Den ve 30 vteřinách: Sněmovna vydala Babiše a Faltýnka, zmatky okolo uzavření Libeňského mostu

Info.cz, abe

Poslanecká sněmovna dnes odhlasovala vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání kvůli kauze Čapího hnízda. Důvěra v americkou politiku dle výzkumů dlouhodobě klesá. Na vrcholu žebříčku vlivu postupně USA nahrazuje Čína. A co dalšího se dnes dělo u nás i za hranicemi?

Sněmovna vydala Babiše a Faltýnka k policejnímu stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo

Poslanci dnes vydali premiéra Andreje Babiše (ANO) a prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Pro Babišovo a Faltýnkovo vydání po čtyř a půl hodinové debatě hlasovalo shodně 111 ze 180 přítomných poslanců. Proti bylo 69 poslanců, výhradně z hnutí ANO. Babiš podpořil své vydání, jak předem ohlásil. Stejně se zachoval Faltýnek při hlasování o sobě. Oba poslanci nicméně tvrdí, že se žádného trestného činu nedopustili, a říkají, že jde o politickou kauzu. Babiše a Faltýnka policie obvinila už před volbami pro podezření z dotačního podvodu. Babiše podezírá i z poškozování finančních zájmů Evropské unie. Oba poslanci tvrdí, že se žádného trestného činu nedopustili, a říkají, že jde o politickou kauzu.

Sněmovna vydala Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo

Babiš: „Žijeme v zemi, kde si můžete objednat stíhání.“ Opozice ho za výrok kritizuje

Nepodložená politická prohlášení o vyšetřování podrývají důvěryhodnost justice, která nemá možnost se bránit, uvedl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v reakci na dnešní slova premiéra Andreje Babiše (ANO), který se ve Sněmovně před hlasováním o svém vydání k trestnímu stíhání v případu Čapího hnízda hájil slovy, že v Česku je možné objednat si stíhání a dostat někoho do vězení. Pokud výroky nejsou opřené o konkrétní poznatky, jde o nepodložená politická prohlášení, vzkázal Zeman premiérovi. Babiše za výroky krizitují i opoziční poslanci.

V Česku si jde objednat trestní stíhání, prohlásil Babiš. Pelikán ven! zní z opozice

Průzkum Gallup: Důvěra v americkou politiku od nástupu Trumpa ve světě klesá

Důvěra v americkou světovou politiku od nástupu Donalda Trumpa na pozici prezidenta poklesla. Kroky americké administrativy v současnosti schvaluje jen 30 procent lidí na planetě. Vyplývá to z průzkumu agentury Gallup, která data sbírala ve 134 zemích světa. Propad důvěry v americké vedení světa činí od konce mandátu Baracka Obamy téměř dvacet procentních bodů. Nejznatelnější je v Latinské Americe, Kanadě a Evropě. V Česku věří americkým zahraničněpolitickým krokům 38 procent lidí, což je o deset procentních bodů méně než minulý rok.

Pověst USA jako světového lídra se hroutí. Větší důvěru má dnes Čína a Německo

Rozšiřování EU: Dalšími členy budou nejspíš v roce 2025 Srbsko a Černá hora

Dalšími státy, které se stanou členy EU, budou pravděpodobně Srbsko a Černá Hora. Stát by se to mělo za sedm let, v roce 2025. Řekl to komisař pro rozšíření EU Johannes Hahn v rozhovoru, o němž v pátek informovala agentura Reuters. Evropská unie podle Hahna zahájila diplomatické úsilí, jehož cílem je urychlit kroky, které po pozastavení přijímání nových členů přivedou do EU šest západobalkánských zemí. „Nadešel čas dokončit práci z roku 1989,“ řekl Hahn s poukazem na rozšiřování bloku na východ po pádu berlínské zdi.

EU by se v roce 2025 mohlo rozrůst o nové členy. Eurokomisař ukázal na Srbsko a Černou Horu

Zmatky okolo nečekané uzavírky Libeňského mostu: Na některých místech chybělo značení

Vedení Prahy uzavřelo dnes v noci Libeňský most až do odvolání, nesmí na něj automobily ani tramvaje. Část mostu je podle města v havarijním stavu, nutná oprava potrvá nejméně tři týdny, možná i déle. Libeňský most je dlouhodobě ve velmi špatném stavu. Město plánuje celkovou rekonstrukci a říká, že čeká na vyjádření ministerstva kultury, které rozhoduje, zda most bude památkově chráněný. Pražský dopravní podnik objízdné trasy přitom dořešil až dnes. Na některých místech tak chyběla přesná značení objízdných tras. Podnik na zastávky nasadil své informátory, kteří zmateným cestujícím vysvětlovali, jak se mohou dopravit, kam potřebují.

Opravu Libeňského mostu nezdržujeme, brání se ministerstvo kultury. Údržba na něm nebyla desítky let

Premiéra pro Erbanovou: Poprvé vyhrála ve Světovém poháru závod na 500 metrů

Rychlobruslařka Karolína Erbanová poprvé v kariéře vyhrála ve Světovém poháru závod na 500 metrů. Česká reprezentantka využila toho, že v Erfurtu chyběly nejrychlejší dvě sprinterky této sezony Nao Kodairaová z Japonska a I Sang-hwa z Koreje, a připsala si druhý triumf v seriálu. V prosinci 2012 byla nejrychlejší na kilometru v čínském Charbinu. Pětadvacetiletá Erbanová se představila v závěrečné rozjížďce společně s úřadující mistryní Evropy Vanessou Herzogovou z Rakouska, kterou porazila o deset setin sekundy. V průběžném hodnocení disciplíny se posunula na třetí místo.

Češi mohou do Evropského parlamentu volit, i když nebudou doma. V zahraničí to ale tentokrát nelze

SDÍLET
sinfin.digital