Dodávky vakcín do Česka vypadají velmi slibně. Do konce dubna mohou být naočkováni všichni z nejohroženějších skupin

Přestože statistiky nakažených koronavirem vypadají pořád děsivě a lůžka v nemocnicích jsou plná, určitou naději začínají představovat rychle rostoucí dodávky vakcín. Statistiky zveřejňuje ve svém „hlášení“ na facebooku premiér Andrej Babiš. Vyplývá z nich mimo jiné, že Češi musí v očkování ještě výrazně zrychlit, ale pokud se jim to povede, tak nic nebrání tomu, aby podstatná část dospělé populace byla naočkována do léta.

Podle nedělních informací Česko obdrželo už 1,051 milionu vakcín, přičemž vyočkováno jich bylo 818.000. To znamená, že 233.000 stále ležím skladem, což není vůbec málo. Tempo očkování se ovšem pozvolna zvyšuje na hodnoty kolem 35.000 denně ve všední den. O víkendu se ale stále pohybuje i pod 10.000 dávkami.

To je přitom stále největší problém. Pokud budeme Česko srovnávat s Izraelem, tak tamní zdravotnický personál očkoval občany prakticky 24 hodin denně sedm dní v týdnu. Tempo vázne i třeba v porovnání se Spojenými státy, kde se v jeden den podařilo naočkovat téměř tři miliony lidí. Pokud by Češi chtěli očkovat stejně rychle, znamenalo by to 100.000 lidí denně.

Lepší zprávou je, že tento týden do Česka dorazí zhruba 300.000 dávek vakcín, což je s těmi na skladu půl milionu dávek. A to je velmi dobrá zpráva, protože na registraci čeká asi 394.000 lidí, přičemž 282.000 z nich jsou lidé starší 70 let. Pokud tedy vaši rodiče či prarodiče čekají na termín očkování, je obrovská šance, že se na ně tento nebo příští týden dostane. To se ovšem týká lidí registrovaných v centrálním systému.

V současnosti očkují i praktici a je jich momentálně něco přes 2000, přičemž na očkování u nich čeká 176.000 lidí. Termín má celkem 10.000 Čechů a 46.000 už dostalo první dávku vakcíny. Zatím se nicméně zdá, že ten, kdo šel přes centrální registr očkování, udělal lépe a řada na něj přijde dřív. Někteří praktici se navíc do očkování z nejrůznějších důvodů nezapojili.

Jen za březen do Česka dorazí zhruba 1,1 milionu vakcín, přičemž v dubnu dalších 2,2 milionu. Stát spustí 1. dubna registraci pro občany starší 60 let a je velmi pravděpodobné, že už v dubnu se dostane na všechny z nich. Počty jsou přitom velmi jednoduché a pokud nepřijde nečekaný problém s dodávkami, Česko může mít do konce dubna naočkované všechny příslušníky nejrizikovějších skupin obyvatelstva. Samozřejmě ty, kteří o to budou stát.

sinfin.digital