Dozorce podal opiát na odvykání nesprávnému vězni a zabil ho. O trestný čin nejde, rozhodl soud

Záměnu vězňů, která skončila kvůli nesprávnému podání metadonu smrtí jednoho z nich, vyhodnotil soud pouze jako kázeňské provinění dozorce. Serveru iDNES.cz to dnes řekl právník přítelkyně zemřelého vězně, rozhodnutí zatím není pravomocné. Společně s dozorcem čelila obvinění i zdravotní sestra, s níž státní zástupce podle serveru uzavřel dohodu o vině a trestu.

„Soud to zatím bez jednání překvalifikoval na kázeňské provinění, takže v tom neshledal trestný čin a postoupil to Vězeňské službě k rozhodnutí," řekl serveru právník Petr Kubíček. S postupem Obvodního soudu pro Prahu 4 nesouhlasil státní zástupce, který se odvolal. Věcí se tak bude zabývat ještě pražský městský soud.

Vězeň z pankrácké věznice zemřel na předávkování loni o Vánocích, a to údajně po záměně dvou odsouzených ze stejného patra a se stejným příjmením, z nichž jeden měl dostat metadon jako odvykací náhražku.

Příslušníkovi bezpečnostního sboru hrozily za porušení povinností dozorčí služby maximálně dva roky vězení. Zdravotní sestru chtěla Generální inspekce bezpečnostních sborů obžalovat z usmrcení z nedbalosti, za což by ženě vzhledem k údajnému porušení důležité povinnosti vyplývající z jejího povolání hrozil jeden rok až šest let odnětí svobody. Státní zástupce na ni ale obžalobu nepodal.

Metadon je syntetický opiát, který se používá při léčbě těžkých závislostí, například na heroinu. Závažné zdravotní obtíže a v krajním případě úmrtí může způsobit při nesprávném dávkování.

SDÍLET
sinfin.digital