Hejtman obviněný z korupce. Půta zůstává v čele Libereckého kraje

Stíhanému lídrovi vítězného uskupení Starostové pro Liberecký kraj dalo na ustavujícím zastupitelstvu hlas 30 z 41 přítomných zastupitelů. Region byl poslední, kde se po volbách volilo vedení.

Kraj v následujících čtyřech letech povede čtyřkoalice, v níž se starostové spojili s ANO, ČSSD a ODS. V zastupitelstvu má většinu 35 mandátů z 45. Tak silnou pozici dosud žádná koalice v Libereckém kraji neměla.

Starostové vyhráli volby v Libereckém kraji s výrazným náskokem, když pro ně hlasovala téměř třetina voličů. V zastupitelstvu obsadili 18 křesel, druhé ANO získalo devět mandátů. Třetí byli komunisté, kteří mají čtyři zastupitele, stejně jako ČSSD, ODS a Změna pro Liberecký kraj, které skončily za nimi. Do zastupitelstva se dostali také dva zástupci koalice SPD - SPO.

Martin Půta

Hejtmanem Libereckého kraje je od listopadu 2012. V listopadu 2014 ho policie obvinila z přijetí statisícového úplatku a ze zneužití pravomoci v souvislosti s projektem rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény v Liberci, který je jedním z projektů financovaných ROP Severovýchod. Půta se proti obvinění odvolal, jeho stížnost státní zástupce zamítl. Do vyřešení případu se vzdal funkce předsedy STAN a později odstoupil i z čela ROP Severovýchod. V čele Libereckého kraje zůstal. Obvinění odmítá a čeká na soud, před kterým se chce obhájit.
SDÍLET
sinfin.digital