Druhý unijní audit je v Česku. Opět popisuje Babišův střet zájmů

HalfPageAd-1

lup

05. 06. 2019 • 19:32

Do Česka podle zjištění Hospodářských novin dorazil návrh druhého unijního auditu, který konstatuje, že premiér Andrej Babiš je bezmála dva a půl roku ve střetu zájmů. Firmy z holdingu Agrofert podle tohoto dokumentu nemají nárok na evropské dotace. Druhá zpráva se týká dotací v zemědělství, první řešila investice pro průmysl a na podporu podnikání.

Mobile-rectangle-3

Předběžná verze auditu přišla podle HN českým úřadům dnes. Hospodářky se na webu odvolávají na „dva vysoce důvěryhodné zdroje z vládní administrativy“. „Mohu potvrdit, že zpráva dnes dorazila. Seznamují se s ní příslušné orgány. Zítra dopoledne bude krátký tiskový briefing,“ řekl HN mluvčí ministerstva zemědělství.

Z obou předběžných unijních auditů podle médií vyplývá, že Brusel bude neoprávněně vyplacené peníze žádat zpět. Premiér Babiš to důrazně odmítá a v případě první z dvojice zpráv mluvil o pochybném auditu, který je podle něj „útokem na Česko“.

HN uvádějí, že v druhém dokumentu není uvedena cifra, kterou by Česko mělo vracet. Komise prý ale žádá vrácení celé částky, kterou mají vyčíslit české úřady. V minulosti se mluvilo o miliardových sumách, v případě prvního auditu má jít o necelou půl miliardy.

Ministr zemědělství Miroslav Toman ve čtvrtek na tiskové konferenci uvedl, že Státní zemědělský intervenční fond proplatil Agrofertu od února 2017, kdy ho Babiš vložil do svěřenského fondu, projekty za 63 milionů. Další dotace jsou pozastavené. Toman taky odmítl, že by sám byl ve střetu zájmů a zmínil, že předběžný audit prý obsahuje chyby.

Tuzemské úřady čekají na oficiální české překlady dokumentů a pak mají měsíce na reakci a připomínky. Definitivní verdikt Evropské komise je tedy ještě vzdálený. Převládá ovšem názor, že samotná podstata zpráv – tedy konstatování Babišova střetu zájmů – se už nijak výrazně nezmění. Podobně není příliš pravděpodobné, že by tuzemské úřady přišly s takovou argumentací, která by komisi donutila změnit názor a nežádat vrácení dotací.

SDÍLET

Billboard-bottom-1