Covid v lázních. V Česku se rozhořel spor, zda v nich seniorům nejde o život

Minimálně 200 zejména starších lidí se od poloviny srpna nakazilo covidem-19 při pobytu ve Františkových Lázních. Někteří z nich zemřeli. Příbuzní jedné z obětí podezírají vedení lázní a města, že lákaly seniory do lázeňských hotelů, i když věděly, že to pro ně nemusí být bezpečné. Ačkoliv tuto tezi podporují i některé lékařské kapacity, starosta Františkových Lázní to odmítá a mluví o šíření poplašné zprávy.

Na následky covidu, získaného právě v těchto lázních, zemřel i otec pětačtyřicetiletého Pavla Vlčka z Českých Budějovic. „Jel jsem 13. září pro tátu do lázní autem, už po cestě se mu udělalo špatně, a tak jsme mu krátce po příjezdu domů raději volali záchranku. Test potvrdil nákazu koronavirem, táta po osmi dnech v nemocnici ve věku 76 let zemřel,“ řekl INFO.CZ Vlček.

Od otce se v autě nakazil i on sám (musel do karantény) a nákaza se později potvrdila i u jeho matky, která se s infikovaným manželem krátce setkala, a skončila proto také v nemocnici. Tam strávila měsíc, manželovi tedy nemohla ani na pohřeb. Až do této chvíle to mohl být tragický příběh, jakých Česko nyní bohužel zažívá poměrně hodně.

Jenže příbuzní zemřelého tvrdí, že stát (nebo vedení města) možná udělaly chybu, když prostřednictvím finančních pobídek a reklamy lákaly a lákají seniory do lázní, tedy minimálně do těch Františkových. Jak se totiž ukázalo, nebyl to od poloviny srpna do konce září zdaleka jediný případ infekce stejného původu. „Když jsem mluvil o otci s lékaři a sestrami v nemocnici, říkali mi: no jo, není divu, Františkovy Lázně, takových jsme tady měli víc,“ popisuje Vlček. Podobné informace dostal i na hygienické stanici, kde se nechával testovat on sám.

Koneckonců i krajská hygienická stanice v Jihočeském kraji napočítala minimálně 15 případů Jihočechů, kteří se (podle jejích zjištění) nakazili ve Františkových Lázních. Zatímco případu nákazy z jiných českých lázeňských měst byly pouze jednotky, v době od 7. do 23. září informovala jihočeská hygiena v pravidelných tiskových zprávách o případech infekce, zavlečené do jižních Čech z tohoto města, celkem třináctkrát, tedy skoro každý den.

„Přesto ale lázně inzerovaly pobyt jako naprosto bezpečný, táta spal a jedl v hotelu se švédskými stoly a konzumací piva zdarma, v lázeňské jídelně bylo každý den plno lidí,“ uvedl Vlček. Když děti s otcem mluvily po telefonu a upozorňovaly ho, že četly o infekci z Františkových Lázní, odbyl je tím, že to je jen konkurenční boj mezi lázněmi. Ve Františkových Lázních totiž bylo podle něj plno, zatímco jinde ne.

Varování primáře

Mezitím Vlček náhodu zjistil, že se ve stejném městě nakazily i další dva lidé z rodiny jeho známých, zprostředkovaně se doslechl i o dalších případech. Seniory před návštěvou Františkových lázní varoval i primář infekčního oddělení ústecké Masarykovy nemocnice Pavel Dlouhý. A to nejen kvůli případům hospitalizací a potvrzených infekcí tohoto původu v Ústí nad Labem, ale v celé republice. Spočítal je do současné doby na minimálně 200 až 300. Také na jeho oddělení jeden takový pacient zemřel. „Z Františkových Lázní je v zemi několik set nakažených. Vypravit se v 81 letech do těchto lázní je prostě téměř sebevražda a je potřeba před tím všechny varovat,“ uvedl Dlouhý 25. září v ústecké mutaci MF Dnes.

