Deset miliard pro armádu? Nejen ona, ale celá tato země je vinou ANO rukojmím komunistů, říká Bartošek

Premiér Andrej Babiš se v prosinci dušoval, že deset miliard, které vzal z rozpočtu armády kvůli tlaku komunistů, budou hned zkraje ledna vráceny. Doposud se tak ale nestalo. Co to znamená pro armádu a co to vypovídá o premiérovi? Nejen o tom jsme hovořili s místopředsedou lidovců Janem Bartoškem. „Bylo mi řečeno, že jde o dočasný ústupek a že na první vládě v novém roce budou peníze armádě vráceny. No, a teď se můžeme pouze ptát, zda je ten převod deseti miliard zpátky armádě vázán na nějaké další kroky vlády, které bez komunistů neprosadí ve sněmovně. Takže stručně: tato země je vinou ANO rukojmím komunistů,“ říká Bartošek.

V prosinci po vleklých debatách nakonec prošel návrh státního rozpočtu. Andrej Babiš ustoupil požadavku komunistů, který spočíval v tom, že vezme z rozpočtu armády deset miliard korun. Premiér tehdy tvrdil, že je tam vrátí hned na začátku letošního roku na prvním jednání vlády. Blíží se konec ledna a stále se tak nestalo. Jaký je váš komentář?

Tím, co vláda udělala, poškodila dobré jméno České republiky. A také její obranyschopnost. Mrzí mě to o to víc, že vojáci dnes slouží všude, kde je to třeba. V nemocnicích, v domovech důchodců, v domovech s pečovatelskou službou, testují, odebírají vzorky, pomáhají. Mám k nim hluboký respekt. A místo toho, aby vláda řekla „dobře, armáda je teď náš klíčový partner, pomáhá nám, dáme jí tedy to, co potřebuje a s čím počítají její investiční plány, které jsou nezbytné k obraně naší země…“, tak namísto toho jí zkrátí o deset miliard rozpočet. Je to chyba. Mimo jiné také proto, že nás to poškozuje jako spojence v rámci NATO.

Přestože premiér zprvu tvrdil, že to je ze strany KSČM neakceptovatelný požadavek, nakonec ustoupil. Dočasný vítěz jsou tedy komunisté…

Nejsou dočasný vítěz. Komunisté jsou dlouhodobě ti, kdo vládě určují, co bude dělat. Ať už jde o státní rozpočet, o otázku délky prodloužení nouzového stavu, je to celá řada zásadních věcí. Andrej Babiš komunisty po celé volební období poslouchá, a pokud jde naopak o opozici, s ní nejedná vůbec. Maximálně krade její některé návrhy a prodává je pak jako svoje vlastní. Na jednu stranu by mě to mohlo mrzet, faktem ale je, že naše návrhy pomáhají lidem. Takže aspoň něco.

Je to totéž, jako když se Andrej Babiš odjel podívat na očkovací centrum v Brně, za které se nijak nezasloužil, nijak jeho vzniku nepomohl, pak se u něj ale vyfotil, prezentoval ho s tím, jaký je frajer a co že všechno nezařídil. Přitom nedal vědět primátorce Brna nebo hejtmanovi, že se tam chystá dorazit. Vcelku to také ilustruje, jak se premiér Babiš chová.

Premiér obětoval kredit svého ministra bez ohledu na důsledky. Konec konců Andrej Babiš se prostě k lidem takto chová běžně.

A věříte ještě, že těch deset miliard do rozpočtu armády doputuje?

Pevně věřím, že se rozpočet armády co nejdřív vrátí do původně plánované podoby. Pokud se tak nestane, zásadně to ohrozí její rozvojové plány a sekundárně tak bezpečnost naší země. V posledním roce musela řadu vyzbrojovacích projektů omezit nebo zcela zastavit, což je trestuhodné a toto si chce vzít pan premiér se svou koaliční vládou na svědomí? Je to zcela jednoduché: Pokud nemáte peníze, nemůžete plánovat, a to vede k paralýze činnosti armády. Vždyť deset miliard nejsou drobné.

A pokud armáda plánovala nějaké akvizice, což vždycky nějaký čas trvá, připravuje se to třeba dva nebo tři roky, tak prostě počítáte s nějakým rozpočtem. A pokud jim teď vezmeme peníze, armáda může tyto veškeré přípravy zmačkat a hodit do koše. Navíc vyhazujete i peníze z předchozích let, armádu to strašně poškozuje. A děje se to opakovaně. Klíčové je, aby byl systém předvídatelný a stabilní, nesmíme armádě opakovaně brát peníze.

