Hejtmani dali Zemanovi „hůl na premiéra“. Originální a vtipná replika, hájí se Asociace krajů

Info.cz, adk

11. 08. 2017 • 19:20

Svérázný dar si přichystala pro prezidenta republiky Miloše Zemana Asociace krajů. Její předsedkyně Jana Vildumetzová (ANO) předala během setkání v Lánech hlavě státu hůl s dovětkem, že jde o nástroj na pana premiéra. NA adresu asociace teď míří kritika, že šlo o hloupý krok a o nevhodné gesto.

Prezident Zeman kvůli svým zdravotním problémům na hůl už nějakou dobu pravidelně spoléhá. Ne vždy ji ovšem používá jako oporu při chůzi, jak dokázal při nechvalně známém vystoupení na hradě, kde od premiéra Sobotky „přijímal“ demisi, kterou ale šéf vlády nepodával. Holí mu tehdy neuctivě naznačoval, kde má stát a co má dělat s mikrofonem.

Jen tři měsíce poté na sebe hůl poutá pozornost znovu. Prezident ji obdržel jako dar od předsedkyně Asociace krajů Jany Vildumetzové z hnutí ANO. Karlovarská hejtmanka ji předala v pouzdře, v němž byl také nápis „Hůl na nového premiéra“.

„Bylo to myšleno jako originální a vtipná replika,“ reagovala Asociace na kritiku, která následovala pod snímkem zveřejněným na sociální síti Facebook.

Sympatie mezi hejtmany a hlavou státu jsou oboustranné. Prezident se o šéfech krajských samospráv obecně vyjadřuje pochvalně a často je dával Sobotkově vládě za příklad. Přisadil si i během setkání v Lánech.

Zeman v té souvislosti zmínil knihu O čem sním, když náhodou spím, se kterou stále ještě favorizovaný šéf hnutí ANO Andrej Babiš objíždí republiku. Zeman řekl, že se mu text, pod kterým je podepsaný aspirant na funkci premiéra, líbil, i když k něčemu výhrady měl. „Je tam nebezpečná věta o tom, že vlastně vůbec nepotřebujeme krajskou samosprávu. A tak jsem s ním mluvil a říkám mu, Andreji, ty ses zbláznil, protože všechny vyspělé západoevropské země mají krajskou samosprávu,“ vysvětlil Zeman.

„Přátelé moji milovaní, já vám slibuji, že společně s vámi budu do roztrhání těla bojovat za přinejmenším zachování, a pokud možno i posílení pravomocí krajských samospráv, protože kdybychom vystavili města tlaku centrálního řízení, tak se vrátíme do systému, který už tady jednou byl a který se neosvědčil,“ ujistil pak přítomné hejtmany o své podpoře prezident.

SDÍLET