Den ve 30 vteřinách: Útočník z Barcelony je mrtvý a vláda rozhodla o odkupu vepřína v Letech

ČTK, ekb

Katalánská policie vpodvečer zastřelila 22letého útočníka z Barcelony Júnise abú Jakúba, který minulý čtvrtek najížděl dodávkou do lidí na barcelonské třídě La Rambla. Zabil přitom 13 lidí a přes sto jich zranil. Vláda premiéra Bohuslava Sobotky dnes také schválila odkup a zbourání vepřína v Letech, který stojí na místě bývalého protektorátního koncentračního tábora pro Romy. Jaké další zprávy by vám dne neměly uniknout?

Pachatel barcelonských útoků je mrtvý. Zastřelila ho španělská policie

Katalánská policie dnes vpodvečer zastřelila muže, který měl na sobě pás s možnou výbušninou. Podle španělské televize RTVE a listu La Vanguardia jde o pachatele čtvrtečního útoku z Barcelony Maročana Júnise abú Jakúba. Policie ale zatím totožnost muže nepotvrdila, ani neuvedla, zda pás opravdu obsahoval výbušninu. Policejní akci v městečku Subirats, které je vzdáleno asi hodinu autem na západ od Barcelony, spustil telefonát občanky. Při policejním zásahu byl muž podle policie zastřelen. Podle listu El País křičel „Alláhu akbar“ (Bůh je veliký).

Přijmout Syřana je jako přijmout Čecha. Nepomoct jim je trapný, říká cestovatel Přibáň

Vláda rozhodla o odkupu vepřína v Letech. Cenu zatím nezveřejnila

Česko odkoupí vepřín v Letech na Písecku, který stojí na místě bývalého protektorátního koncentračního tábora pro Romy. Krok dnes schválila vláda. Cenu, na níž se shodla s majiteli, odtajní po uzavření kupní smlouvy, řekl po jednání novinářům ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Ministr novinářům také sdělil, že akcionáři potvrdili, že už neměnná nabízená cena je pro ně přijatelná. Chov vepřů má skončit do jara. Důstojný památník by podle Hermana mohl na místě vzniknout v nejbližších letech. Plány se tvoří, uvedl.

Putin jmenoval nového velvyslance v USA. Bude jím zastánce tvrdé linie Antonov

Novým ruským velvyslancem ve Spojených státech byl jmenován Anatolij Antonov. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na Kreml. Dosavadní náměstek ministra zahraničí Antonov je označován za přívržence tvrdé linie ve vztazích k USA. Ve funkci nahradil Sergeje Kisljaka, jehož jméno se v posledních měsících objevovalo v souvislosti s aférami kolem amerického prezidenta Donalda Trumpa. Kisljak ukončil své diplomatické působení ve Washingtonu koncem července. Od té doby se o Antonovovi spekulovalo jako o jeho pravděpodobném nástupci.

„Neotvírejme Pandořinu skříňku.“ Odborníci na umělou inteligenci varují před vojenskými roboty

Pelikán zkritizoval policii kvůli načasování žádosti o vydání Babiše

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (hnutí ANO) v rozhovoru pro aktuální vydání týdeníku Respekt řekl, že policie nemohla mít žádný rozumný důvod, aby žádala o zbavení imunity Babiše a Faltýnka právě nyní a že jde o snahu ovlivnit výsledek parlamentních voleb. Výroky rozlítily i některé české politiky a ministr vnitra Milan Chovanec Pelikána dnes vyzval, aby svá slova vysvětlil. Jak sdělil novinářům, vysvětlení, ani případné omluvy policii se ale od Pelikána nedočkal. Kvůli jeho výrokům se má příští týden také sejít sněmovní ústavně právní výbor.

Ve firmě Explosia u Pardubic došlo k výbuchu. Tři lidé utrpěli zranění

Výbuch při havárii lisu v pardubické společnosti na výrobu výbušnin Explosia dnes zranil tři lidi, kteří utrpěli především popáleniny. Podle generálního ředitele firmy Josefa Tichého vybuchl lis na tvarování zrn střelného prachu. „Tři středně těžce zranění byli převezeni do nemocnice. Na místě pracují naši vyšetřovatelé, je tu Český báňský úřad,“ uvedla mluvčí policie Eva Maturová. Podle mluvčího společnosti Martina Vencla byli zranění zaměstnanci proškoleni a znali zásady bezpečnosti práce. Stroj, který explodoval, nevykazoval žádné závady. Škoda se předběžně odhaduje na 15 milionů korun.

Miliony lidí v USA se chystají na zatmění Slunce. Vzácný jev uvidí po 99 letech

Ve Spojených státech vyvrcholily přípravy na dnešní úplné zatmění Slunce, které bude poprvé po 99 letech pozorovatelné od západního k východnímu pobřeží. Zpravodajské servery hlásí, že Američané s fotoaparáty a vybavením pro sledování tohoto jedinečného přírodního úkazu zaplnili pás napříč 14 americkými státy, přes které úplné zatmění projde. Skvělé zážitky slibují i meteorologové, podle kterých je možné na velké části území očekávat jasnou oblohu. Americká média věnují zatmění mimořádnou pozornost a zdůrazňují, že zemi čeká událost, která přichází jen jednou za život. Tomu odpovídá i mimořádný zájem veřejnosti. Do takzvaného pásu totality, jak se říká oblasti, odkud je pozorovatelné úplné zatmění a kde žije 12 milionů lidí, zamířily miliony návštěvníků. 

SDÍLET
sinfin.digital