Důchody porostou. Vláda na rozloučenou slibuje nejrazantnější zvýšení penze od roku 2008

Důchody by v příštím roce měly vzrůst průměrně o 475 korun měsíčně, oznámila dnes ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Jde o největší růst penzí od roku 2008, uvedla ministryně po zasedání vlády. Na konci letošního června byl podle údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) průměrný starobní důchod 11 807 korun, na konci roku 2013 před nástupem Sobotkovy vlády 10 970 korun.

Vláda podle Marksové mohla penze navýšit razantněji díky změnám v legislativě. Podle dřívějších pravidel by byl růst maximálně poloviční, uvedla Marksová. Do zvýšení se totiž poprvé promítne polovina růstu reálných mezd v roce 2016, zatímco doposud byl růst mezd zohledněn pouze jednou třetinou.

Nebát se a krást! Přichází republika renegátů Zemana a Babiše. Komentář Zdeňka Šarapatky

„Po zveřejnění údajů o červnové inflaci Českým statistickým úřadem jsou známy všechny údaje potřebné pro stanovení celkové valorizace. Důchody se zvýší o čtyři procenta, což u průměrné penze představuje navýšení o 475 korun,“ uvedlo ministerstvo. Základní výměra důchodu se k 1. lednu 2018 zvýší o 150 korun na 2700 korun. Ke stejnému datu bude zvýšena i procentní výměra důchodů, a to o 3,5 procenta.

„Kdyby tato vláda opakovaně neměnila pravidla valorizace, průměrný důchod by se zvýšil o pouhých 234 korun,“ uvedla ministryně.

Po tomto muži jde policie kvůli teroru v Londýně. Média ukázala tvář 21letého mladíka ze Sýrie

Vláda nyní dokončuje návrh rozpočtu na příští rok, jehož největší kapitolou jsou právě výdaje na důchody. Loni kabinet schválil na letošní výdaje důchodového účtu 416,5 miliardy korun. Valorizace pro příští rok, jak se na ní vláda domluvila už na jaře, bude podle Marksové znamenat nárůst výdajů na penze o 16,6 miliardy korun. Na jaře se vládní koalice dohodla na růstu 500 korun.

Letos v lednu si senioři a seniorky na důchodech polepšili v průměru o 309 korun. V roce 2015 se důchody upravily směrem vzhůru v průměru o 200 korun, od ledna 2016 se zvedly jen o 40 korun.

SDÍLET
sinfin.digital