Moc jsem ti, a hlavně nám, Michale, přál návrat do Senátu. Vím, že prohra vždy bolí, ale co se vlastně stalo a jaké byly podle tebe hlavní důvody nezvolení?
Já nevím, jen hádám. V prvním kole, ve kterém jsem vyhrál s největším počtem hlasů ze všech senátních obvodů, přišlo v mém obvodě o třetinu voličů víc než ve druhém. A mohu se jen domnívat, že kvůli prudce stoupajícím číslům nakažených nepřišli v druhém kole ti, co mně byli věkově blíž a co mě převážně volili. Takže vyhrál covid-19. Ale třeba to líp jednou zanalyzuje nějaký student politologie jako ročníkovou práci.
Všiml jsem si, že jsi odtajnil Daniela Wolfa a vydal znovu Ochlazení pod svým jménem. Kniha je dnes nepochybně ještě aktuálnější a situace více „kafkovská“ než před 12 lety. Kdy se dočkáme pokračování?
Neustále mě zaměstnává a napadá nějaký nový projekt a odvádí mě od Osvícení, což je pracovní název toho pokračování. Ale trochu se tomu věnuji. Spoustu času mně zabralo vyřešení tzv. problému Posledního případu. V té povídce Arthur Conan Doyle nechává Sherlocka Holmese a profesora Moriartyho zahynout v Reichenbašských vodopádech, nejspíš aby už měl od svých hrdinů pokoj. Na přání veřejnosti je pak oba musel oživit. Protože si totéž kromě Topolánka přejí i další čtenáři, pracně jsem jim vyhověl. Teď přemýšlím, co dál.
Abych zůstal u tématu. Předpověděl jsi plynovou krizi, anexi Krymu. Co říkáš na vývoj v Bělorusku? A blíží se doba „po Putinovi“?
Předpovídat některé věci je lehké. Doba po Putinovi se nepochybně blíží, stejně jako doba po Zemanovi, Babišovi, Topolánkovi a Žantovském. Situace v Bělorusku ukazuje jediné: Schopnost EU ovlivňovat události ve svém sousedství je nesrovnatelně menší než tatáž schopnost Ruska. Ne proto, že by EU měla méně nástrojů nebo zdrojů než Rusko, ale proto, že nemá dostatek politické vůle. A také snažit se něco napravovat je vždycky těžší než něco kazit. Putinův režim navíc obohatil geopolitický arzenál o nový nástroj. Zjistil, že daleko méně pracné a nákladné, než udržovat kolem svých vlastních hranic cordon sanitaire, který bude muset vyzbrojovat, hospodářsky podporovat a politicky zaštiťovat, je přispět k vytvoření oblastí konfliktů, nestability, korupce a beznaděje, v kterých nikomu nebude stát za to se příliš angažovat. Jejich udržování v rovině tzv. zamrzlých konfliktů je ekonomicky a vojensky relativně nenákladné. Je to ultracynický přístup s obrovskými lidskými náklady, ale funguje.