Den ve 30 vteřinách: Vondráček díky hlasům SPD míří do čela Sněmovny, Bělobrádek kritizoval Babiše

ČTK, vkr

Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury podpoří na post Poslanecké sněmovny kandidáta hnutí ANO Radka Vondráčka, na oplátku získá předsedu bezpečnostního a a hospodářeského výboru sněmovny, uvedly obě politická uskupení. Předseda strany KDU-ČSL Pavel Bělobrádek následně po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem kritizoval hnutí ANO a jejího předsedu Andreje Babiše kvůli tomu, že se nesnaží prolomit současný politický pat. Co dalšího se dnes děje v České republice i za jejími hranicemi? 

SPD podpoří Vondráčka do čela sněmovny, získá za to post místopředsedy a vedení 2 výborů.

Hnutí SPD získá předsedu hospodářského a bezpečnostního výboru sněmovny a jednoho z místopředsedů a zároveň podpoří Radka Vondráčka z hnutí ANO na předsedu sněmovny. Dnes se na tom dohodli zástupci SPD s představiteli hnutí ANO. Rozpory mezi oběma hnutími zatím zůstávají ohledně počtu místopředsedů sněmovny, ANO jich chce pět, zatímco SPD chce ponechat současný počet čtyř. „Akceptujeme požadavek SPD na předsedu hospodářského a bezpečnostního výboru," řekl v úterý novinářům předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Předseda SPD Tomio Okamura dodal, že SPD navrhne na předsedu hospodářského výboru Radima Fialu.

Okamura dosáhl svého, ANO ho podpoří na místopředsedu sněmovny. Co dalšího dohodli?

Bělobrádek po schůzce se Zemanem kritizoval Babiše za to, že nevyjednává o vládě.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek po dnešním setkání s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku před novináři kritizoval vítězné hnutí ANO a jejího předsedu Andreje Babiše kvůli tomu, že o kabinetu nevyjednává a že ani nepředložilo návrh na uspořádání sněmovny. Babiš tím, že trvá na své menšinové vládě a lpí na funkci premiéra, podle něho blokuje další jednání. „To podle nás není konstruktivní," podotkl šéf lidovců. Přijatelná by podle něj byla i varianta polopolitické nebo úřednické vlády, která by odstranila současný politický pat. Bělobrádek dodal, že jeho strana míří do opozice. 

Jsou i jiné možnosti než menšinová vláda hnutí ANO, řekl Bělobrádek po jednání se Zemanem

Pokus o převrat v Zimbabwe: Ulice hlavního města obsadila armáda, situace je napjatá.

V Zimbabwe zřejmě probíhá pokus o vojenský převrat. Svědci agentury Reuters hlásí čtyři tanky, které zamířily k zimbabwské metropoli Harare, podle zdrojů serveru INFO.CZ je přítomnost opozičních vojenských jednotek zřejmá okolo televizní stanice ZBC či u vojenského velitelství. Očitý svědek podle Reuters pak viděl další dva tanky, jak stojí u hlavní cesty z Harare do města Chinhoyi, které je střediskem pěstování obilí a tabáku a také rodištěm prezidenta Roberta Mugabeho. Vojáci na místě však odmítli s Reuters hovořit. Třiadevadesátiletý autoritativní prezident před týdnem odvolal z funkce viceprezidenta svého dlouholetého spolupracovníka a muže, o němž se hovořilo jako o jeho možném nástupci. Média glosují, že se tím uvolnila cesta k nástupnictví pro dvaapadesátiletou první dámu Grace Mugabeovou.

Převrat v Zimbabwe? Na hlavní město míří tanky, situace je napjatá

Tajná dohoda v Sýrii: Pod dohledem koalice z Rakky utekly stovky bojovníků IS.

Tajný útěk nejvyšších šarží Islámského státu z obklíčeného města Rakka. Televize BBC odhalila podrobnosti o tajné dohodě, která umožnila stovkám bojovníků Islámského státu a jejich rodinám uniknout ze syrského města Rakka, a to pod dohledem americké a britské koalice a kurdských sil, které řídí město. Ze obklíčeného území se tak dostaly jak vůdci teroristického hnutí, kteří zamířily do různých koutů Sýrie, tak i zahraniční bojovníci, u nichž jsou obavy z toho, že by se mohli navrátit do svých evropských vlastí a tam páchat teroristické útoky. 

Špinavé tajemství Rakky: Bojovníci IS uprchli z dobytého města, umožnila jim to tajná dohoda

Trumpův syn byl během kampaně v kontaktu s Wikileaks kvůli materiálům na Clintonovou.

Nejstarší syn amerického prezidenta Donalda Trumpa byl během loňské předvolební kampaně v kontaktu s kontroverzním serverem WikiLeaks. Poté, co na komunikaci upozornil server Atlantic, přiznal barvu i sám Donald Trump mladší, který svou komunikaci s twitterovým účtem WikiLeaks zveřejnil. Na serveru WikiLeaks se před loňskými listopadovými prezidentskými volbami v USA objevily dokumenty, které unikly po hackerském útoku na servery Demokratické strany a které vrhly na Trumpovu soupeřku Hillary Clintonovou nepříznivé světlo. Podle amerických tajných služeb byl tento útok vedený z Ruska.

Assangova stopa: Trumpův syn odtajnil zprávy, které si během předvolební kampaně posílal s WikiLeaks

Zdena Mašínová a její bratr Josef jsou oficiálně majiteli statku v Lošanech.

Zdena Mašínová a její bratr Josef se oficiálně stali majiteli statku v Lošanech na Kolínsku, který byl v minulosti odebrán jejich otci Josefu Mašínovi. Kolínský soud v březnu rozhodl, že Mašín byl v době svého úmrtí v roce 1942 majitelem statku a že smlouvu, kterou postoupil statek svým dětem - Ctiradovi, Josefovi a Zdeně, podepsal pod nátlakem, potvrdil tiskové agentuře ČTK právní zástupce Zdeny Mašínové Milan Janoušek. „Dědické rozhodnutí bylo odesláno na katastr nemovitostí, který provádí přepis vlastníka. Ten má formální lhůtu 20 dní na přepis," dodal Janoušek, podle něhož jsou tak letité tahanice o statek definitivně u konce.

Spravedlnost po 77 letech. Sourozenci Mašínovi konečně vlastní statek, který jim ukradli komunisti

SDÍLET
sinfin.digital