Den ve 30 vteřinách: Sociální demokraté se sešli ze Zemanem, žalobce navrhuje pro Nečasovou 3,5 roku

Info.cz, abe

Prezident Miloš Zeman pokračoval ve schůzkách s vítěznými stranami parlamentních voleb. V Lánech se sešel se sociálními demokraty. Pokračoval soud, který řeší zneužití vojenské rozvědky. Žalobce navrhl pro Janu Nečasovou 3,5 roku vězení. A co dalšího se dnes v Česku i za hranicemi dělo?

Zástupci ČSSD se sešli se Zemanem. K podpoře Babiše je prý nepřemlouval

Schůzkou se zástupci ČSSD dnes pokračoval prezident Miloš Zeman v sérii jednání s představiteli stran, které se v říjnových volbách dostaly do Poslanecké sněmovny. Mluvili spolu o výsledku voleb, který pro sociální demokraty nijak příznivý nebyl. O vládní spolupráci podle úřadujícího předsedy strany Milana Chovance s prezidentem nemluvili. Chovanec se v rozhovoru s novináři vrátil k diskuzi o Zemanově zdraví. Prezident podle něj nemocně nevypadá. Zeman postupně zve do Lán zástupce všech stran. Jako první přijal v závěru října představitele ANO a předsedu hnutí Andreje Babiše při té příležitosti pověřil jednáním o sestavení vlády. Zeman hovořil už se zástupci ODS, Pirátů, SPD a komunistů, čekají ho ještě schůzky KDU-ČSL, TOP 09 a Starostů a nezávislých.

Sociální demokraté se po volebním debaklu sešli se Zemanem. Vládní angažmá prý neřešili

Zneužívání vojenské rozvědky. Žalobce navrhl pro Nečasovou 3,5 roku vězení

V kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství dnes státní zástupce znovu navrhl pro Janu Nečasovou (dříve Nagyovou) 3,5 roku vězení. Podobné tresty navrhuje i pro trojici obžalovaných zpravodajců. Žalobce to řekl novinářům po skončení jednání, které se kvůli utajovaným skutečnostem odehrávalo za zavřenými dveřmi. V úterý bude líčení pokračovat závěrečnými řečmi obhájců. Obžaloba tvrdí, že šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase Nagyová nechala v roce 2012 nezákonně sledovat tehdejší premiérovu manželku Radku, protože chtěla uspíšit Nečasův rozvod. Později podle žalobce nařídila i sledování dvou zaměstnanců Úřadu vlády ČR. Zpravodajci Ondrej Páleník, Milan Kovanda a Jan Pohůnek to popírají, tvrdí, že prováděli tzv. kontrasledování Nečasovy rodiny.

Kauza zneužívání vojenské rozvědky: Žalobce navrhl pro Nečasovou znovu 3,5 roku vězení

Roman Onderka novým šéfem ČSSD? Do vedení strany ho navrhuje brněnský výbor

Městský výkonný výbor ČSSD Brno-město vyzval nově zvoleného poslance a bývalého primátora Brna Romana Onderku, aby kandidoval do úzkého vedení strany. Novinářům to dnes řekl první místopředseda brněnské ČSSD Jiří Oliva. Vedení má volit únorový sjezd v Hradci Králové. Onderka už dříve kandidaturu do vedení nevyloučil. Podle Olivy by mohl být i předsedou, to však Onderka zatím nezvažoval. Onderka už dříve řekl, že zatím nezvažoval kandidaturu na předsedu, zároveň však řekl, že nevylučuje nic. Do vedení ale chce kandidovat. Podle Olivy vedení obsahuje předsedu, prvního místopředsedu a další místopředsedy.

Onderka jako nový předseda sociálních demokratů? Do vedení strany ho navrhuje brněnská ČSSD

Zemětřesení v Iráku a Íránu zabilo nejméně 300 lidí, tisíce jsou zranění

Počet obětí nedělního zemětřesení, které mělo epicentrum na irácko-íránském pomezí, vystoupil jen v íránské provincii Kermánšáh na 328. Dalších zhruba 2500 lidí je zraněno, oznámila dnes íránská agentura ISNA. V Iráku si zemětřesení podle ministerstva vnitra vyžádalo sedm obětí na životech a dalších 321 lidí bylo zraněno. Záchranné práce stále pokračují, obětí tak zřejmě bude více. Zemětřesení o síle 7,3 stupně mělo epicentrum asi 32 kilometrů od iráckého města Halabdža, blízko hranic s Íránem. Otřesy, které byly podle agentury AP cítit až na pobřeží Středozemního moře, postihly nejvíce západoíránskou provincii Kermánšáh, zejména město Sarpol Zaháb. Tam byla velmi poničena jediná nemocnice ve městě, armáda tak na místě zřídila polní nemocnice.

Silné zemětřesení v Íránu a Iráku: Mrtvých je nejméně 300, zraněných tisíce

Paříž si připomněla teroristické útoky, před dvěma lety zabily 130 lidí

Zemětřesení o síle 7,3 stupně mělo epicentrum asi 32 kilometrů od iráckého města Halabdža, blízko hranic s Íránem. Otřesy, které byly podle agentury AP cítit až na pobřeží Středozemního moře, postihly nejvíce západoíránskou provincii Kermánšáh, zejména město Sarpol Zaháb. Tam byla velmi poničena jediná nemocnice ve městě, armáda tak na místě zřídila polní nemocnice. Francie si dnes připomíná druhé výročí teroristických útoků, při kterých na různých místech francouzské metropole zemřelo 130 lidí a přes 350 jich bylo zraněno. Prezident Emmanuel Macron uctil oběti na národním stadionu Stade de France i před bary, kde se atentáty odehrály. Pietu provází čtení jmen všech obětí, kladení věnců a květin a rovněž minuty ticha.

Dva roky od Bataclanu: Paříž si připomíná teroristické útoky, při kterých zemřelo 130 lidí

Opice zrozené z neandrtálců. Náměstek ústeckého hejtmana Komínek urážel Egypťany

Komunistický radní Ústeckého kraje Jaroslav Komínek je dalším politikem, který se na Facebooku nechal unést k rasistickým poznámkám. Egypťany, kde byl od středy do neděle na krátké dovolené, označil za opice zrozené z neandrtálců a ostudy civilizace. Poté, co se HlídacíPes.org začal o jeho výlevy zajímat, příspěvek smazal. Po pěti dnech, které náměstek ústeckého hejtmana pro dopravu strávil s přáteli v letovisku Marsa Alam u Rudého moře, se v neděli večer vracel domů. Kolem devatenácté hodiny se na jeho profilu objevil příspěvek, v němž Komínek nespokojeně reagoval na bezpečnostní procedury na egyptském letišti a nutnost si na zpáteční cestě připlatit. „Asi takhle, ty Egyptský opice zrozený z neandrtálců mě asi hooodně dlouho neuvidí. Egypťani jsou ostudy toho, čemu se říká civilizace,“ napsal Komínek.

Opice zrozené z neandrtálců. Náměstek ústeckého hejtmana urážel Egypťany

SDÍLET
sinfin.digital