Dopadlo to jako vždy: Vládu při hlasování o nouzovém stavu podpořili komunisté

Opozice celé odpoledne tepala vládu hnutí ANO a ČSSD za to, jak chaoticky řídí zemi v čase boje proti koronaviru, což je také jedním z důvodů, proč nepodpořila prodloužení nouzového stavu. Kabinet Andreje Babiše se ale při hlasování znovu opřel o hlasy KSČM. Vláda nakonec neprosadila prodloužení nouzového stavu o měsíc, jak požadovala, ale jen do Vánoc, tj. do 23. prosince. Že vládu i tentokrát podrží KSČM, řekl redakci INFO.CZ před hlasováním její poslanec Jiří Dolejš. Komunisté sice ještě na začátku týdne tvrdili, že pro prodloužení nouzového stavu tentokrát ruku nezvednou, nakonec je ale přesvědčil ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Blatný dorazil na jednání klubu komunistických poslanců ve středu ještě před tím, než sněmovna začala prodloužení nouzového stavu řešit. „Ano, klub KSČM navštívil ministr Blatný s tím, že nejsou připraveni fungovat bez právního rámce nouzového stavu. Že je problém plošnosti opatření při komunitním šíření nákazy. Na jeho hlavu se snesla kritika nedomyšlenosti přijatých opatření včetně neustálých a nepředvídatelných změn a nedodržování systému PES,“ zdůraznil Dolejš pro INFO.CZ.

Dle jeho slov komunisté také Blatnému připomněli, že roste promořenost společnosti a zároveň klesá riziko razance třetí vlny. Neschopnost detekovat a izolovat clustery nicméně podle komunistů brání přistoupit k chytrým řešením. „Chybí i včasné kompenzace. Ptali jsme se ho, zda po ukončení nouzového stavu vláda vyhlásí nouzový stav na svou odpovědnost znovu. Řekl, že toto vláda neřešila,“ prozradil nám Dolejš.

Podle něj je tedy namístě obava, zda by pak vláda alibisticky nehodila situaci mezi 12. prosincem a novým nouzovým stavem na nevládní strany a na sněmovnu. „Proto jsme se nakonec rozhodli nedat vládě celých třicet dní, ale při rázné kritice její práce jí poskytnout tzv. last time, a to jen do Vánoc. Do té doby snad data ukážou, zda rozvolnění hospod je tou příčinou, anebo jsou příčiny jinde,“ uzavřel Dolejš.

Ovčáček se nechová jako profesionál. Je něco mezi maskotem a hlásnou troubou propagandy, říká Vlček

Mimořádná schůze poslanců začala ve 14:00. Na úvod si vzal slovo premiér Andrej Babiš, po něm k poslancům promluvil právě ministr zdravotnictví. „Nikdo z občanů, ani nikdo z nás, ani samozřejmě já sám, po tomto nouzovém stavu netoužíme, a přesto musíme, nebo musím, s tímto požadavkem před vás předstoupit. Důvod je jediný a prostý, a to je skutečnost, že v rámci celé Evropy pokračuje komunitní šíření viru SARS-CoV-2, nebo pandemie covid-19 a naše země není výjimkou,“ uvedl v úvodu svého projevu na plénu sněmovny Babiš.

Vláda prodloužení nouzového stavu podle něj potřebuje především proto, aby mohli se situací pomoct vojáci a hasiči. „To znamená, když je nějaký problém v nemocnici nebo v domově seniorů nebo v alzeimer home, tak voláme na pomoc armádu, hasiče, a to nám umožňuje ten stav. To je nějaký stav legislativy. Takže to není proto, abychom cíleně omezovali lidi, ale je to hlavně proto, abychom měli možnost nasadit vojáky, kteří nám také pomáhají v trasování nakažených, pomáhají se zajištěním odběrových míst pro testování,“ vysvětlil premiér.

„Díky nouzovému stavu také snadno, rychle a účinně,“ pokračoval, „můžeme zapojit studenty, zejména zdravotnických a sociálních oborů, a to zejména v nemocnicích a zařízeních sociálních služeb, kde chybí zaměstnanci, protože jsou nemocní nebo jsou v karanténě. Díky nouzovému stavu lze také snadněji a hlavně rychleji nakupovat potřebné vybavení, osobní ochranné prostředky a zdravotnické prostředky. Tak proto to potřebujeme. Když si to občané spojují s nějakými represemi, tak to určitě tak není a děláme to proto, abychom ochránili jejich životy.“

INSIDER — Klaus: společnost je oslepená hojností, piráti jsou vítězstvím ideologie „ajťáctví“

Zdůraznil také, že klíčem ke zvládnutí pandemie bude očkování. „Vakcína je jedinou šancí společnosti zvládnout pandemii koronaviru. Přední čeští infektologové, vakcinologové a epidemiologové tímto vyzývají zdravotnickou i laickou veřejnost k neustálému zodpovědnému chování a nepodceňování této nemoci. Společně tvrdíme, že očkování je z dlouhodobého hlediska nezbytné pro ovlivnění nepříznivého epidemiologického vývoje a pro návrat k normálnímu životu,“ zdůraznil.

