Horáčkova spolupráce s StB? Ondráček lhal, policie trestní oznámení odložila

20. 03. 2018 • 12:24

Policie odložila trestní oznámení podnikatele a neúspěšného prezidentského kandidáta Michala Horáčka na komunistického poslance Zdeňka Ondráčka, který během kampaně před lednovými prezidentskými volbami obvinil Horáčka ze spolupráce se Státní bezpečností (StB). Horáček se hodlá obrátit na civilní soud. Informovala o tom Česká televize (ČT) s odvoláním na státního zástupce Tomáše Svobodu.

Horáček už od obdržel písemné rozhodnutí o odložení trestního oznámení. Podle Horáčka dokument uvádí, že Ondráček lhal a jeho tvrzení o spolupráci Horáčka s StB se nezakládá na pravdě. "Policie však říká, že jeho vyjádření je jednak emocionální, a jednak každý racionálně myslící člověk může zjistit, že jsou jeho tvrzení nepravdivá," řekl Horáček ČT.

Policie proto Horáčkovi doporučuje, abych se s žalobou obrátil na civilní soud. "To také učiním, protože se nadále domnívám, že se pan Ondráček dopustil pomluvy a zveřejnil nepravdivý údaj, který mohl vážnou měrou ohrozit mou vážnost u spoluobčanů," vysvětlil Horáček.

Trestní oznámení kvůli pomluvě podal prezidentský kandidát Horáček počátkem roku. Reagoval tak na rozhovor s poslancem Ondráčkem, který v polovině prosince zveřejnil portál Eurozprávy.cz. Komunistický poslanec v něm mimo jiné řekl, že "Horáček je podle dostupných informací bývalý vekslák a spolupracovník StB s krycím jménem Sázkař". Horáček jakoukoliv spolupráci s komunistickou tajnou policií odmítl.

O post hlavy státu se podnikatel a textař Horáček ucházel v lednových prezidentských volbách spolu s dalšími osmi kandidáty. Hlas mu dalo 9,18 procenta voličů, což na postup do druhého kola nestačilo. Volby vyhrál stávající prezident Miloš Zeman.