Emoce i klidné vzpomínání. Česko si připomnělo 17. listopad

Info.cz

Tisíce lidí v ulicích, střety názorových odpůrců a policejní těžkooděnci na pozoru. Česko si připomnělo události 17. listopadu, které v roce 1939 vyústily v uzavření českých vysokých škol a v roce 1989 v pád komunismu. Vůbec poprvé se veřejných akcí nezúčastnil prezident Miloš Zeman, přesto se kolem něj řada shromáždění točila. Na jeho adresu zazněla kritika i slova podpory.

Největší akce se konaly tradičně na Národní třídě, na Albertově, Václavském náměstí a u pražské Hlávkovy koleje. Tam lidé hned ráno uctili památku studentů padlých v roce 1939 a připomněli listopad 1989. Podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) by ani jedno z výročí nemělo být předmětem politických bojů. Řada dalších politiků včetně premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) položila květiny a zapálila svíčky u památníku 17. listopadu 1989 na Národní třídě. Sobotka prohlásil, že je důležité, aby měl demokratický stát silný sociální rozměr, pokud si má demokracie a svoboda udržet podporu.

O pár hodin později začala na Národní třídě akce s názvem Korzo Národní organizovaná vysokoškoláky. Součástí byly koncerty nebo divadelní představení.

Kolem 14:00 dorazil na Národní třídu i průvod z Albertova, kde uspořádaly celodenní akci studentské spolky spolu s Univerzitou Karlovou. Loni studenti na místo, kde si pravidelně připomínali 17. listopad, nemohli kvůli shromáždění Bloku proti islámu za účasti prezidenta Zemana. Dnes se studenti na Albertově přihlásili k hodnotám liberální demokracie a odstraňování bariér mezi lidmi. K manifestu se připojili i někteří rektoři.

Zaplněný pražský Albertov 17. listopadu
Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital