Den ve 30 vteřinách: Stát odkoupí vepřín v Letech, na Slovensku se otřásá vláda

ČTK, vkr

Český stát odkoupí vepřín v Letech na Písecku, který je na místě bývalého romského koncentračního tábora. Společnost AGPI, která je majitelem, uvedla, že doufala, že se prodá za vyšší sumu. Na Slovensku se mezitím otřásá vláda; strana SNS vypověděla koaliční smlouvu a nevyloučila předčasné volby. Co dalšího se dnes děje v Česku a v zahraničí? 

Majitel vepřína v Letech souhlasí s prodejem státu, musel slevit z ceny

Společnost AGPI akceptuje nabídku vlády na odkup vepřína v Letech na Písecku, který stojí na místě protektorátního koncentračního tábora pro Romy. Částku, za niž vláda objekt koupí, ani jedna ze zainteresovaných stran zatím nezveřejní, místopředseda představenstva AGPI Jan Čech však řekl, že představy společnosti o částce byly výrazně vyšší. Podle něj byl stát při vyjednávání "velice přísný". Česká vláda uvažovala o odkupu vepřína přibližně 20 let, ale nikdy nenašla na obchod dostatek peněz. Společnost AGPI preferovala převod vepřína na jiné místo, nakonec souhlasila s finanční kompenzací.

Stát koupí vepřín v Letech. Cenu za něj i nadále tají

Slovenská vláda se otřásá

Slovenská národní strana (SNS) vypověděla koaliční smlouvu, oznámila dnes šéfka komunikačního oddělení strany Zuzana Čižmáriková. Podle serveru Sme to ale neznamená pád vlády: pokud by o něj SNS usilovala, musela by se pokusit prosadit nedůvěru kabinetu. Tisková agentura SITA uvedla, že SNS jednostranně koaliční smlouvu vypovědět nemůže, jelikož dohoda stanovuje, že zrušení smlouvy musí být písemné a musejí ho podepsat předsedové všech tří koaličních stran. Podle Sme předseda strany SNS a také sněmovny Andrej Danko požaduje změnu pravidel fungování koalice. Místopředseda SNS Jaroslav Paška nevyloučil předčasné volby.

Na Slovensku hrozí pád vlády. Předseda SNS vypověděl koaliční smlouvu a šokoval Fica

Po nehodě v Itálii se vrátili další Češi

Čtyři zranění z českého autobusu, který v pátek večer havaroval v Itálii, budou dnes propuštěni z nemocnice, uvedl s odkazem na asistenční službu pojišťovny Uniqa majitel CK Mayer & Crocus Petr Majer. Pojišťovna pro zraněné vypraví sanitní vozy. Náhradní autobus s prvními 23 klienty v neděli v noci dorazil do Česka, v italských nemocnicích zůstává osm zraněných. "Dvě sanitky dnes už nabraly dva zraněné klienty a vrací se do ČR. Dvě další připravují transport na místě z nemocnice v Itálii. V úterý bude vypravena další sanitka a poveze dalšího pasažéra se zdravotním doprovodem," řekla mluvčí pojišťovny Uniqa Eva Svobodová. Při nehodě autobusu s asi 40 turisty utrpěly zranění dvě desítky osob, řidič zemřel. Příčinu nehody, která se stala v malé obci Ronzone mezi Bolzanem a Trentem, budou vyšetřovatelé znát podle české konzulky Jany Karfíkové zhruba za týden.

Autobus s českými turisty Ital zapřel bagrem, zabránil tak větší tragédii

Bitcoin po svém rozvětvení prudce roste, poprvé atakoval hranici 3400 dolarů

Hodnota bitcoinu po měsíci turbulencí dnes vystoupila na nový rekord. Podle webu Coindesk Bitcoin dosáhla 3398,57 dolaru (75.200 Kč), přičemž hranici 3000 dolarů poprvé překročila o tomto víkendu. Růst kurzu přichází po vytvoření klonu nazvaného bitcoin cash, jehož hodnota se naopak snižuje. Odpoledne se pohybovala hluboko pod svým rekordem 727,54 dolaru, kam vystoupila 2. srpna. Tržní hodnota všech bitcoinů v oběhu nyní překročila 55 miliard USD, uvedl server BBC. Bitcoin se rozdělil na začátku tohoto měsíce. Odluku vede malá skupina převážně čínských těžařů, tedy programátorů provozujících bitcoinovou síť, kteří nejsou spokojeni s plánovaným zdokonalením technologie, jež má zvýšit kapacitu zpracování transakcí.

Bitcoin je na novém rekordu. Jeho hodnota vystoupala na 3400 USD

Stát chystá 2. kolo dotací na využití dešťové vody, dá 240 mil. korun

Ve druhém kole dotačního programu Dešťovka, který je zaměřen na projekty využívající odpadní a dešťovou vodu v domácnosti nebo na zahradě, bude polovina peněz určena pro obyvatele obcí, které v posledních letech trápilo sucho. Celkem bude v novém kole 240 milionů korun, více než dvojnásobek prvního dotačního kola, které stát spustil letos. Příjem žádostí zahájí Státní fond životního prostředí (SFŽP) 7. září, řekl ministr životního prostředí Richard Brabec. Počet katastrů zařazených do suché oblasti se zvětší ze stovek na nejméně 1215. Maximální výše dotace je sto pět tisíc korun, pokryje polovinu způsobilých výdajů. Peníze by měly stačit zhruba na 5000 projektů.

Peníze na využití dešťové vody se rozdaly hned první den. Stát možná zvýší dotace

Soud poslal do konkurzu Vítkovice Power Engineering

Společnost Vítkovice Power Engineering (VPE) půjde do konkurzu. O přeměně z reorganizace rozhodl soud na návrh představenstva firmy. Vyplývá to z usnesení soudu zveřejněného v insolvenčním rejstříku. Mateřská společnost Vítkovice, a. s., se od návrhu představenstva VPE distancovala. Při reorganizaci by firma fungovala dál podle reorganizačního plánu, který by schválil soud a věřitelé. Při konkurzu by se měl majetek firmy co nejdříve prodat a výtěžek rozdělit mezi věřitele.

Jedna z nejdůležitějších součástí vítkovického impéria miliardáře Světlíka míří do konkurzu

SDÍLET
sinfin.digital