Existuje způsob, jak na vládu v tomto smyslu efektivně tlačit?

Rozpočet je v plné kompetenci vlády. Je to její odpovědnost. My to můžeme samozřejmě připomínkovat. A když se vláda rozhodla ustoupit komunistům, ptal jsem se ministrů, zda to myslí vážně, anebo zda je to jen hra směrem ke komunistům. Bylo mi řečeno, že jde o dočasný ústupek a že na první vládě v novém roce budou peníze armádě vráceny. No, a teď se můžeme pouze ptát, zda je ten převod deseti miliard zpátky armádě vázán na nějaké další kroky vlády, které bez komunistů neprosadí ve sněmovně. Takže stručně: tato země je vinou ANO rukojmím komunistů.

A ministr obrany Lubomír Metnar vyhrožoval, že podá rezignaci. Což se taky nestalo.

Také ministr obrany se stal rukojmím této hry. Přitom mu bylo dlouhodobě slibováno, jak ty peníze pro armádu půjdou nahoru. Sliboval mu to opakovaně premiér a on neměl důvod mu to nevěřit. Osobně to jeho vyjádření ohledně rezignace považuji za nešťastné. Během jeho působení na ministerstvu se, myslím, celá řada věcí povedla. Čtu to tak, že premiér obětoval kredit svého ministra bez ohledu na důsledky. Konec konců Andrej Babiš se prostě k lidem takto chová běžně.

A já jsem přesvědčený, že ten enormní tlak na schválení rozpočtu tady byl právě kvůli tomu, aby vláda nemusela přiznat barvu. Strašné na tom je, že vůbec nemá žádný plán, jak peníze do rozpočtu vrátit.

A pak je tu ještě jedna věc: rozpočet nepočítal s daňovým balíčkem, což znamená, že se k němu budete muset vrátit. Nebude to příležitost, jak to celé vrátit do hry?

Už když se projednával rozpočet, říkal jsem ministryni financí, že je sestaven špatně. A to ze dvou důvodů: sestavován byl v čase, kdy byl odhad růstu české ekonomiky přes tři procenta. Přitom poslední kvartál ukázal jasný propad. Jinak řečeno: už základní čísla, ze kterých byl sestaven rozpočet, byla falešná. Nezohledňovala propad ekonomiky o nějakých padesát nebo šedesát miliard. A pak je tady ten daňový balíček, který přinese další propad příjmů. A nejde jen o superhrubou mzdu, ale i o další daně.

Rázem jsme někde na sto miliardách. Podle ČMKOS bude možná i vyšší. A to ještě nevíme, jak na tom bude česká ekonomika letos. A já jsem přesvědčený, že ten enormní tlak na schválení rozpočtu tady byl právě kvůli tomu, aby vláda nemusela přiznat barvu. Strašné na tom je, že vůbec nemá žádný plán, jak peníze do rozpočtu vrátit. Vytváří neskutečný dluh, který v případě jeho neřešení aktivuje v dohledné době dluhovou brzdu.

To bude znamenat obrovský zásek do veřejných rozpočtů. Důsledek bude ten, že přijdou razantní škrty v mnoha oblastech. Vláda s velkou pompou přijala daňový balíček, jehož efektem bude velký dluh, což nebude znamenat nic jiného, než že se do budoucna budou muset zvyšovat daně.

V úterý jeden z vašich bývalých předsedů oznámil, že skládá poslanecký mandát. Jak na Miroslava Kalouska budete vzpomínat?

Mirek Kalousek je fenomén, který zanechává výraznou stopu v české politice. Jeho odchodem česká politika jednoznačně ztrácí. Byl to kolega, partner i soupeř. A hlavně stratég. Otázkou zůstává, k čemu svůj talent občas využíval… A mne osobně jeho odchod od lidovců a založení TOP 09 mrzí dodnes. Je to ale tak, jako když hrajete šachy. Když je dobrá partie, vždycky si tu hru užijete. Ne vždycky jsme spolu souhlasili, ale hrát s ním byl velký zážitek. Mělo to vždycky velkou dynamiku.

SDÍLET
sinfin.digital