Covid v lázních. V Česku se rozhořel spor, zda v nich seniorům nejde o život

Minimálně 200 zejména starších lidí se od poloviny srpna nakazilo covidem-19 při pobytu ve Františkových Lázních. Někteří z nich zemřeli. Příbuzní jedné z obětí podezírají vedení lázní a města, že lákaly seniory do lázeňských hotelů, i když věděly, že to pro ně nemusí být bezpečné. Ačkoliv tuto tezi podporují i některé lékařské kapacity, starosta Františkových Lázní to odmítá a mluví o šíření poplašné zprávy.

Na následky covidu, získaného právě v těchto lázních, zemřel i otec pětačtyřicetiletého Pavla Vlčka z Českých Budějovic. „Jel jsem 13. září pro tátu do lázní autem, už po cestě se mu udělalo špatně, a tak jsme mu krátce po příjezdu domů raději volali záchranku. Test potvrdil nákazu koronavirem, táta po osmi dnech v nemocnici ve věku 76 let zemřel,“ řekl INFO.CZ Vlček.

Od otce se v autě nakazil i on sám (musel do karantény) a nákaza se později potvrdila i u jeho matky, která se s infikovaným manželem krátce setkala, a skončila proto také v nemocnici. Tam strávila měsíc, manželovi tedy nemohla ani na pohřeb. Až do této chvíle to mohl být tragický příběh, jakých Česko nyní bohužel zažívá poměrně hodně.

Jenže příbuzní zemřelého tvrdí, že stát (nebo vedení města) možná udělaly chybu, když prostřednictvím finančních pobídek a reklamy lákaly a lákají seniory do lázní, tedy minimálně do těch Františkových. Jak se totiž ukázalo, nebyl to od poloviny srpna do konce září zdaleka jediný případ infekce stejného původu. „Když jsem mluvil o otci s lékaři a sestrami v nemocnici, říkali mi: no jo, není divu, Františkovy Lázně, takových jsme tady měli víc,“ popisuje Vlček. Podobné informace dostal i na hygienické stanici, kde se nechával testovat on sám.

Koneckonců i krajská hygienická stanice v Jihočeském kraji napočítala minimálně 15 případů Jihočechů, kteří se (podle jejích zjištění) nakazili ve Františkových Lázních. Zatímco případu nákazy z jiných českých lázeňských měst byly pouze jednotky, v době od 7. do 23. září informovala jihočeská hygiena v pravidelných tiskových zprávách o případech infekce, zavlečené do jižních Čech z tohoto města, celkem třináctkrát, tedy skoro každý den.

„Přesto ale lázně inzerovaly pobyt jako naprosto bezpečný, táta spal a jedl v hotelu se švédskými stoly a konzumací piva zdarma, v lázeňské jídelně bylo každý den plno lidí,“ uvedl Vlček. Když děti s otcem mluvily po telefonu a upozorňovaly ho, že četly o infekci z Františkových Lázní, odbyl je tím, že to je jen konkurenční boj mezi lázněmi. Ve Františkových Lázních totiž bylo podle něj plno, zatímco jinde ne.

Varování primáře

Mezitím Vlček náhodu zjistil, že se ve stejném městě nakazily i další dva lidé z rodiny jeho známých, zprostředkovaně se doslechl i o dalších případech. Seniory před návštěvou Františkových lázní varoval i primář infekčního oddělení ústecké Masarykovy nemocnice Pavel Dlouhý. A to nejen kvůli případům hospitalizací a potvrzených infekcí tohoto původu v Ústí nad Labem, ale v celé republice. Spočítal je do současné doby na minimálně 200 až 300. Také na jeho oddělení jeden takový pacient zemřel. „Z Františkových Lázní je v zemi několik set nakažených. Vypravit se v 81 letech do těchto lázní je prostě téměř sebevražda a je potřeba před tím všechny varovat,“ uvedl Dlouhý 25. září v ústecké mutaci MF Dnes.

A instagram máte? Poslanecké grilování Babiše jako odpoledne plné vykrucování

sinfin.digital