Investiční kuchařka pro těžké časy. Na co sázejí analytici a jak může český investor ochránit své peníze?

E15 Premium, Jaroslav Bukovský

E15 PREMIUM | Ústup do obrany a sázka na tabák či výrobce laciných prášků proti bolesti. I tak může vypadat jeden ze scénářů investování v období recese. Právě tomuto scénáři dala v závěru června investorská obec podstatně vyšší pravděpodobnost než doposud. Velký kapitál se začal stěhovat do konzervativních dluhopisů, burziáni vzdávají sázky na průmyslové kovy a svět kryptoměn je zapomenut. Spolu s prázdninami může nastat jeden z největších letošních veletočů peněz na burzách, hybnou silou bude přitom pesimismus a tápání v klimatu souběhu recese a růstu cen, tedy obávané stagflace.

Například index cen průmyslových kovů agentury Bloomberg jen od začátku června klesl o bezmála sedm procent. A kryptoměnový trh se z dosavadních letošních maxim na pomezí tří bilionů dolarů propadl zhruba na třetinu.

„Recese za normálních okolností velí kupovat bezriziková aktiva, jako jsou státní dluhopisy, kde se dá následně čekat snížení úrokových sazeb, a tedy i růst cen dluhopisů. Stagflace tento jednoduchý scénář poněkud zesložiťuje,“ upozorňuje předseda Asociace pro kapitálový trh Martin Řezáč. Centrální banky totiž podle něj hodlají do poslední chvíle bojovat s inflací zvyšováním úrokových sazeb. Načasování investic do státních dluhopisů tak prý nebude jednoduché.

„Určitou míru bezpečí lze hledat v investicích do fixních aktiv, zejména nemovitostí a realitních projektů,“ soudí ekonom a partner poradenské společnosti Moore Czech Republic Petr Kymlička.

sinfin.digital