Forejt by stále mohl skončit jako velvyslanec ve Vatikánu, věří Zeman

Bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt, který rezignoval v úterý ze zdravotních a osobních důvodů, by mohl nakonec skončit jako velvyslanec ve Vatikánu. Novinářům to řekl prezident Miloš Zeman. Podle něj Forejt odvedl dobrou práci. Média, včetně INFO.CZ, v posledních dnech informovala, že šéf hradního protokolu byla natočen ve velmi choulostivých pozicích a mohl by být vydírán. 

„Jenom moje osobní přání je, protože odvedl mnoho užitečné práce, aby se stal velvyslancem ve Vatikánu, kam ho schválila už předminulá vláda," uvedl Zeman. Na dotaz, zda je to v současné situaci ještě možné, řekl: „To opravdu záleží na zamini, záleží na agrément, ale já tuto možnost stále vidím."

Proti Zemanově výroku se v Bruselu znovu ohradil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Ten veřejnou debatu o možných velvyslancích dlouhodobě kritizuje. „Já nikdy nebudu souhlasit s tím, abychom vedli veřejnou debatu právě o těch podmínkách, jestli jsou nebo nejsou splněny," prohlásil Zaorálek. Česko podle něj nikdy nemůže svého kandidáta do funkce druhé zemi „vnutit".

Zeman chce navrhnout Babiše na Nobelovu cenu

Forejt se funkce vzdal v úterý z osobních a zdravotních důvodů. Prezident to odmítl blíže komentovat. „Pan Forejt je nemocný, proto jsem s ním nehovořil. To, že dobrovolně podal rezignaci, jistě víte, vydali jsme to v tiskové zprávě," uvedl. Devětatřicetiletý šéf protokolu patří k blízkým Zemanovým spolupracovníkům. V poslední době čelil kritice kvůli několika chybám. Například kvůli pozdnímu příjezdu na státní pohřeb na Slovensku či vyvěšení vlajky OSN místo Severoatlantické aliance. Média tento týden upozornila na existenci kompromitujícího videa, na kterém je údajně Forejt zachycen. Autentičnost záběrů se nepodařilo ověřit.

Forejt je stále zaměstnancem ministerstva zahraničí. Na Hradě působil od roku 2002. O dva roky později se stal šéfem protokolu. Stejně jako Zeman si jeho služeb cenil i bývalý prezident Václav Klaus. Podle dostupných informací Forejt nedokončil vysokou školu, když o tom začala média spekulovat, podal rezignaci, Zeman ji ale odmítl přijmout. Forejt ovládá němčinu, angličtinu, francouzštinu, ruštinu a učí se italštinu.

Loni v dubnu při audienci u papeže Františka ve Vatikánu Zeman Forejta představil jako budoucího velvyslance. Řada diplomatů včetně ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) už tehdy Zemana za toto vyjádření kritizovala, bývalý velvyslanec ve Vatikánu Pavel Jajtner je označil za nátlak na Svatý stolec. Je totiž nepsaným pravidlem, že jména velvyslanců se veřejně oznamují či komentují až ve chvíli, kdy je schválí druhá strana.

SDÍLET
sinfin.digital