Hrozí laviny i ledovka. Na horách napadly desítky centimetrů sněhu

ČTK

Na hřebenech Krkonoš napadlo 30 centimetrů nového sněhu. Podobná je situace i jinde. Lanovky se rozjíždějí po celém Česku.

Zahájení sezony areálům umožnilo ochlazení v minulých dnech, díky kterému mohli vlekaři pokrýt sjezdovky dostatečnou vrstvou umělého sněhu. Pomohl i přírodní sníh, kterého v posledních dnech napadlo až 30 centimetrů.

„Sněhové podmínky máme ideální. Na červené sjezdovce leží dohromady 50 až 80 centimetrů sněhu,“ uvedl například Jan Duffek, ředitel Skicentra Říčky v Orlických horách. "Podmínky jsou výborné. V týdnu připadlo asi 35 centimetrů mokrého sněhu, který se promíchal s technickým," řekl pro změnu majitel areálu Rejdice Martin Martínek

Lavinové nebezpečí a komplikace v dopravě

V Krkonoších horská služba vyhlásila první stupeň lavinového nebezpeční. Při něm jsou ale podmínky pro túry stále převážně bezpečné.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách sjede několik desítek lavin. V minulých letech byl v Krkonoších dosažen nejvýše čtvrtý stupeň z pěti.

V některých místech České republiky se ráno na silnicích objevila ledovka. Vážnější rozsáhlé komplikace ale nikde nezpůsobila.

sinfin.digital