Den ve 30 vteřinách: Výbor doporučil vydat Babiše a Faltýnka a bouře Harvey postoupila nad Louisianu

ČTK, ekb

Mandátový a imunitní výbor doporučil sněmovně, aby vydala Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Po výslechu obou poslanců před výborem Babiš zopakoval, že jde účelovou kauzu, která ho má politicky zničit. Dnes se také bouře Harvey přesunula z Texasu do Louisiany a podle deníku The New York Times si už vyžádala nejméně 30 obětí. Jaké další zprávy z domova i ze světa by vám dnes neměly uniknout? 

Imunitní výbor doporučil vydání Babiše s Faltýnkem k trestnímu stíhání

Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil vydat šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a prvního místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Sněmovna o tom bude hlasovat 6. září. Policie oba podezírá z účasti na 50milionovém dotačním podvodu spojeném s farmou Čapí hnízdo. Před výbor nejprve předstoupil vyšetřovatel případu a státní zástupce, pak Babiš s Faltýnkem. Babiš po výslechu novinářům zopakoval, že kauzu považuje za účelovou a odmítl, že by se jednalo o podvod. Mezitím se na veřejnost dostávají pasáže žádosti, které ilustrují, o co se vyšetřovatelé opírají. Jak uvedly Hospodářské noviny, Babiše policisté považují za člověka, který vydal povel k vyvedení společnosti z holdingu Agrofert. 

„Účelové stíhání, fabulace vyšetřovatele,“ brání se Babiš. Čapí hnízdo vysvětloval před poslanci

Bouře Harvey postoupila nad Louisianu, mrtvých je zřejmě už přes 30

Tropická bouře Harvey, která několik dní pustošila Texas, se dnes přemístila nad Louisianu. Doprovází ji vítr o rychlosti 72 kilometrů v hodině a silný déšť. Harvey, který dorazil do Texasu v noci na sobotu v podobě hurikánu, za sebou zanechal podle zatím neoficiálních zpráv 30 mrtvých a desítky nezvěstných. Úředně potvrzeno je 20 mrtvých. V Houstonu, který byl v minulých dnech postižen ničivými záplavami, pokračuje evakuace a záchranné práce. Od půlnoci do pěti hodin ráno místního času tam platí zákaz vycházení, který má zabránit rabování domů. Kvůli krádežím už bylo zatčeno několik lidí. Texaské úřady občany nabádají, aby nepodceňovali nebezpečí, které stále hrozí.

Velvyslankyně: Egypt oddaluje závěr vyšetřování útoku, po kterém zemřela Češka

Egyptská strana oddaluje závěr vyšetřování červencového útoku na turisty v Hurgadě, po kterém zemřela Češka, řekla v rozhovoru pro ČTK velvyslankyně České republiky v Egyptě Veronika Kuchyňová - Šmigolová. Podle velvyslankyně Egypťané tuší, že se potvrdí, že šlo o teroristický čin islamisty, což by mohlo způsobit úbytek turistů. Česká a egyptská diplomacie také pokračují v jednáních o tom, jak odškodnit pozůstalé po zavražděné ženě. Egypťan, který letos 14. července na pláži v Hurgadě zabil dvě německé turistky a pobodal několik dalších lidí včetně 36leté Češky, byl zadržen okamžitě po útoku.

Politické zemětřesení: 15 volebních důsledků, které zásadně promění Česko. Komentář V. Dostála

Úřad: sběr podpisů pro prezidentskou volbu je formou kampaně

Sběr podpisů na podporu prezidentské kandidatury je podle dohledového úřadu formou volební kampaně, neboť jde o oslovování voličů. Na dnešním semináři k činnosti Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí to uvedl jeho zástupce Jan Outlý. Postoj úřadu se týká mimo jiné prezidenta Miloše Zemana, který tvrdil, že kampaň za své znovuzvolení nepovede. „Pokud někdo sbírá podpisy, tak by měl mít volební účet a mělo by se na něj nahlížet jako na budoucího kandidáta, který už nyní vede kampaň,“ uvedl Outlý a poznamenal, že „sběr podpisů už je technika kampaně, která propaguje kandidáta“ a jedná se o „oslovování voličů.“

Zemana chce porazit nový kandidát, outsider Vladimír Boštík

Kandidaturu na prezidenta České republiky dnes oznámil podnikatel a bývalý starosta obce Vraclav na Orlickoústecku Vladimír Boštík. Dosud sebral 63.242 podpisů, řekl dnes novinářům. Pro občanskou nominaci je nutných alespoň 50.000 podpisů a Boštík by tak mohl být čtvrtým kandidátem, který na tuto metu dosáhl. Rodáka z Vysokého Mýta vedla ke kandidatuře nespokojenost se situací v zemi i s právním řádem. Jako prezident by chtěl Boštík například iniciovat vypsání referenda o setrvání v Evropské unii a přímou volbu starostů. Odmítá uprchlíky, kritizuje údajnou soudcovsko-policejně-exekutorskou mafii. Chtěl by také omezit financování politických stran státem, zeštíhlil by aparát kanceláře prezidenta.

Bělobrádek přísahá na psí uši. Svérázným způsobem se omluvil za poučování ženy, které zemřel pes

Provozovatelé reklamy neodstraní billboardy u silnic, zmizí ale inzerce

Provozovatelé venkovní reklamy neodstraní billboardy podél dálnic a silnic první třídy. Stáhnou z nich ale reklamy a nahradí je nekomerčním motivem. Podle právního výkladu Svazu provozovatelů venkovní reklamy se tak vyhnou povinnosti billboardy bourat. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl prezident svazu Marek Pavlas. Ministerstvo dopravy ale musí podle ministra Dana Ťoka (za ANO) postupovat podle zákona a odstranění poutačů začít nařizovat. Posun v názorech nepřinesla ani dnešní odpolední schůzka Ťoka s Pavlasem. Ministr věří, že zákon nařizující odstranění billboardů obstojí i před Ústavním soudem, na který se kvůli možnému rozporu novely zákona s ústavními právy na ochranu majetku obrátila skupina 17 senátorů. Pokud by se ale ukázal opak, muselo by ministerstvo pasáže zákona upravit.

SDÍLET
sinfin.digital