Dopadlo to jako vždy: Vládu při hlasování o nouzovém stavu podpořili komunisté

Opozice celé odpoledne tepala vládu hnutí ANO a ČSSD za to, jak chaoticky řídí zemi v čase boje proti koronaviru, což je také jedním z důvodů, proč nepodpořila prodloužení nouzového stavu. Kabinet Andreje Babiše se ale při hlasování znovu opřel o hlasy KSČM. Vláda nakonec neprosadila prodloužení nouzového stavu o měsíc, jak požadovala, ale jen do Vánoc, tj. do 23. prosince. Že vládu i tentokrát podrží KSČM, řekl redakci INFO.CZ před hlasováním její poslanec Jiří Dolejš. Komunisté sice ještě na začátku týdne tvrdili, že pro prodloužení nouzového stavu tentokrát ruku nezvednou, nakonec je ale přesvědčil ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Blatný dorazil na jednání klubu komunistických poslanců ve středu ještě před tím, než sněmovna začala prodloužení nouzového stavu řešit. „Ano, klub KSČM navštívil ministr Blatný s tím, že nejsou připraveni fungovat bez právního rámce nouzového stavu. Že je problém plošnosti opatření při komunitním šíření nákazy. Na jeho hlavu se snesla kritika nedomyšlenosti přijatých opatření včetně neustálých a nepředvídatelných změn a nedodržování systému PES,“ zdůraznil Dolejš pro INFO.CZ.

Dle jeho slov komunisté také Blatnému připomněli, že roste promořenost společnosti a zároveň klesá riziko razance třetí vlny. Neschopnost detekovat a izolovat clustery nicméně podle komunistů brání přistoupit k chytrým řešením. „Chybí i včasné kompenzace. Ptali jsme se ho, zda po ukončení nouzového stavu vláda vyhlásí nouzový stav na svou odpovědnost znovu. Řekl, že toto vláda neřešila,“ prozradil nám Dolejš.

Podle něj je tedy namístě obava, zda by pak vláda alibisticky nehodila situaci mezi 12. prosincem a novým nouzovým stavem na nevládní strany a na sněmovnu. „Proto jsme se nakonec rozhodli nedat vládě celých třicet dní, ale při rázné kritice její práce jí poskytnout tzv. last time, a to jen do Vánoc. Do té doby snad data ukážou, zda rozvolnění hospod je tou příčinou, anebo jsou příčiny jinde,“ uzavřel Dolejš.

sinfin.digital