Do Prahy se vrací mladší příbuzný trolejbusu. Zkušební trasa elektrobusu vznikne na Proseku

Trolejbusová doprava je pro Pražany už jen téměř půlstoletí vzdálená historie, poslední linka od vinohradské Orionky na Strahov ukončila provoz 15. října 1972. Díky rozvoji elektrobusů se ale po 45 letech budou cestující v Praze opět moci svézt dopravním prostředkem, který trolejbus na první pohled připomíná. Od 15. října totiž začne jezdit ve zkušebním provozu elektrobus s dynamickým dobíjením, který v části trasy využije elektřinu z drátů nad vozovkou.

Nad částí Prosecké ulice, kde mezi roky 1952 a 1965 jezdila trolejbusová linka číslo 58 spojující Libeň s Čakovicemi, už v uplynulých týdnech vyrostlo trolejové vedení. Ve zdejším prudkém stoupání se na zhruba 900 metrů dlouhém úseku mezi zastávkami Kundratka a Kelerka bude dobíjet elektrobus (někdy též označovaný jako parciální trolejbus) nasazený na přidané spoje linky 140. Vyrážet bude z Palmovky, kde má pevnou dobíjecí stanici. Podobný systém, ovšem dobíjený jen na konečné, se už od roku 2015 zkoušel na obratišti Želivského.

Kromě tohoto novodobého příbuzného připomíná trolejbusovou éru v Praze od roku 2010 také symbolická zastávka na Orionce, kde trolejbusy Pražanům posloužily naposledy. Pozornému chodci po pražských ulicích pak ještě neuniknou na fasádách některých pražských domů stopy, které na nich zanechaly trolejbusové dráty. Občas je dokonce k nalezení původní sloup a znalci poznají také další terénní úpravy. S renovacemi fasád i ulic ale tyto stopy pomalu mizí.

Škodův palác mění majitele. Budovu, kde sídlí pražští úředníci, koupila investiční společnost GLL

Do ulic hlavního města Československa trolejbusy přišly v srpnu 1936, první linka vedla z tramvajové vozovny Střešovice přes Ořechovku a Hanspaulku až ke kostelu svatého Matěje nedaleko Šárky. "Trolleybusové vozy se osvědčují, jedou klidně a budou znamenati pro naše velkoměsto nový moderní typ provozu", psal nadšeně tehdejší tisk o novém druhu dopravy, který doplnil tramvaje a autobusy. Trolejbusy byly například schopné zdolávat i kopce pro autobusy sjízdné jen obtížně.

Ještě před druhou světovou válkou přibyla druhá trať, vedla ke zbrojovce v Jinonicích; hlavní rozmach pražské trolejbusové dopravy ale přišel až po osvobození. Elektřinou poháněné vozy se rozjely nejen do centra města a na žižkovskou, střešovickou nebo pankráckou periferii, ale také do míst mimo hranice tehdejšího hlavního města, do Čakovic a Velké Chuchle. V polovině 50. let tak byla trolejbusová síť v Praze stabilizovaná a existovaly plány na další rozšíření až na Zbraslav.

Češi zadrželi jednoho z nejhledanějších Britů podezřelého z vraždy. Dal jim falešné doklady, pustili ho na kauci

Vrcholem trolejbusové éry byl rok 1959, kdy na 59 kilometrech tras jezdilo 11 linek, už tehdy ale přišly první rány. Zanikla nejstarší linka a dočasně přerušen (ve skutečnosti ale nadobro ukončen) byl i provoz trolejbusů do Chuchle. V roce 1960 sice přišla dodávka 35 nových trolejbusů značky Škoda, to už ale byl začátek labutí písně tohoto druhu dopravy v hlavním městě. Jen o tři roky později, kdy v Praze jezdilo na 180 elektrických vozů, rozhodl národní výbor o zrušení trolejbusů.

O tom, proč vlastně z Prahy trolejbusy zmizely, se dodnes jen spekuluje. Den po poslední jízdě Rudé právo v krátké noticce pouze napsalo, že „nové pojetí městské dopravy vyžaduje odstranění trolejových vedení". Prý bylo poruchové a vyžadovalo drahé opravy, podle některých názorů ale jen doplatilo na nekvalitní údržbu. Dalším důvodem, proč trolejbusy byly vytlačeny autobusy, byla tehdy levná nafta a svou roli prý sehrála i plánovaná výstavba podzemní dráhy.

Jak kroužkovat při volbách? Můžete označit až čtyři favority. Poradíme, jak na to

O návratu trolejbusů se vážně uvažovalo od druhé poloviny 80. let. „Vytvoří doplňkovou síť základního kolejového systému MHD, a to zejména ve velkých obytných celcích," napsala v září 1989 ČTK. Plány počítaly s tím, že trolejbusy budou obsluhovat rychle rostoucí sídliště na severu, jihu a jihozápadě Prahy. Od léta 1990 se bylo možné v novinách dočíst o snaze zavést trolejbusy už do konce roku 1991. Dopravní podnik dokonce pro ně vytvořil organizační jednotku, z plánů ale nakonec sešlo.

SDÍLET
sinfin.digital