Historická změna v českých kasárnách. Místo vojáků je hlídají „lesáci“

Dříve narození, kteří ještě zažili prezenční vojenskou službu, tomu můžou jen těžko uvěřit, ale je to tak: Místo vojáků hlídají kasárna v Česku „lesáci“, tedy zaměstnanci Vojenských lesů. Tahle v celé historii zcela ojedinělá výměna stráží ve vojenských objektech má své důvody. A armáda je s ní dle svých slov spokojená.

I když exploze muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014 nijak nesouvisely s činností armády, po aktuálním odhalení akce ruských agentů, se vynořila otázka zabezpečení všech armádních a dalších speciálních objektů. Vedení armády proto oficiálně reagovalo. Na oficiálním twitterovém účtu se objevilo oznámení: „Naše muniční sklady jsou střeženy nejvyšším možným stupněm zabezpečení dle zákonných norem. Od zavedení ochrany Vojenskou policií s využitím elektronického systému střežení v roce 2004 nedošlo k žádnému incidentu, který by ohrozil muniční skladiště. Systém je v režimu utajení."

I když cílem tohoto prohlášení je uklidnit veřejnost, následující informace nejspíš minimálně části obyvatel na klidu nepřidá. Ačkoliv některé muniční sklady a další specializované armádní objekty skutečně střeží profesionální vojáci, tedy vojenští policisté, ostrahu naprosté většiny dalších armádních budov armáda svěřila civilistům.

„Kasárna skutečně v naprosté většině hlídají na základě smlouvy s armádou zaměstnanci Vojenských lesů,“ řekl INFO.CZ mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Důvod je podle něj jednoduchý. Poté, co byla v roce 2005 česká armáda plně profesionalizována, by bylo kontraproduktivní, aby profesionální vojáci místo výcviku a plnění úkolů chodili do služeb, včetně stráží. A tak místo nich střeží kasárna, v nichž jsou pochopitelně uskladněné zbraně, střelivo a další vojenský materiál, Vojenské lesy. „V řadě případů se ale jedná o veterány, tedy bývalé vojáky,“ dodává Pejšek.

sinfin.digital