Den ve 30 vteřinách: Vepřín v Letech by mohl brzy patřit státu a tajné služby pátrají po Šumanovi

ČTK, Info.cz, ekb

Zemědělská společnost AGPI dnes kývla na budoucí převod areálu vepřína v Letech na stát. Kolik by měl stát zaplatit za areál, který se nachází u památníku romského holokaustu, firma neuvedla. Server Neovlivní.cz dnes také uvedl, že se tajné služby začaly zajímat o to, kdo stojí za anonymním twitterovým účtem Julius Šuman, přes který se na veřejnost dostávaly nahrávky Andreje Babiše a novináře Marka Přibila. Co dalšího se dnes dělo doma i ve světě?

Vepřín v Letech by od září mohl patřit státu. Majitel dal převodu zelenou

Valná hromada zemědělské společnosti AGPI dnes vyslovila souhlas s převodem areálu vepřína v Letech u památníku romského holokaustu na stát. Částku, kterou by stát měl zaplatit, firma neuvedla. Jednání s vládou se totiž vedou v utajeném režimu. Místopředseda představenstva firmy Jan Čech ČTK řekl, že záleží na tom, jaké podmínky nabídne stát. Sumu pak AGPI zveřejní, pokud se s vládou dohodne. Valné hromady ve Vrcovicích na Písecku se zúčastnily necelé dvě desítky akcionářů, z nichž bylo 88 procent pro. Ve zdůvodnění usnesení společnost uvedla, že o situaci vepřína v místě romského tábora z doby druhé světové války se jedná přes 20 let a vláda deklaruje prioritní zájem o jeho odstranění.

Babišova svatba by se měla vyučovat na školách, perfektně provedená akce roku, tvrdí Pečinka

Tajné služby pátrají po tajemném Šumanovi, který zveřejnil nahrávky o Babišovi

Tajné služby se zajímají o to, kdo stojí za anonymním twitterovým účtem Julius Šuman, přes který se na veřejnost dostávaly nahrávky Andreje Babiše. Uvedl to dnes server Neovlivní.cz. Uveřejňování nahrávek prý může ohrožovat bezpečnostní zájmy státu, což by – pokud se to prokáže – dávalo za pravdu Babišovi, který se touto obavou opakovaně oháněl. Tím, kdo nahrál šéfa hnutí ANO a bývalého novináře MF Dnes Marka Přibila, jak spolu domlouvají materiál proti Babišově politické konkurenci, se naopak minulý týden přestala zabývat policie.

Čunek vyhlásil kvůli africkému moru stav nebezpečí, Zlínsko oplotí ohradníkem

Zlínský hejtman Jiří Čunek dnes vyhlásil v kraji kvůli africkému moru prasat stav nebezpečí, zatím s platností do 29. srpna. Jak řekl Čunek novinářům, další rozhodnutí bude podléhat vládě. Konkrétní opatření se budou týkat katastrů několika měst a obcí na Zlínsku. Mimořádný stav umožní zamořené území lépe chránit a zabránit tomu, aby nakažení divočáci migrovali z ohniska nákazy. Zároveň má zabránit divokým prasatům z okolí vstupu do zasažené oblasti. Ohnisko nákazy na Zlínsku bude dočasně lemovat elektrický ohradník, jehož výstavba by měla začít s pomocí dobrovolných hasičů a dalších neziskových organizací koncem tohoto týdne.

Zničující pohled mezi dívky, které sloužily IS jako stroje na sex. Zajetí je zcela zlomilo

ČR dostala z EU víc, než odvedla. Za 1. pololetí 2017 činí rozdíl 16, 7 miliard

V pololetí získala Česká republika z rozpočtu Evropské unie o 16,7 miliardy korun více, než do něj odvedla. ČR v pololetí obdržela z unijního rozpočtu 39,5 miliardy korun a odvedla do něj 22,8 miliardy korun. Česko tak zůstalo stejně jako v předchozích letech čistým příjemcem peněz z EU. Informovalo o tom dnes ministerstvo financí. Loni v pololetí přitom takzvaná čistá pozice ČR činila 66,6 miliardy korun a za celý loňský rok 79,6 miliardy korun. Snížení čisté pozice ve srovnání s předchozími roky je podle ministerstva způsobeno zejména zahajováním operačních programů pro období 2014 až 2020.

Venezuelou zmítají nepokoje, opozice zpochybnila volby do tamního parlamentu

Venezuelská opozice svolala na dnešek velkou demonstraci v reakci na nedělní volby do Ústavodárného shromáždění, které při opozičním bojkotu patrně ovládnou kandidáti vládnoucích socialistů. Opozice volby neuznala a označila ustavení sboru za snahu neoblíbeného prezidenta Nicoláse Madura udržet se u moci nedemokratickým způsobem. Volby odsoudily i Spojené státy, Evropská unie a řada zemí v regionu. Volební komise totiž v noci na dnešek oznámila, že k hlasovacím urnám přišlo 41,5 procenta voličů, což opozice označila za výrazně nadnesené číslo. Nad počtem voličů vyjádřily pochybnost i zahraniční agentury informující o poloprázdných či zavřených volebních místnostech.

Každý se může vyléčit sám, i smrtelné nemoci a přerušenou míchu, za vším jsou emoce, tvrdí lékař

Británie utne po odchodu z EU volný pohyb osob. Stane se tak v březnu 2019

Volný pohyb osob mezi Británií a Evropskou unií skončí v březnu 2019, kdy Spojené království unii opustí. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil mluvčí předsedkyně britské vlády Theresy Mayové. Dodal, že vláda už stanovila některé podrobnosti, včetně návrhů, které se týkají práv občanů Evropské unie po brexitu. „Další prvky imigračního systému po brexitu budou předneseny v pravý čas. Bylo by špatné spekulovat o tom, jak by mohly vypadat, nebo naznačovat, že volný pohyb osob bude pokračovat stejným způsobem, jako je tomu nyní,“ uvedl rovněž mluvčí. Agentura přitom připomněla slova britského ministra financí Philipa Hammonda, který minulý týden řekl, že po odchodu Británie z EU k bezprostřední změně imigračních předpisů nedojde.

SDÍLET
sinfin.digital