Den ve 30 vteřinách: Za Liglass lobboval i Zeman, polský prezident vetuje zákon o nejvyšším soudu

Info.cz, ekb

Podle ruského serveru Current Time v Kyrgyzstánu za malou českou firmu Liglass Trading lobboval kromě hradního kancléře Vratislava Mynáře i sám prezident Zeman. Ten to dnes naznačil i v rozhovoru pro Radiožurnál. Neznámá společnost za záhadných okolností vyhrála zakázku na dostavbu kaskády vodních elektráren v Kyrgyzstánu a objevují se pochyby o transparentnosti celého řízení, ale i o schopnostech Liglassu zakázku vůbec realizovat. Po dnešním prohlášení polského prezidenta Andrzeje Dudy, který se rozhodl vetovat kontroverzní zákony o nejvyšším soudu a soudní radě, se ulevilo tisícům Poláků, kteří v posledních dnech protestovali v ulicích. Co dalšího se dnes dělo doma i ve světě?

Kauza Liglass: Za neznámou českou firmu u Kyrgyzstánu lobboval i prezident Zeman

Kauza lobbingu, aby malá česká firma Liglass Trading CZ získala zakázku na dostavbu kaskády vodních elektráren v Kyrgyzstánu za stovky milionů korun, dnes nabrala nových obrátek. Podle ruského serveru Current Time totiž společnost kromě prezidentského kancléře Vratislava Mynáře podpořil i český prezident Miloš Zeman. „Byl jsem tam jako honorární konzul. Prezident Zeman hovořil o několika společnostech, nakonec zdůraznil Liglass Trading,“ prozradil webu honorární konzul České republiky v Kyrgyzstánu Marat Dzanbajev, který se jednání prezidentů sám zúčastnil.

„Chci domů, pryč od války,“ tvrdí Linda, která se přidala k Islámskému státu. Hrozí jí trest smrti

Polský prezident vetuje zákon o nejvyšším soudu, který podle EU ohrožuje demokracii

Polský prezident Andrzej Duda dnes prohlásil, že bude vetovat dva kontroverzní zákony o nejvyšším soudu a o soudní radě, které navzdory kritice opozice i Evropské komise prosadila vládní strana Právo a spravedlnost (PiS). Duda svůj krok vysvětlil tím, že o kontrole nad nejvyšším soudem v programu PiS nepadlo ani slovo a změny v justici je potřeba dělat tak, aby nenastal rozkol ve společnosti a lidé se svého státu nebáli. Oba zákony je proto nutné upravit tak, aby se staly přijatelnými. Proti novým zákonům demonstrovaly v posledních dnech tisíce Poláků, kteří upozorňují na to, že by došlo ke zrušení dělby moci, což je základním pilířem demokracie.

Zdravotní stav Češky pobodané v Egyptě se prudce zhoršil, míří za ní tuzemský lékař

Zdravotní stav 36leté Češky, která byla pobodána při útoku v egyptském letovisku Hurghada, se podle ministerstva zahraničí prudce zhoršil. Ženu není v současnosti možné převézt do Česka, zůstane proto hospitalizovaná v Káhiře. Černínský palác dnes rovněž uvedl, že do Egypta posílá specialistu, který bude konzultovat zdravotní stav pacienty a její následný převoz do Česka. Žena byla zraněna 14. července v Hurgadě, kde mladý Egypťan zaútočil nožem na turisty na pláži. Dvě německé turistky zemřely a další lidi zranil. Češku zasáhl do zad.

Zemanovi jde o život. Radím mu, aby stáhl kandidaturu a omluvil se, říká neurolog Stránský

Útočník ve Švýcarsku napadl motorovou pilou skupinu lidí, pět z nich zranil

V severošvýcarském městě Schaffhausen dnes útočník motorovou pilou zranil pět lidí, dva z nich jsou ve vážném stavu. Podle policie případ nesouvisí s terorismem. Zřejmě jde o spor útočníka se zdravotní pojišťovnou CSS, kde se útok stal. „Do nemocnice museli být převezeni dva naši zaměstnanci,“ uvedla mluvčí pojišťovny Christina Wettsteinová s tím, že oba se na klinice podrobili operaci. O dalších třech zraněných prý společnost nic neví, nevyloučila ale, že to mohli být zákazníci. Pachatel je stále na útěku a do pátrání se zapojilo i Německo, není totiž vyloučeno, že se 51letý útočník Franz Wrousis pokusí ze Švýcarska uprchnout.

Migrační krize: Česko pošle libyjské pobřežní stráži 24 milionů korun

Česká republika poskytne 24 milionů korun na fungování a výcvik libyjské pobřežní a námořní stráže. O dnešním rozhodnutí vlády informoval na twitteru premiér Bohuslav Sobotka. Česko se tak podle něj stane největším přispěvatelem ze zemí Evropské unie. „Navýšením příspěvku na libyjskou pobřežní a námořní stráž přispíváme k řešení migrace ve Středomoří a pomáháme zejména Itálii,“ uvedl také Sobotka. Většina slíbených peněz půjde z rozpočtu ministerstva vnitra. Resort Milana Chovance zaplatí 20,9 milionu korun. Úřad vlády poskytne 3,1 milionu korun.

Rasistický web vyzval Čechy, aby fotili uprchlíky. Lidi obratem začali udávat černochy a muslimy

Výslech Trumpova zetě: Kushner odmítá, že by s Moskvou uzavíral tajné dohody

Před dnešním slyšením v senátním výboru pro tajné služby, kde zeť amerického prezidenta Donalda Trumpa Jared Kushner vypovídá o roli Ruska v amerických prezidentských volbách, zveřejnil prohlášení, kde odmítá informace médií, podle nichž ruskému velvyslanci v USA Sergeji Kisljakovi navrhl zřízení tajného komunikačního kanálu mezi Washingtonem a Kremlem. „Neuzavíral jsem žádné tajné dohody a nevím o nikom v kampani, kdo by tak činil,“ napsal v prohlášení. Kushner trvá i na tom, že žádný z jeho kontaktů s Rusy nebyl nevhodný. Manžel prezidentovy dcery Ivanky rovněž tvrdí, že v Trumpově štábu neví o žádných pokusech ovlivnit ve spolupráci s Moskvou prezidentské volby.

SDÍLET
sinfin.digital