Drama na vládě: Sobotku rozčílily změny v EET

Andrej Babiš na poslední chvíli couvá a zákon, který tvrdě prosazoval a stal se jedním z hlavních bodů jeho kampaně, mírní. Výjimku by mohly dostat e-shopy a také drobní podnikatelé s příjmy do 250 tisíc ročně. Změny rozčílily Bohuslava Sobotku. 

Ministr financí pro server Info.cz nejprve řekl, že uvažuje o vyjmutí e-shopů. Nyní chce Hnutí ANO ve Sněmovně navrhnout, aby se malí živnostníci mohli domluvit za určitých podmínek na vynětí z elektronické evidence tržeb (EET). 

Z evidence budou moci být vyňati ti z nich, kteří mají daň stanovenou paušálem a roční podnikatelské příjmy do 250.000 korun. Podle zdrojů  iDNES.cz jsou návrhu nakloněni lidovci.

Exkluzivně: Předčasný vánoční dárek pro e-shopy. Babiš je chce vyjmout z EET

„Uvažuji o změně, že bychom vyňali z evidence e-shopy. Je tam asi 18 různých druhů plateb, jsou tam platební brány. Chci to projednat s koaličními partnery a navrhneme, aby e-shopy byly vyňaty,“ řekl Babiš Info.cz.

Druhou zmiňovanou výjimku zvažuje Babiš, protože malí podnikatelé projevili zájem o paušální daň. „Vzhledem k tomu, že institut paušální daně spočívá v možnosti podnikatele dohodnout se dopředu s finančním úřadem na výši zaplacené daně z příjmů, vzniká tím prostor pro vynětí některých skupin z povinnosti evidovat tržby," uvedlo ANO v tiskové zprávě.

O návrzích dnes jednala koaliční rada a jednání skončilo fiaskem. Došlo ke konfliktu mezi Babišem a Sobotkou. Ministr financí proto jednání opustil, uvedl server Echo24. Podle šéfa poslaneckého klubu Jiřího Miholy vyhrocenější jednání ještě nezažil.

 

Premiér chce předlohu posoudit, možnost paušálu podle něj možná zavede nerovnost. „Očekával bych od ministerstva financí větší rozvahu, více profesionální přístup, ne to že na poslední chvíli večer dostaneme návrh, který jsme viděli poprvé až tady," uvedl Sobotka. 

Na twitteru kritikou nešetřil.

 

Evidence tržeb by se e-shopů měla týkat od 1. března 2017. Výjimkou je prodej vlastních produktů přes internet, který bude podléhat evidenci od 1. března 2018 nebo od 1. června 2018 podle druhu produktu.

Zákon čelí kritice ze strany pravicové opozice i podnikatelů. Je prý složitý, administrativně náročný a poškodí malé a střední podnikatele. Andrej Babiš kritiku odmítá. Věří, že zákon pomůže k lepšímu výběru daní a zatočí s šedou ekonomikou.

SDÍLET
sinfin.digital