Firma, kterou nechal Babiš údajně zlikvidovat, vymáhá od Finanční správy 92 milionů

lup

05. 09. 2017 • 12:15
Opavská firma FAU vymáhá po finanční správě 92 milionů korun za neoprávněně uvalené zajišťovací příkazy. Uvedla to ČT24. Společnost skončila v insolvenci a později v konkurzu. Údajně tomu předcházela šikana ze strany úřadů podřízených Andreji Babišovi v době, kdy byl ministrem financí. Má to dokládat i anonymní nahrávka, na které Babiš říká: „Naši klekli na FAU Přerov, takže ta je v insolvenci, obstavené účty, vagony.“

Firma FAU vlastní v areálu přerovské společnosti Precheza z holdingu Agrofert sklad pohonných hmot. Společnost ho odmítala prodat a zřejmě tak komplikovala aktivity zmíněného holdingu. Po tvrdém zásahu Finanční správy se loni v říjnu dostala do insolvence, o dva měsíce později ji soud poslal do konkurzu.

Na internetu se v srpnu objevila anonymní nahrávka, na které předseda hnutí ANO a bývalý majitel Agrofertu Babiš o firmě FAU hovoří. Babiš v pondělí odmítl, že by v době svého působení na ministerstvu Finanční a celní správu zneužíval a úkoloval.

Soud podle dřívějších informací postup Finanční správy označil za nezákonný a zajišťovací příkazy zrušil. Podle České televize teď firma žádá náhradu ve výši 92 milionu.

Finanční správa se brání a svůj postup obhajuje, odmítá, že by jednala „na povel“. Firma FAU ji na konci srpna zbavila mlčenlivosti, takže nic nebrání tomu, aby svůj postup vysvětlila. Finanční správa by měla v nejbližších dnech svůj postup osvětlit v odborném vyjádření.

SDÍLET