Den ve 30 vteřinách: Výbuch v Rakousku má jednu oběť a Tusk před summitem kritizoval kvóty

ČTK, ekb

Na východě Rakouska ráno došlo k výbuchu plynového terminálu. Na následky exploze jedna osoba zemřela a 21 dalších lidí bylo zraněno. Předseda Evropské rady Donald Tusk dnes před nadcházejícím summitem v Bruselu kritizoval uprchlické kvóty, které podle něj jen rozdělují evropské státy. Jaké další zprávy by vám dnes neměly uniknout? 

V Rakousku explodoval důležitý plynový terminál

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March poblíž slovenských hranic si dnes vyžádala život jednoho člověka. Jedna osoba byla zraněna těžce a dalších 20 lehce, informovala agentura APA s odvoláním na mluvčí Červeného kříže. Kvůli požáru byl uzavřen tranzit plynu do Rakouska přes Slovensko a přerušeny byly dodávky ruského plynu do Itálie či Chorvatska. Podle Českého plynárenského svazu havárie nebude mít vliv na dodávky plynu do Česka. Exploze měla podle rakouské policie patrně technické příčiny.

Teroristé se ztrácí na hranicích, kontroly se musí zpřísnit, říká kandidát na Hrad Fischer

Tusk před summitem EU kritizoval kvóty

Přerozdělování žadatelů o azyl mezi členskými zeměmi Evropské unie podle kvót je neefektivní nástroj, který státy bloku rozděluje, domnívá se šéf Evropské rady Donald Tusk. „S ohledem na to, jak nyní věci stojí, je (Tusk) přesvědčen, že si lze jen velice těžko představit, že by se dal na základě návrhu na trvalý kvótový mechanismus najít (mezi členskými státy) konsensus,“ řekl dnes novinářům mimo záznam významný unijní činitel, který se na přípravě summitu podílí. Šéfové států a vlád EU budou debatovat o migraci, s konkrétními závěry z této rozmluvy se ale tentokrát nepočítá.

Razie GIBS mezi advokáty

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) dnes zasahovala na několika místech v Praze kvůli údajnému ovlivňování trestních řízení. Kvůli případu prohledávala advokátní kanceláře. Server Aktuálně.cz uvedl, že se případ týká také vynášení informací o kontrolách cizinců a že inspekce při dnešní akci zadržela čtyři policisty a několik lidí z advokátních kanceláří. Podle České televize byla jedním z míst domovních prohlídek advokátní kancelář Beaty Kolcunové na Václavské náměstí. Český rozhlas uvedl, že kriminalisté dnes dorazili také do pražských Holešovic do advokátní kanceláře Jiřího Bureše, který podle něj figuruje v části kauzy týkající se úniků z policejních databází.

Kvůli článkům o dotacích Babiš hrozil prestižním zahraničním médiím žalobami. Jeho právníci pohořeli

Atentátník z Manhattanu se inspiroval útoky v Evropě

Atentátník Akayed Ullah původem z Bangladéše, který se v pondělí v podchodu metra pod autobusovým nádražím na Manhattanu v New Yorku pokusil odpálit, se inspiroval teroristickými útoky v Evropě. S odvoláním na vyšetřovatele o tom dnes informovala americká média. Sedmadvacetiletý Ullah vyšetřovatelům podle deníku The New York Times řekl, že improvizované výbušné zařízení na svém těle odpálil jako odvetu za americké nálety proti teroristickému hnutí Islámský stát v Sýrii a v dalších zemích. Autobusové nádraží si prý vybral kvůli všudypřítomné vánoční reklamě a výzdobě. Dnes byl obviněn z podpory terorismu.

Soud: Zákrok policie proti mužům, kteří vyvěsili tibetskou vlajku, byl nezákonný

Policejní zásah proti dvěma mužům, kteří při loňské návštěvě čínského prezidenta vyvěsili do oken své kanceláře tibetskou a tchajwanskou vlajku, byl nezákonný. Dnes o tom pravomocně rozhodl pražský městský soud. Policistům dal za pravdu pouze v tom, že mohli muže legitimovat. K příkazu, aby vlajky sejmuli, ani k zákazu nahrávání zákroku policie právo neměla. Ministerstvo vnitra zváží podání kasační stížnosti. Policejní odbor vnitřní kontroly předtím vyhodnotil zákrok jako legitimní.

ANALÝZA: Přímá volba prezidenta jako plebiscit o Zemanovi. Může ho prohrát?

Šéfem českého fotbalu se stal Martin Malík

Novým předsedou Fotbalové asociace ČR se stal Martin Malík. Dosavadní generální ředitel STES, marketingové společnosti FAČR, získal na mimořádné valné hromadě v Nymburce v prvním kole volby potřebnou nadpoloviční většinu v české i v moravské komoře a porazil protikandidáta Petra Fouska. Fotbalová asociace tak na druhý pokus zvolila předsedu po Miroslavu Peltovi, který byl v květnu v souvislosti s dotační aférou zadržen a následně na funkci rezignoval. Valná hromada naopak neodsouhlasila změnu stanov v bodě volby předsedy, což kritizovali zástupci UEFA a FIFA. Pokud se situace nevyřeší, mohla by převzít kontrolu nad českým fotbalem FIFA prostřednictvím takzvané normalizační komise. 

SDÍLET
sinfin.digital