„Hrozí 3. světová, takže pivo budeme pít, i kdyby zdražilo.“ Staroměstská radnice ukrývala vzkazy z minulého století

Ve čtyřech schránkách objevených při opravách Staroměstské radnice v Praze byly uloženy vzkazy z let 1949 a 1984, tedy z let předcházejících dvou rekonstrukcí. Kromě oficiálních dopisů a výtisků novin radnice uložila do pouzder také mince a vzkaz dělníků. Schránky, které byly nalezeny v úterý, dnes otevřeli radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice), Ivana Síbrtová z pražského oddělení státní správy památkové péče a restaurátoři.

„Bohužel ten druhý tubus je poplatný době,“ řekl Wolf o schránce z roku 1949. Pergamen sepsaný komunistickým vedením města vyzdvihuje budování socialismu. Na jiných místech byly podle radního zajímavější nálezy. Staroměstská radnice ale byla během Pražského povstání v květnu 1945 vybombardována a Staroměstská věž zničena, a zprávy minulých generací byly podle Wolfa zničeny při následném požáru.

Jak se stavěl Karlův most: Podívejte se na unikátní animaci stavby, která vás ohromí

Kromě oficiálního dokumentu byl ve schránce z roku 1949 dopis, z jehož druhé strany je vzkaz v latině, o němž podle Wolfa představitelé města pravděpodobně nevěděli. Obsahuje jména československých prezidentů Edvarda Beneše a Tomáše Garrigua Masaryka.

Ve schránkách z roku 1984 byly také uloženy mince a krátký dopis pěti klempířů pracujících na opravách radnice, kteří píšou o ceně benzinu, průměrném platu a o zvýšení ceny piva na 4,80 koruny za půllitr, kvůli čemuž podle nich klesla spotřeba. „V době, kdy píšeme tyto pamětihodnosti, hrozí světu 3. světová válka, a proto budeme pít zlatý mok dál, i kdyby cenu upravili znovu,“ zakončili svůj vzkaz pro další generace.

„Čekal jsem, že tam bude nějaká zpráva, ale nečekali jsme, že tam budou čtyři tubusy,“ řekl restaurátor Pavel Filip, který schránky nalezl. Objevené zprávy z minulého století se vrátí s dokončením rekonstrukce zpátky do makovic věže radnice. Restaurátoři však zváží počet tubusů a zda budou uloženy originály dopisů či kopie. Přibude k nim tubus z roku 2017, jehož obsah by měl být podle Wolfa především od řemeslníků pracujících na rekonstrukcích.

SDÍLET

Stíhání Babiše se povleče do voleb, státní zástupci z něj mají štít proti svému odvolání. Je to nejbrutálnější doba, kdyby vláda zítra skončila, budu nejšťastnější, říká Benešová

Michal Půr, Vladimír Piskáček

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová patří k politikům, kteří nejdou daleko pro ostré slovo. Před několika týdny se dostala do sporu s vrchním státním zastupitelstvím, které podezírá z úniku citlivých informací ze spisů. Benešová kvůli tomu dokonce čtyři hodiny podávala vysvětlení. „Bylo místy i šokující. Ptali se mne na mnoho vysoce osobních otázek, které byly ještě doplňovány, a měla jsem pocit, že jsem sama podezřelá,“ říká ministryně v exkluzivním rozhovoru s INFO.CZ a upozorňuje, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman může čelit kárné žalobě v restituční kauze.

Přečíst celý článek
sinfin.digital