A instagram máte? Poslanecké grilování Babiše jako odpoledne plné vykrucování

Pavel Vlček s rodinou si s ohledem na tyto skutečnosti myslí, že se úřady měly zamyslet nad tím, zda je vhodné seniory do Františkových Lázní aktivně lákat. A to zejména prostřednictvím čtyřtisícového státního příspěvku (voucheru), který je pro mnoho starších lidí velkým lákadlem. Navíc Františkovy Lázně po celou dobu (dodnes) na svých internetových stránkách návštěvníkům sdělují, že „lázeňské pobyty jsou bezpečné“ a riziko nákazy je v nich „nižší než v běžné komunitě“. K takovému závěru podle nich dospělo v nezávislé analýze Centrum očkování a cestovní medicíny s odbornou garancí známého epidemiologa Rastislava Maďara.

„Když tohle čtou senioři a navíc dostanou na pobyt 4000 od státu, je to pro ně naprosto neodolatelné. I my jsme tátu od lázní odrazovali marně,“ vzpomíná Vlček. S rodinou se proto rozhodli napsat na krajskou hygienickou stanici v Karlovarském kraji, starostovi Františkových Lázní i ministerstvu zdravotnictví s tím, aby na základě svých zkušeností upozornili na případné riziko. Dočkali se ale pouze projevů soustrasti a odpovědi v tom smyslu, že stav šíření nákazy dnes ve Františkových Lázních rozhodně není o nic horší než jinde v republice. A nelze tedy lázně považovat za jakési epicentrum, kam by mělo být zakázáno jezdit.

Poplašná zpráva?

Ředitelka karlovarské krajské hygieny Lenka Petráková sice potvrdila, že na přelomu srpna a září se ve Františkových Lázních vyskytlo větší množství infikovaných jak mezi klienty lázeňských domů, tak jejich zaměstnanci, hygienici podle ní ale okamžitě přijali příslušná opatření, aby dalšímu šíření nákazy zabránili. Mimo jiné tak 8. září – mnohem dřív než podobné opatření začalo znovu platit v celé republice –, nařídili v lázních nošení roušek ve vnitřních prostorách a zakázali shromáždění více lidí. „Závěrem je třeba konstatovat, že protiepidemická opatření přijatá KHS KK na vybraném území Františkových Lázní se ukázala jako účinná, neboť v současné době eviduje KHS KK ve spojení s tímto územím jen jednotky izolovaných případů,“ napsala Petráková 6. října v odpovědi Vlčkovým.

Kvalitní zpravodajství by jednoznačně mělo být placené. ČTK je diagnóza, říká šéfredaktorka Marková

V podobném duchu odpověděl i starosta Františkových Lázních Jan Kuchař. Ten navíc už dříve ostře napadl i ředitelku krajské hygienické stanice v Jihočeském kraji Kvetoslavu Kotrbovou za to, že stanice v přehledu nových infekcí uváděla místo jejich původu – včetně Františkových Lázní. Vyjádřením do „místních jihočeských plátků“, soudí Kuchař, vypustila Kotrbová údajně „poplašnou zprávu“, která způsobila celorepublikové trasování Františkových Lázní „Ano, čísla jsou vysoká, ale je třeba zmínit, že jsou to nakažení, ‚kteří mají souvislost' s naším městem. Tedy se u nás ubytovali, poobědvali, dali si kávu atd. Které z měst v ČR bylo tímto způsobem trasováno? Kolik ze současných 10 tisíc nakažených bylo například na Lipně nebo v Českém Krumlově? To se bohužel nikdo nedozvíme. Dozvíme se ale tyto informace o Františkových Lázních, celkem zajímavé nemyslíte? Asi náhoda...," uvedl dále starosta města na webu Regionzapad.cz.

Ještě s větší vervou se Kuchař pustil do primáře Dlouhého. Ten se podle něj svým varováním před návštěvou lázeňského města také dopustil šíření poplašné zprávy. „Připravuji podání trestního oznámení na pana primáře Dlouhého z Ústí nad Labem. Jeho touha zviditelnit se v médiích znamená poškození celého lázeňského oboru, mimochodem oboru zdravotnického, a také pro podnikatele z Františkových Lázní škody v řádech desítek milionů korun," uvedl Kuchař na sociálních sítích.

