Dobrovolníci uklidili Krkonoše. Od turistických tras odvezli čtyři tuny odpadků

Podzimní akce Čisté Krkonoše se dnes zúčastnily stovky dobrovolníků, kteří za několik hodin shromáždili přibližně čtyři tuny odpadků. S pracovními rukavicemi a igelitovými pytli vyrazili do terénu z několika míst. Zaměřili se hlavně na frekventované turistické trasy. ČTK to řekl mluvčí Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný.

"Dnešní úklidové akce se účastnilo tři sta dobrovolníků, z toho asi polovinu tvořili pracovníci národního parku. Podařilo se vysbírat čtyři tuny odpadu, které skončí na skládce," řekl Drahný.

Z příběhů moderního otroctví mrazí: Říkali nám čubky, na služky jsou slevové akce a čeká je týrání

Dobrovolníci vycházeli pod vedením pracovníků KRNAP ze šesti územních pracovišť národního parku - z Pece pod Sněžkou, z Harrachova, Vrchlabí, Rezku u Rokytnice nad Jizerou, Špindlerova Mlýna a z Horního Maršova.

Skupina strážce národního parku Michala Štěpánka se vydala na třináctikilometrovou trasu od Luční boudy, kam je dovezl ze Strážného u Vrchlabí hajný. Jejich trasa vedla kolem Výrovky, přes Klínovky zpět do Strážného.

"Řekl bych, že odpadků bylo méně než minule. Mentalita návštěvníků hor se asi mění, odpadků nebylo tolik. Nasbírali jsme dohromady jeden padesátilitrový pytel," řekl Štěpánek, který vedl sedm dobrovolníků. Nejčastějšími odpadky u cest byly igelitové sáčky, obaly od bonbonů, plastové lahve, nedopalky cigaret, papírové kapesníky a obaly od energetických gelů. Nejvíce nepořádku je podél česko-polské hranice.

Jak kroužkovat při volbách? Můžete označit až čtyři favority. Poradíme, jak na to

Třeba loni při akci Čisté Krkonoše dobrovolníci v nejvyšších českých horách sebrali kolem deseti tun odpadu. To ale uklízeli i černé skládky, na kterých byly například i pneumatiky.

Správa KRNAP každoročně pořádá také sběr odpadků před letní sezonou, do kterého se zapojují školáci. Dnes pomáhali s úklidem podél turistických cest pro změnu i skauti.

Krkonošský národní park vznikl v roce 1963 a společně s polským parkem tvoří největší chráněnou přírodní oblast ve střední Evropě. KRNAP se i s ochranným pásmem rozkládá na 55.000 hektarech na území okresů Trutnov, Semily a Jablonec nad Nisou. Nejpřísněji chráněná první zóna má téměř 7000 hektarů a pohyb v ní je povolen pouze po značených cestách.

SDÍLET

Stíhání Babiše se povleče do voleb, státní zástupci z něj mají štít proti svému odvolání. Je to nejbrutálnější doba, kdyby vláda zítra skončila, budu nejšťastnější, říká Benešová

Michal Půr, Vladimír Piskáček

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová patří k politikům, kteří nejdou daleko pro ostré slovo. Před několika týdny se dostala do sporu s vrchním státním zastupitelstvím, které podezírá z úniku citlivých informací ze spisů. Benešová kvůli tomu dokonce čtyři hodiny podávala vysvětlení. „Bylo místy i šokující. Ptali se mne na mnoho vysoce osobních otázek, které byly ještě doplňovány, a měla jsem pocit, že jsem sama podezřelá,“ říká ministryně v exkluzivním rozhovoru s INFO.CZ a upozorňuje, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman může čelit kárné žalobě v restituční kauze.

Přečíst celý článek
sinfin.digital