Horáček: odpusťme penále z dlužných daní

Prezentace klienta

Kandidát na prezidenta Michal Horáček na tiskové konferenci představil svůj záměr na snížení zadlužení českých občanů. Uskutečnění tohoto záměru by podle něj mělo být symbolickým krokem státu ke stému výročí vzniku Československa. Pokud by se stal prezidentem, s pomocí ministrů financí a práce a sociálních věcí by chtěl vyhlásit jednorázovou amnestii na penále k dlužným daním a pojistnému. „Mluvil jsem o tom i s lídry politických stran, a ti nápad uvítali,“ uvedl Horáček.

Jeho záměr se týká pokut a penále k dluhům, které mají fyzické osoby vůči státu. „Spousta těchto pohledávek je stejně nedobytných a tyto dlouhá léta se táhnoucí dluhy brání návratu lidí do běžné ekonomiky, takže ani nemohou platit daně a stát tak nepochybně přichází o spoustu peněz,“ uvedl Michal Horáček.

Samotnou dlužnou daň či pojištění by však občané uhradit museli. Plošné odpuštění i těchto dluhů by Horáček považoval za morální hazard. „Projel jsem přes 500 míst naší země a potkal nespočet lidí, kteří mají pocit, že stát je spíš drábem. Já bych chtěl, aby stát projevil dobrou vůli vůči těm, kteří jsou rozhodnutí svůj dluh uhradit. V konkrétním termínu by tedy mohli uhradit svůj dluh bez pokuty. A kdy jindy by měl stát dobrou vůli projevovat než právě při výročí založení republiky,“ dodal Horáček.

archiv Michala Horáčka
sinfin.digital