Hamáček k alianci ČSSD se Zelenými: Jasněji bude na konci února, hotovo v dubnu

Předseda sociálních demokratů Jan Hamáček v sobotu vystoupil na on-line sjezdu Zelených, což je jeden ze subjektů, se kterým chce jít ČSSD společně do podzimních sněmovních voleb. Podobně jako už dříve místopředseda strany Michal Šmarda, také Hamáček řekl, že se hnutí ANO posouvá doprava. „Je čím dál jasnější, že víc než osudy lidí sleduje profit těch velkých,“ dodal na adresu Andreje Babiše. Krátce po projevu jsme s předsedou ČSSD pořídili bleskový rozhovor. Zajímalo nás především, kam obě strany v námluvách zatím pokročily.

V jaké fázi se vyjednávání mezi ČSSD a SZ o předvolební spolupráci nacházejí?

ČSSD usiluje o spolupráci se subjekty, které spolu s námi najdou sílu a odvahu vzdorovat posunu České republiky doprava. Jednáme i se Stranou zelených. Diskutujeme o programových prioritách a předpokládám, že jasněji by mohlo být do konce února.

Jak přesně si ČSSD alianci představuje?

Rádi bychom přizvali další subjekty na naše kandidátky. Tento způsob spolupráce je reálný i z časového hlediska. Další formální záležitosti budou předmětem vzájemných dohod. K jednáním přistupujeme velmi vstřícně a otevřeně.

Jaké by měly být programové priority aliance?

ČSSD vstupuje do jednání s tím, že pro nás jsou nejdůležitější například tyto oblasti: zabránit destrukci sociálního státu, nepřipustit privatizaci veřejných služeb pod záminkou snižování daní, zajistit sociálně únosnou transformaci ekonomiky, investovat do ohrožených regionů, zajistit spravedlivé a udržitelné důchody, posílit podporu rodin s dětmi, řešit bytovou krizi a rostoucí náklady na bydlení, vytvářet dlouhodobě udržitelná pracovní místa.

Na čem – pokud vůbec – vyjednávání zatím drhnou?

Musíme si ujasnit některé předsudky, které o našich stranách panují ve společnosti. Nemyslím si, že jednání drhnou. Spíš potřebují určitý čas. Potřebujeme znát názor našich členů a jejich postoje ke všem důležitým aspektům spolupráce. To i vzhledem k současným omezením vyžaduje značné úsilí a dostatek času.

Jak budou případně vypadat kandidátky? Kolik lídrů by mohli Zelení mít?

Takto daleko v jednáních určitě nejsme. Připomínám také, že nejde jen o členy ČSSD a SZ, ale i o další osobnosti.

V jakém horizontu čekáte, že bude o případné alianci jasno?

Definitivní rozhodnutí by měl učinit Sjezd ČSSD, který je plánován na duben.

„Zelená politika je zároveň sociální politika.“ Přesvědčí o tom ČSSD a Zelení sebe a pak i voliče?

sinfin.digital