Hlasy z pražských demonstrací: Elity končí

Jedni by nejraději přetočili hodinky zpátky před 17. listopad 1989, druzí bývají onálepkováni jako krajní pravice. Jedno je ale spojuje: konspiračním teoriím nahrávající nedůvěra v systém a přesvědčení, že možná vůbec nežijeme v opravdové demokracii. A nově i naděje, že budoucnost bude o něco lepší. „S Trumpem to bude daleko lepší. Největší napětí je pryč,“ zní svorně od obou skupin demonstrantů. A doufají i ve výsledky dalších voleb napříč Evropou. To zásadní je podle nich jisté: elity se brzy dočkají svého konce.

„Kdo z vás tady sleduje Českou televizi, ať dá ruku nahoru,“ vyzývá z pódia moderátorka na akci Demokracie nevítězí pořádané organizací Ne základnám, za přispění třeba KSČM. Pár desítek lidí, kteří se sešli na pražském Klárově – většina z nich v důchodovém věku – ruce drží sveřepě u těla. Mainstreamovým médiím nevěří. Pravdu prý člověk najde na internetu. Tam se dozví, jak svět ovládají nadnárodní podniky a instituce. Recept na zlepšení je v jejich očích jednoduchý: zastavit migraci, založit domobranu, převzít zpět kontrolu nad českými hranicemi a vzepřít se „černé díře“ v Belgii, která lidem rozkazuje, co si mají myslet.

V pražských Letenských sadech se 17. listopadu sešlo zhruba 600 lidí, aby podpořili prezidenta Miloše Zemana a vyjádřili nesouhlas s českou migrační politikou

„Za komunismu jsem se cítila mnohem svobodněji, a to nemluvím jen o penězích,“ rozčiluje se vitální šedesátnice. A když jí začne jeden z přihlížejících mužů oponovat, dočká se jasné reakce. „Drž hubu a běž si vybrat na americké velvyslanectví žold za ty svoje řeči,“ pouští se do něj starší muž v nepromokavém plášti. Pokud má někdo rozdílný názor, je jasné, že je za tím nějaké spiknutí. Těch nahoře. Mocných, kteří se prý na lidi podobné těm, kteří se sešli na demonstraci, dívají shora, nazývají je lůzou. Venkovem, který ničemu nerozumí. Jenže to by teď mělo skončit. Koneckonců už se to povedlo před týdnem v Americe, povzbuzují se demonstranti. Nakonec si ještě potřásají rukou. Je vidět, že velká část se vzájemně zná. Demonstrace je společenská událost. Spojuje je i placka Zeman je můj prezident, která zdobí hruď většiny z nich.

Jen taková poloviční svoboda

„Já říkám, že spokojenej nejsem, když mám Zemana za prezidenta,“ říká zvýšeným hlasem muž s transparentem v dolním konci Václavského náměstí. „Ale proč? Vy chcete toho Horáčka, co?!“ rozčiluje se druhý. Za rohem, jen pár kroků od nich právě v ten okamžik Michal Horáček, který nedávno ohlásil kandidaturu na prezidenta, opravdu stojí. Pečlivě upravený, v drahém obleku. Právě je ve vstupu do vysílání České televize.

Ještě, že ho nevidí další demonstranti, kteří se sešli v dolní části Václavského náměstí na akci Ukradená revoluce Svobody a přímé demokracie Tomia Okamury. Třeba partička mladíků v maskáčovém oblečení s českou vlajkou kolem ramen. V ruce mají pivo, další plechovky po kapsách. Do televize se podle nich dostávají pořád ti samí lidé, kterým se nedá věřit.

„Internet je výhoda dnešní doby. Já jsem zažil totalitu, kdy nebyl žádný internet. Takže bylo informační embargo. Dnes je naštěstí internet, takže k informacím se dostanete. Problém je, že spousta starších lidí nemá internet a jsou úplně odstřižení od toho, co se opravdu děje. Když se na vesnici bavím se staršími lidmi, tak na mě vyjeveně koukají,“ popisuje mi čtyřicátník v černém kabátu. Úplná svoboda podle něj v Česku není, jen taková poloviční.

„Pepa Nos moc pěkně zahrál, to stálo za to. Schválně si najděte jeho nové písničky. Má i nějaké o muslimech,“ doporučuje ještě pánu v důchodovém věku, který přišel až na závěr akce a koncert propásl. Z pódia doznívá česká hymna.

SDÍLET
sinfin.digital