Den ve 30 vteřinách: Zeman nasbíral dost podpisů na kandidaturu, v USA odstraňují sochy z dob otrokářství

Info.cz, abe

Současný prezident Miloš Zeman už má údajně dost podpisů, aby mohl znovu kandidovat příští rok do čela státu. Potvrdila to dnes jeho manželka, která je šéfkou jeho petičního týmu. Ve Spojených státech začali po rasistických nepokojích z měst odstraňovat sochy, které se pojí s obdobím otrokářství. A co dalšího se dnes v Česku i za hranicemi dělo?

Prezident Zeman je o krok blíž obhajobě mandátu, má už dost podpisů na kandidaturu

Prezident Miloš Zeman má k dispozici dostatečný počet podpisů, aby se mohl přihlásit do obhajoby svého mandátu. K dnešnímu dni jich získal 59 263. Na tiskové konferenci to dnes řekla jeho žena Ivana Zemanová, která je šéfkou jeho petičního týmu. Dodala, že sběr podpisů bude pokračovat, a nepožaduje proto toto číslo za definitivní. Se sběrem podpisů pro Zemana začala Zemanová a petiční tým, v jehož je čele, koncem dubna. Do měst vyjely týmy dobrovolníků, lidé si mohou petiční archy také stáhnout na internetu nebo je podepsat třeba v obchodech či restauracích podporovatelů. Podporu pro současného prezidenta sháněla i Strana práv občanů.

Zeman a Klaus jsou součást ruské mašinérie, pro Kreml jsme cenní jako Francie, říká analytik Šlerka

V USA po víkendových rasových nepokojích odstraňují sochy připomínající otrokářství

Pracovní četa v americkém městě Baltimore odstranila pomníky připomínající období otrokářství a rasismu na jihu USA v 19. století. Tamní radní tak reagují na víkendové násilnosti ve Virginii, kde se střetli zastánci rasismu s jeho odpůrci. Zemřela při tom jedna žena a další osoby byly zraněny. Nacionalisté a zastánci převahy bílé rasy vyšli ve virginském Charlottesvillu do ulic kvůli pomníku generála Roberta Leea, který by se neměl podle nich odstranit z městského parku. Lee byl generálem konfederačních vojsk. Město Baltimore se rozhodlo nechat odstranit jezdecké sochy Leea i generála Thomase Jacksona, které stály v městském parku.

České ekonomice se daří, ve 2. čtvrtletí rostla nejrychleji za poslední dva roky

Česká ekonomika ve 2. čtvrtletí letošního roku znovu zrychlila svůj růst. Hrubý domácí produkt stoupl meziročně o 4,5 procenta po tříprocentním vzestupu v prvních třech měsících roku. Mezičtvrtletně pak ekonomika rostla o 2,3 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu HDP, který dnes zveřejnil Český statistický úřad. Výsledky překonaly odhady analytiků, kteří očekávali meziroční růst okolo tří procent. Vývoj HDP ovlivnila zejména domácí poptávka, podpořená rostoucí spotřebou domácností i investiční aktivitou firem.

Důchodci a děti budou nově doplácet na léky méně, novelu o pojištění schválil Senát

Důchodci a děti budou mít nižší limity pro doplatky za léky. Roční hranice pro děti do 18 let a seniory od 65 let se od ledna sníží z 2500 na 1000 korun, u důchodců nad 70 let na 500 korun. Předpokládá to novela o veřejném zdravotním pojištění, kterou dnes schválil Senát. Při překročení limitu vracejí zdravotní pojišťovny pacientům peníze, které za léky zaplatili navíc. Předloha, která nyní zamíří k podpisu prezidentovi Miloši Zemanovi, má podle ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka (ČSSD) snížit spoluúčast sociálně citlivějších skupin obyvatel. Bude mít peněžité dopady zhruba 440 milionů korun ročně.

Rakousko posílá na hranice s Itálií vojáky, znovu tam přibývá nelegálních migrantů

Policistům pátrajícím po migrantech, kteří nelegálně překročili hranici s Itálií, bude ode dneška v rakouské spolkové zemi Tyrolsko pomáhat také sedmdesát vojáků. S odvoláním na místní úřady o tom informovala agentura APA. Policejní ředitelství zdůraznilo, že přímo na hraničním přechodu v Brennerském průsmyku vojáci, ani jejich těžká technika nebudou. Spor o kontroly na rakousko-italském hraničním přechodu v Brennerském průsmyku, kudy vede jedna z hlavních spojnic mezi severní a jižní Evropou, v poslední době poznamenaly vztahy mezi Vídní a Římem. Rakouští politici totiž před časem hrozili, že na Brenner pošlou vojáky i těžkou techniku včetně tanků kvůli rostoucímu počtu migrantů, kteří připlouvají přes Středozemní moře k jižnímu sousedovi.

„Potřebuje si vzpomenout.“ Rodina pečuje o syna v bdělém kómatu, pojišťovna odmítá platit léčbu

Nová naděje: Satelity zachytily trosky, které můžou patřit zmizelému letu MH370

Experti jsou možná už jen krok od odhalení záhady malajsijského letu MH370, který se náhle ztratil z radarů v březnu roku 2014. Na palubě tehdy bylo 227 cestujících a 12 členů posádky, po kterých se slehla zem. Ani rozsáhlá pátrání přitom nepřinesla žádné stopy, které by naznačovaly, jaký byl osud letadla. Nyní se ale objevily satelitní snímky, které zachycují 70 plovoucích neznámých předmětů, které se dva týdny po zmizení vyskytovaly na hladině oceánu v blízkosti předpokládaného místa dopadu, ovšem v oblasti, kterou pátrači neprohledávali. Jednotlivé části letadla se začaly objevovat na různých ostrovech až v roce 2015. Černá skříňka mezi nimi ale nebyla.

SDÍLET
sinfin.digital