Den ve 30 vteřinách: Zeman utratil za kampaň 17 milionů a Jižní Korea obnovuje s KLDR vojenskou horkou linku

ČTK, ekb

Přestože prezident měsíce tvrdí, že žádnou prezidentskou kampaň nevede, utratil za ni 17 milionů korun. Vyplývá to z dokumentu, kterým se jeho tým k výdajům za reklamu přihlásil. Jižní Korea se s KLDR mezitím dohodla na sérii kroků, které mají vést ke zlepšení jejich vztahů. Severokorejská delegace se zúčastní zimních olympijských her v Jižní Koreji a obnoví se také vojenská horká linka mezi oběma státy. Jaké další zprávy by vám dnes neměly uniknout?

Prezidentští kandidáti se museli přihlásit ke kampaním. Zeman přiznal 17 milionů

Do pondělní půlnoci měli kandidáti povinnost uvést jména všech lidí či firem, od kterých na kampaň přišly peníze či od kterých dostali bezúplatné plnění. Současného prezidenta Miloše Zemana stála volební kampaň téměř 17 milionů korun. Zeman to uvedl na svém volebním webu. Na účet dostal další 4,5 milionu korun. Většinu reklamy za něj zaplatila Strana práv občanů, spolek Přátelé Miloše Zemana nebo společnost Euro - Agency. Odkud čerpaly peníze tyto organizace, z uveřejněného výpisu nevyplývá. Není to porušení zákona, protože zákon na takovou variantu kampaně nedbá, řekl dnes ČTK Jan Outlý z dohledového úřadu. Údaje zveřejnili i další kandidáti, Jiří Drahoš finanční i nepeněžní příjmy vyčíslil na necelých 37 milionů.

Zemanův tým přiznal kampaň za 17 milionů. Půlku částky spolkly billboardy

Zlom ve vztazích mezi Korejemi. Po letech obnovují i vojenskou horkou linku

Severní Korea a Jižní Korea se dohodly na řadě kroků směřujících ke zlepšení vzájemných vztahů. KLDR oznámila, že vyšle svou delegaci na zimní olympijské hry, které se budou konat příští měsíc v Jižní Koreji. Oba státy se také domluvily na obnově vojenské horké linky a na uspořádání vojenských rozhovorů. Vyplývá to z prohlášení, které bylo vydáno na závěr mezikorejského jednání, jež se dnes konalo v pohraniční vesnici Pchanmundžom. Šlo o první takový dialog mezi zástupci Pchjongjangu a Soulu od roku 2015. Na zmínku o potřebě denuklearizace Korejského poloostrova ale nereagoval vedoucí severokorejské delegace pozitivně, sdělila jihokorejská delegace.

Prezident Zeman je v kondici a může pokračovat, tvrdí experti z jeho konzilia

Prezident Miloš Zeman je podle šéfa lékařského konzilia Martina Holcáta v dobré fyzické a psychické kondici a cítí se dobře. Společně s dalšími lékaři to řekl na dnešní tiskové konferenci. Odmítli, že by Zeman onemocněl rakovinou. Dotazy novinářů nebyly umožněny. O Zemanově zdraví se často spekuluje. Při řadě veřejných vystoupení v loňském roce totiž působil dojmem, že má zdravotní problémy. Často vypadal unaveně, výrazně také zhubl. Při oznámení své kandidatury loni v březnu řekl, že absolvoval vyšetření, které potvrdilo, že má cukrovku.

ANALÝZA: Ukrajinou to jen začalo. „Zdvořilí lidé“ z Ruska se při hybridní válce neptají

Izraelské stíhačky zaútočily na Sýrii. Způsobily značné škody, Damašek běsní

Izrael v noci na dnešek podnikl několik náletů a vyslal rakety na oblast kolem města Kutajfa nedaleko syrského hlavního města Damašku. Oznámila to dnes prostřednictvím syrské státní televize armáda. Z izraelského vzdušného prostoru byly na oblast vystřeleny čtyři rakety, jednu z nich syrská protivzdušná obrana zneškodnila, ale zbylé tři poškodily syrskou vojenskou základnu. Izrael v minulosti již několikrát zdůraznil, že nedopustí, aby v Sýrii stavil Írán základny a pomáhal tam ve zbrojení radikálnímu libanonskému radikálního hnutí Hizballáh, které stejně jako Teherán stojí ve válce na straně syrského prezidenta Bašára Asada. Syrská armáda zopakovala, že podobné útoky se setkají s tvrdou odvetou a zároveň Izrael obvinila z podporování radikálních skupin v Sýrii.

V polské vládě došlo ke změnám. Ministři, kteří se vzpouzeli Bruselu, končí

Polský prezident Andrzej Duda dnes při změnách v konzervativní vládě premiéra Mateusze Morawieckého odvolal i dosavadní ministry obrany, zahraničí a ochrany životního prostředí, s jejichž jmény se spojovaly ostré spory s opozicí a bruselskými institucemi EU o ohrožení právního státu v Polsku či o kácení v chráněném Bělověžském pralese. „Hluboce věřím, že tyto změny přispějí k ještě efektivnější práci vlády. Gratuluji premiérovi, a to především k odvaze a schopnosti prosadit změny, personální i organizační,“ prohlásil na závěr ceremonie prezident Duda. „Nechceme být vládou dogmatickou, doktrinářskou, vládou krajností, socialismu či neoliberalismu, ale chceme být vládou, která spojuje ekonomiku se společností, evropský rozměr s rozměrem polským,“ řekl premiér Morawiecki.

Muslimové a židé na ostří nože: Vypukne kvůli Jeruzalému další ničivá válka?

Kauza Čapí hnízdo: Mandátový a imunitní výbor odložil jednání do příštího úterý

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš a první místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek dostali možnost vyjádřit se před sněmovním mandátovým a imunitním výborem k případu Čapí hnízdo v úterý příštího týdne. Dnes výbor debatu o policejní žádosti o jejich vydání k trestnímu stíhání přerušil, řekl novinářům po jednání jeho předseda Stanislav Grospič (KSČM). Postup schválený většinou členů výboru by mohl ovlivnit středeční schůzi dolní komory k vyslovení důvěry Babišově jednobarevnému menšinovému kabinetu. Někteří poslanci avizovali, že budou navrhovat její přerušení. Chtějí, aby bylo dřív známo doporučení výboru, zda by sněmovní plénum mělo Babiše a Faltýnka k stíhání vydat, nebo ne.

SDÍLET
sinfin.digital