sobotního večera ve vazbě. Není obviněn z vraždy, ale ze zbavení osobní svobody a porušování domovní svobody. Tragédie se odehrála v noci na minulé pondělí, při které byl zabit předseda zahrádkářské kolonie a jeho manželka. V době vraždy tam byly také tři děti, dvě nezletilé dívky a již dospělý syn. Třetím mrtvým byl údajný pachatel, který se po činu pravděpodobně zastřelil. Policie již od počátku pracovala s tím, že na místě byl ještě další člověk. Na policii se zřejmě přihlásil sám.

Češi mohou do Evropského parlamentu volit, i když nebudou doma. V zahraničí to ale tentokrát nelze

Zeman, Babiš a další klíčníci odemkli komnatu s klenoty, vystavené budou týden

Sedm držitelů klíčů dnes odemklo Korunovační komnatu ve svatovítské katedrále, kde jsou uloženy české korunovační klenoty. První zámek odemkl prezident Miloš Zeman, při vytahování klíče mu musel pomoci velitel Hradní stráže Jiří Kývala. Následovali premiér Andrej Babiš nebo kardinál Dominik Duka. Souprava, která patří k symbolům české státnosti, se vyzvedává jen při výjimečných příležitostech, například po zvolení nového prezidenta. Od úterý budou na týden vystaveny ve Vladislavském sále Pražského hradu na oslavu letošního 100. výročí vzniku Československa a 25. založení České republiky.

SDÍLET
sinfin.digital