Hlasy z pražských demonstrací: Elity končí

Markéta Žižková

Jedni by nejraději přetočili hodinky zpátky před 17. listopad 1989, druzí bývají onálepkováni jako krajní pravice. Jedno je ale spojuje: konspiračním teoriím nahrávající nedůvěra v systém a přesvědčení, že možná vůbec nežijeme v opravdové demokracii. A nově i naděje, že budoucnost bude o něco lepší. „S Trumpem to bude daleko lepší. Největší napětí je pryč,“ zní svorně od obou skupin demonstrantů. A doufají i ve výsledky dalších voleb napříč Evropou. To zásadní je podle nich jisté: elity se brzy dočkají svého konce.

„Kdo z vás tady sleduje Českou televizi, ať dá ruku nahoru,“ vyzývá z pódia moderátorka na akci Demokracie nevítězí pořádané organizací Ne základnám, za přispění třeba KSČM. Pár desítek lidí, kteří se sešli na pražském Klárově – většina z nich v důchodovém věku – ruce drží sveřepě u těla. Mainstreamovým médiím nevěří. Pravdu prý člověk najde na internetu. Tam se dozví, jak svět ovládají nadnárodní podniky a instituce. Recept na zlepšení je v jejich očích jednoduchý: zastavit migraci, založit domobranu, převzít zpět kontrolu nad českými hranicemi a vzepřít se „černé díře“ v Belgii, která lidem rozkazuje, co si mají myslet.

V pražských Letenských sadech se 17. listopadu sešlo zhruba 600 lidí, aby podpořili prezidenta Miloše Zemana a vyjádřili nesouhlas s českou migrační politikou
sinfin.digital