Blatný pak mimo jiné předeslal, kdy budeme moct počítat s tím, že již vláda nebude potřebovat žádná plošná opatření, a tedy ani nouzový stav. „V souvislosti s modelem, o kterém jsem hovořil a který velmi dobře koreluje s údaji německého Kochova institutu, vám mohu s klidným svědomím říct, že to bude tehdy, až budeme mít počet nakažených na týden zhruba na úrovni 3 500 nově diagnostikovaných. Jinými slovy zhruba 500 za týden. Tehdy se nejedná o komunitní šíření, tehdy nehrozí závažné riziko, tehdy není potřeba plošných opatření. Jsme od toho zatím poměrně daleko,“ míní ministr zdravotnictví.

Po něm se už ke slovu dostala opozice. Předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan vládu kritizoval například za nedostatečné testování a trasování. Předseda Pirátů Ivana Bartoš zase volal po tom, aby skončila diskriminace malých živnostníků. „V České republice máme desetkrát až stokrát více úmrtí přepočteno na obyvatele než země, které dostatečně testují. To prostě není nějaký statistický údaj. Za tím, že se to v ČR nedaří, jsou prostě konkrétní lidé, kteří v době této pandemie přišli o život. To je prostě selhání, které už je od těch jarních měsíců prostě neodpustitelné,“ míní Rakušan.

Kritizoval také osobně Babiše. „Máme premiéra,“ pravil v jednu chvíli Rakušan, „který den před rozvolňováním v televizi řekne, že je z toho nervózní. No já bych chtěl mít premiéra, který lidi uklidní a řekne jim, že situace je pod kontrolou a že rozhodnutí vlády o rozvolňování je prodiskutované, jasné, proto ho vláda dělá.“ A ne premiéra, který řekne, že je nervózní. Chce tím znervóznit lidi? Chce tím vyvolat ten klid a důvěru ve vládní opatření, když sám premiér je nervózní?“

Je vyloučené, aby současná Rada ČT fungovala, jak má. Sledujeme obrovské manažerské selhání a hrozí politická krize, říká Blažek

Podle opozice také nefunguje protiepidemický systém (PES). Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamova připomněla, že TOP 09, ODS a KDU-ČSL předložily odškodňovací zákon. „Víte, proč ho potřebujeme? Protože ti lidé potřebují mít jistotu. Jistotu toho, že když stát omezí anebo úplně zakáže jejich podnikání, tak má také on sám přímou povinnost jim pomoci s úhradou fixních nákladů. Ve výši sta procent, když zakáže, ve výši padesáti procent, když jenom omezí,“ vysvětlila.

A postěžovala si, že tento zákon leží ve sněmovně mnoho týdnů, ne-li měsíců, aniž by byl projednán. Dle svých slov bude navrhovat, aby se k němu poslanci konečně příští týden dostali. „A ukažte se, že to myslíte s tou pomocí lidem vážně. Zvedněte ruku pro to, abychom ho opravdu projednali, abychom zkrátili lhůty na projednávání a abychom ho měli zkraje příštího roku platný, aby mohl začít fungovat. Vy ho totiž potřebujete i jako takový bič sami na sebe v tom, abyste si přesně rozmýšleli, jestli sáhnete k těm plošným restrikcím, k těm plošným uzavíráním ekonomiky, anebo jestli si to přesně promyslíte, jestli to nelze řešit chytřejšími opatřeními,“ zdůraznila.

„Ano, pravda, jednoduché je někomu něco zakazovat, ale kdybyste měli nad sebou i tento bič, tak věřím tomu, že byste s tím zacházeli právě jako s tím šafránem,“ dodala Pekarová Adamová. Nejen ona upozornila na trable provozovatelů restaurací a dalších gastro provozů. Co podle ní dnes ekonomika, podnikatelé, živnostníci a jejich zaměstnanci potřebují nejvíc? „Aby stát zvládl ukočírovat epidemii chytře, aby už je nechal podnikat a vydělávat, aby v tom byl systém, ale takový, který nediskriminuje malé, který má logiku a smysl, kterému budou rozumět a který nebude v duchu: neumíme to jinak, než vás zavřít doma, a ještě potom pohrozit vyšší pokutou.“

Celé sněmovní debatě také ve středu chyběl náboj, natož moment překvapení. Dopředu totiž všichni věděli, jak to celé dopadne. Přesně na tuto okolnost upozornil předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček. Připomněl ale, že nouzový stav nepožaduje zdaleka pouze česká vláda. Naopak, v Evropě jsou i země, kde se s ním počítá na hodně dlouho dopředu. Babišova vláda v podobně komfortní pozici ale ani zdaleka není. Podle opozice si za to může sama. Jisté v každém případě je, že nás celá peripetie s žádostí o prodloužení nouzového stavu čeká těsně před Vánocemi znova. Poslanci se k ní nejspíš sejdou v úterý 22. prosince.

SDÍLET
sinfin.digital