Dodržujte opatření. Až překonáme nejhorší, poženeme vládu k odpovědnosti, vzkazuje opozice

Zástupci opozice v reakci na nově vyhlášená vládní opatření upozorňují na chaotický způsob komunikace a dlouhodobou neschopnost vlády vysvětlit, co, proč a jak zavádí. Všichni si nicméně uvědomují, že je situace skutečně kritická. „Občany prosíme, aby opatření dodržovali, je to jediná cesta, jak dostat zemi z krize a zachraňovat životy,“ uvedl pro INFO.CZ například předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Na základě nepříznivých čísel o vývoji nemoci covid-19 vláda Andreje Babiše ve středu přišla s tím, že zásadně omezí maloobchod a služby, činnost úřadů i volný pohyb obyvatel. „Situace je kritická. Při pohledu na dostupná data jsou přísnější opatření na místě. Celé je to selhání naší vlády, která svou příšernou komunikací a chaotickým jednáním způsobila nedůvěru lidí v její rozhodnutí i v opatření proti šíření epidemie,“ reaguje na nová opatření vlády předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan.

Až krize skončí, podle jeho mínění se vláda bude muset zpovídat za to, do jakého stavu zemi dostala. „Nyní však musíme pomoci zdravotníkům, ochránit ohrožené skupiny. Apeluji proto na každého spoluobčana. Pojďme se semknout a dodržovat potřebná opatření. Nikoli kvůli vládě, ale kvůli svým blízkým. Čím zodpovědnější budeme, tím budou dopady krize méně zničující a vše rychleji skončí. Pokud nevěříte vládě, věřte nám i odborníkům,“ dodává.

Dobrá rada pro chvíle, kdy vám připadá, že už je fakt zle

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová zase upozorňuje, že nová plošná opatření byla vyhlášena poté, co Andrej Babiš sliboval, že se nic takového již nebude opakovat. „Chvástal se chytrou karanténou, trasováním a tím, že je vše připraveno a opozice nemá strašit druhou vlnou. Slibovaná chytrá karanténa se scvrkla na to, že znovu uzavřeme velkou část ekonomiky. Vláda nás za sedm měsíců na nic nepřipravila a nepoučila se z ničeho,“ míní předsedkyně TOP 09.

„Jsme tam,“ pokračuje Pekarová Adamová v rozhovoru pro INFO.CZ, „kde jsme byli. Jen o stovky miliard chudší. Jedno důležité opatření vyhlašuji také já: až to nejhorší překonáme, budeme hnát vládu k odpovědnosti. Přesto všechny prosím, aby opatření dodržovali a udělali maximum pro to, aby se nám společně podařilo situaci překonat a zvládnout. Děláme vše pro to, aby se všem postiženým dostalo rychlé ekonomické pomoci.“

Podle předsedy ODS Petra Fialy musíme v tuto chvíli spoléhat na odborníky, kteří mají podrobné analýzy a informace. „A také musíme doufat, že vláda se jimi tentokrát řídí. Samozřejmě její dnešní rozhodnutí je obrovským zásahem do svobody lidí, které postihne naše životy a podnikání. Chci všechny ujistit, že ODS bude prosazovat adekvátní kompenzace a dělat vše pro zvládnutí situace,“ říká Fiala.

Zlomený Babiš se omluvil, vláda opět zavírá Česko a děsí se kolapsu

Je přitom přesvědčený, že tak daleko to zajít nemuselo. Jenomže to by podle jeho slov vláda nesměla půl roku řešit hlavně volby, namísto toho, aby zemi adekvátně připravovala na druhou vlnu koronaviru. „Teď je důležité situaci rychle zvládnout a pomoci všem, které pandemie a vládní opatření zasáhly,“ dodává předseda ODS. Ivan Bartoš z Pirátů pak upozorňuje, že faktické zmrazení Česka silně dopadne na všechny občany: od živnostníků, dohodářů přes zaměstnance či samoživitele.

Podle něj je nyní bezpodmínečně nutné, aby vláda jasně komunikovala, jakým způsobem je podpoří a jak bude kompenzovat výpadek v příjmech. „Podniky také potřebují znát přesný plán, za jakých podmínek a kdy budou moci znovu otevřít. Piráti již na jaře představili návrh, jak zajistit bezpečnost nakupujících bez toho, aby muselo být vše plošně uzavřeno. Bohužel stále trvá naprostý chaos, kdy jedna část vládních představitelů ještě o víkendu tvrdí, že lockdown nebude, zatímco další členové kabinetu říkají opak,“ upozorňuje Bartoš

„Občané i podniky neví dne ani hodiny, vláda jim nyní svou nepředvídatelností může způsobit krach,“ pokračuje předseda Pirátů v rozhovoru pro INFO.CZ a dodává: „Již od jara jsme s experty předkládali konkrétní návrhy, jak zmrazení země předejít, jak ochránit občany a ekonomiku. Pan premiér se nám smál, v létě místo přípravy na druhou vlnu řešil volební kampaň a PR a ohrozil tím celou zemi. Tady bohužel vidíme výsledky.“

Dolejš: Nespokojíme se s drobky, tolerance vlády může skončit. Proč lidem neříkat, že Babiš není premiér do krize?

Podobně jako zástupci opozice hovoří také předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. „Plně souhlasím s aktuálními opatřeními, očekával jsem i tvrdší,“ přiznává v rozhovoru pro INFO.CZ. „Rád bych vyzval všechny k jejich dodržování a respektování. Jde doslova o nás o všechny a zachování funkčnosti zdravotnictví,“ dodal s tím, abychom všichni jak jen to jde svým přístupem pomohli našemu zdravotnickému systému.

SDÍLET
sinfin.digital