Firma, kterou nechal Babiš údajně zlikvidovat, vymáhá od Finanční správy 92 milionů

Opavská firma FAU vymáhá po finanční správě 92 milionů korun za neoprávněně uvalené zajišťovací příkazy. Uvedla to ČT24. Společnost skončila v insolvenci a později v konkurzu. Údajně tomu předcházela šikana ze strany úřadů podřízených Andreji Babišovi v době, kdy byl ministrem financí. Má to dokládat i anonymní nahrávka, na které Babiš říká: „Naši klekli na FAU Přerov, takže ta je v insolvenci, obstavené účty, vagony.“

Firma FAU vlastní v areálu přerovské společnosti Precheza z holdingu Agrofert sklad pohonných hmot. Společnost ho odmítala prodat a zřejmě tak komplikovala aktivity zmíněného holdingu. Po tvrdém zásahu Finanční správy se loni v říjnu dostala do insolvence, o dva měsíce později ji soud poslal do konkurzu.

Politologové o „zakleknuté“ FAU: Babišova pověst trpí, ANO oslabuje. Nezbývá, než zatloukat

Na internetu se v srpnu objevila anonymní nahrávka, na které předseda hnutí ANO a bývalý majitel Agrofertu Babiš o firmě FAU hovoří. Babiš v pondělí odmítl, že by v době svého působení na ministerstvu Finanční a celní správu zneužíval a úkoloval.

Soud podle dřívějších informací postup Finanční správy označil za nezákonný a zajišťovací příkazy zrušil. Podle České televize teď firma žádá náhradu ve výši 92 milionu.

„Naši klekli na FAU, takže je v insolvenci.“ Anonym zveřejnil, jak Babiš mluvil o likvidaci cizí firmy

Finanční správa se brání a svůj postup obhajuje, odmítá, že by jednala „na povel“. Firma FAU ji na konci srpna zbavila mlčenlivosti, takže nic nebrání tomu, aby svůj postup vysvětlila. Finanční správa by měla v nejbližších dnech svůj postup osvětlit v odborném vyjádření.

SDÍLET
sinfin.digital