Případ německých důchodců

Starostovi se INFO.CZ pokoušelo opakovaně dovolat, nepodařilo se ho ale zastihnout. Podobně bez odezvy zůstaly i otázky, které INFO.CZ poslalo ministerstvu zdravotnictví. Ptali jsme se mimo jiné na to, na čí straně stojí v případě sporu mezi vedením města a některými lékaři, zda považuje varování před návštěvou lázní za smysluplné, a pokud ano, jestli nehodlá přehodnotit svůj přístup k lázeňským voucherům pro seniory. Ani po třech dnech odpověď nepřišla (což je však v současné situaci a s ohledem na množství dotazů na covid vysvětlitelné).

Františkovy Lázně přitom měly problém s ochranou své pověsti bezpečného města už na konci srpna. Německá média tehdy přinesla zprávu o tom, že se koronavirus objevil v autobuse důchodců z Výmaru, kteří lázně navštívili na konci prázdnin. Po návratu testy odhalily nákazu koronavirem u 20 z celkem 30 účastníků zájezdu.

Pirátský zázrak. Přichází po deseti letech rozvratu renesance stranictví?

Už tehdy německá média spekulovala o tom, kde a jak se senioři mohli nakazit. Zda to mohlo být už ve Výmaru, v lázeňském hotelu ve Františkových Lázních, při společném výletu do Chebu nebo jinde. Jak stanice upozornila, žádné hromadné akce se v lázních v tu dobu nekonaly. Riziko bylo minimální, protože Výmar byl v tu dobu městem s nulovou mírou nákazy a Františkovy Lázně nebyly také považovány za rizikovou oblast. Nebezpečí bylo stejné, jak uvedl web MDR, jako kdyby jeli senioři na dovolenou k Baltu. Přesto si dvě třetiny z nich přivezly nákazu a Výmar se i kvůli některým dalším odhaleným případům rázem vyšvihl mezi deset covidem nejpostiženějších okresů v Německu.

Lázně a wellness

Ani němečtí novináři a hygienici nedospěli k jednoznačnému závěru, jak se to mohlo stát. Podle nich se mohl někdo z autobusu skutečně nakazit ve Františkových Lázních, stejně jako si ale mohl přinést nákazu už z domova. A pak v autobuse nakazit většinu cestujících.

Pavel Vlček však na základě své vlastní zkušenosti tvrdí, že je minimálně podivné, když stát zavírá například školy, aby ochránil rizikové skupiny před nákazou, a pak aktivně láká seniory k tomu, aby se hromadně sjížděli do lázní a podstoupili riziko nákazy. „Aby každý pochopil: nám vůbec, ani náznakem nejde o nějaké odškodnění, natož žalobu, to by nám tátu nevrátilo. Jen jsme prostě na základě naší osobní zkušenosti chtěli upozornit ostatní na riziko, které tenhle přístup státu k podpoře lázeňství v době pandemie může vyvolat,“ uvedl Vlček.

V podobném duchu se pro INFO.CZ vyjádřil i primář Dlouhý. Ten rozděluje pobyt v lázeňských městech na dva druhy. Ten první je ryze zdravotní a zahrnuje rehabilitaci po operacích či jiné podobné činnosti a je tedy spíš nutností než volbou. „A pak je ten druhý, který bych nazval obecně wellness a týká se spíše ozdravné rekreace.“ Lidé v pozdním seniorském věku by si nyní podle něj měli opravdu dobře rozmyslet, zda v době, kdy stát nabádá rizikové skupiny k ochranné izolaci, chtějí riskovat nákazu pobytem v hromadných ubytovacích a wellnness zařízeních. „Proto si myslím, že stát by měl třeba na půl roku zrušit ten systém lázeňských voucherů pro seniory a zavést je případně znovu až poté, co hrozba nákazy pomine, nebo se výrazně zmírní,“ řekl Dlouhý.

Jakou knihu si vybrat do lockdownu? Podívejte se, co právě čtou autoři INFO.CZ

SDÍLET
sinfin.digital