Den ve 30 vteřinách: Soud může zhatit cestu pěti kandidátům na prezidenta, Sobotkova vláda podala demisi

ČTK, ekb

Pět z devíti prezidentských kandidátů, mezi kterými je Mirek Topolánek nebo Marek Hilšer, může přijít o možnost v lednu bojovat o Pražský hrad. Žalobu na jejich kandidaturu bude řešit Nejvyšší správní soud. Sobotkova vláda dnes také podala demisi, kterou na Hrad netradičně doručil zástupce úřadu vlády. Jaké další zprávy by vás neměly minout?

Komplikace pro většinu zájemců o Hrad: Soud může zastavit kandidaturu 5 mužů

Nejvyšší správní soud bude minimálně řešit žalobu na zrušení prezidentské kandidatury Marka Hilšera, Mirka Topolánka, Jiřího Hynka, Vratislava Kulhánka a Petra Hanniga. Server HlídacíPes.org dnes napsal, že žalobu prostřednictvím právního zástupce podala bývalá místostarostka Prahy 8 Terezie Holovská, která se o prezidentskou kandidaturu původně také ucházela. Ta argumentuje tím, že se někteří zákonodárci podepsali více kandidátům. Ministerstvo vnitra rozhodlo o registraci devíti prezidentských kandidátů, kteří podle něj splnili všechny zákonné podmínky nominace. Jejich připuštění k volbám už podle náměstka ministra vnitra Petra Mlsny zpochybněno být nemůže.

Soud může zaříznout většinu prezidentských kandidátů. Žaloba míří na těchto pět mužů

Sobotkova vláda podala demisi, prezident Zeman by ji měl přijmout v úterý

Vláda premiéra Bohuslava Sobotky dnes schválila svou demisi. Ještě odpoledne ji netradičně doručil zástupce úřadu vlády na podatelnu Pražského hradu. Demisi podává dosavadní kabinet koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL k rukám prezidenta Miloše Zemana, který jej následně pověří vykonáváním mandátu do jmenování nové vlády Andreje Babiše. To by se mělo podle Hradu stát 13. prosince. Prezident podle svého mluvčího Jiřího Ovčáčka plánuje demisi přijmout v úterý. Kabinet už bezprostředně po říjnových volbách do Sněmovny omezil svou činnost a soustředí se jen na neodkladné záležitosti či evropskou agendu. V demisi se ministři Sobotkovy vlády sejdou na posledním zasedání příští středu 6. prosince.

Zeman potvrdil, že dopravu dál povede Ťok, přesun Šlechtové na obranu respektuje

Ministrem dopravy zůstane i v nové vládě Dan Ťok (za ANO). Řekl to dnes během návštěvy jižní Moravy prezident Miloš Zeman. Uvedl, že s Ťokem chce hovořit o dálnici z Brna na Vídeň. Jihomoravským zastupitelům dnes Zeman také řekl, že respektuje plánovaný přechod dosavadní ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové (za ANO) na ministerstvo obrany. „K mému úžasu se ministryně pro místní rozvoj rozhodla vzít do ruky zbraň a stát se ministryní obrany. Já to respektuji, protože si její práce vážím a ona argumentuje právě tím, že ministr obrany má být civilista, nikoliv voják. Budiž,“ řekl Zeman.

Kmenta: Babišovy metody jsou brutální, je kmotr. Křičí na lidi a uzurpuje si moc za každou cenu

KLDR tvrdí, že její nová raketa by zasáhla celé území USA. Kritizuje ji i Čína a Rusko

Svět včetně tradičních severokorejských spojenců Číny a Ruska kritizuje nejnovější zkoušku balistické rakety, kterou Severní Korea podnikla dnes brzy ráno místního času (v úterý večer SEČ). Raketa podle jihokorejské armády dosáhla výšky 4500 kilometrů, což je v rámci severokorejských testů dosud nejvíce, a dopadla do Japonského moře asi 960 kilometrů od místa odpalu. Pchjongjang tvrdí, že je střela schopná zasáhnout celé Spojené státy. Na test reagoval i prezident USA Donald Trump. „Na Severní Koreu budou dnes uvaleny další velké sankce. Situaci zvládneme!“ napsal na twitteru. Dnes večer SEČ se kvůli raketovému testu sejde Rada bezpečnosti OSN.

Drama u tribunálu v Haagu: Generál bosenských Chorvatů u soudu vypil jed a zemřel

Tragický incident dnes přerušil jednání odvolacího senátu Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v kauze šesti bývalých vedoucích činitelů bosenských Chorvatů. Generál bosenských Chorvatů Slobodan Praljak vytáhl z kapsy lahvičku s jedem a její obsah vypil. „Odmítám váš rozsudek, Praljak není zločinec!“ vykřikl bývalý generál před požitím jedu. Předsedající soudce následně přivolal lékaře a čtení verdiktů přerušil. Jak informovala chorvatská média, Praljak následně zemřel v nemocnici. K dramatickému incidentu došlo hned poté, co odvolací senát Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii potvrdil předchozí verdikt pro 72letého generála na 20 let za mřížemi.

Česko si brousí zuby na obnovu Sýrie. Díky ambasádě v Damašku budeme mít výhody, slibuje si Praha

Zemřel jeden z autorů kuponové privatizace. Tomáši Ježkovi bylo 77 let

Ve věku 77 let zemřel ekonom, někdejší poslanec a ministr české vlády Tomáš Ježek. ČTK to řekl bývalý premiér Petr Pithart, podle kterého Ježek podlehl těžké nemoci. Někdejšího ministra považoval Pithart za přítele a vídal se s ním na pravidelných setkáních někdejších členů vlády. „Na posledním setkání se Tomáš omluvil, to bylo před 14 dny. Já jsem nevěděl, že je tak vážně nemocný,“ řekl Pithart. Ježek je společně s Václavem Klausem a Dušanem Třískou považován za otce kuponové privatizace a iniciátora polistopadového transformačního procesu. „On se nezříkal toho autorství, hájil by to i dnes, ale připouštěl, že to nemůže být jediná ani dominantní metoda,“ řekl Pithart a dodal, že Ježek upozorňoval na chyby, které se při realizaci kuponové privatizace objevily.

SDÍLET
sinfin.digital